Przejdź do głównej treści

Ogrodowy plac zabaw

Planując poszczególne strefy wypoczynku w naszym ogrodzie, nie możemy zapomnieć o placu zabaw dla dzieci. Im będzie większy i lepiej wyposażony w przeróżne atrakcje, tym częstszymi gośćmi w naszym domu będą rodziny z dziećmi. Co możemy dla nich przygotować, by najmłodsi oddali się bezpiecznej zabawie i spędzali czas bez absorbowania uwagi ich opiekunów?

plac zabawplac zabawplac zabawplac zabaw

Kreatywne Planowanie Placu Zabaw: Od Marzeń do Bezpiecznej Rzeczywistości

Wybieranie wyposażenia placu zabaw należy do najprzyjemniejszych części planowania wyglądu naszego terenu zielonego. Obecnie w ofercie różnych producentów dostępne są najróżniejsze atrakcje dla najmłodszych gości – wybierając je, możemy skorzystać ze wspomnień, przenieść się w przeszłość i zrealizować własne, niespełnione marzenia, na przykład o spędzaniu czasu we własnym domku na drzewie. Niegdyś tego typu miejsca mogły powstać tylko dzięki zaangażowaniu uzdolnionych majsterkowiczów, dzisiaj stanowić mogą ledwie jeden z elementów skomplikowanych budowli, które oferują o wiele więcej atrakcji niż zasiedlenie niewielkiego pomieszczenia umiejscowionego nad ziemią.

Przygotowując odpowiednie dla dzieci miejsce do zabaw, należy przede wszystkim mieć na uwadze bezpieczeństwo – od wygodnego, elastycznego podłoża, które będzie spełniało swoją rolę lepiej niż wyhodowany trawnik, po poszczególne minibudowle, które powinny być trwałe, stabilne i wytrzymałe. Dopiero w dalszej kolejności zadbamy o to, by były również kolorowe – żywe barwy wykończenia stanowić będą zaproszenie do udanej zabawy przez cały sezon. Wymagania, jakie spełniać muszą zbudowane dla dzieci konstrukcje, opisane są w normie PN-EN 1176-1:2009 r., natomiast kwestie związane z podłożem odpowiednim do tego typu miejsc reguluje norma PN-EN 1179 – decydując się na zakup konkretnych produktów warto zadbać, by posiadały one certyfikat informujący o dostosowaniu ich do ww. przepisów.

plac zabawplac zabawplac zabawplac zabaw

Usytuowanie placu zabaw

Ponieważ miejsce przeznaczone na plac zabaw będzie użytkowane przez naszych gości w miesiącach letnich, należy zapewnić dzieciom ochronę przed słońcem, tak aby nawet w upalny dzień przebywaniu w piaskownicy nie towarzyszyło nadmierne nagrzanie ciała. Idealną zaporą przeciwsłoneczną będzie szpaler drzew lub ich bezpośrednia bliskość. Jeśli nie dysponujemy dużymi okazami drzew w pobliżu, warto takie zasadzić lub zdecydować się na altanę ogrodową.

Słońce oddziałuje nie tylko na skórę, ale również na poszczególne sprzęty obecne na placu zabaw, dlatego sytuując je, zwróćmy uwagę na to, by ich powierzchnie nie były wystawione na bezpośrednie działanie gorących promieni słonecznych. Przykładem jest tutaj zjeżdżalnia, która nawet jeśli została wykonana z tworzyw sztucznych, a nie metalu, i tak nie powinna być wystawiona na zachodnią stronę naszego ogrodu bez zapewnienia jakiejkolwiek zasłony od słońca.

Otoczenie z drzew stanowić będzie też zabezpieczenie przed silnymi podmuchami wiatru, jednak umiejscowienie placu zabaw wśród gęsto posadzonych okazów mija się z celem – dobrze jest mieć widok na bawiące się dzieci, nawet z wnętrza domu, z przeszklonego salonu połączonego z tarasem. W tym wypadku nic nie powinno zasłaniać widoku na użytkowników huśtawek i zjeżdżalni. Jakkolwiek wiele starań dołożymy do możliwie bezpiecznie przebiegającej zabawy dzieci, obecność osoby dorosłej będzie i tak niezbędna. Z tego też względu warto na placu zabaw przeznaczyć miejsce na jedną lub nawet kilka ławek, bezpośrednio zwróconych w stronę drewnianych, metalowych lub plastikowych konstrukcji.

plac zabawplac zabawplac zabawplac zabaw

Wyposażenie przydomowego placu zabaw

Oczywiste jest, że wyposażenie miejsca przeznaczonego do zabaw dobieramy do wieku przebywających w nim dzieci. Ich upodobania są różne w zależności od tego, ile mają lat. Najmłodszych zadowoli pełna żółtego oceanu piaskownica, starsze dziewczynki i chłopcy, o ile nie opiekują się najmłodszym rodzeństwem, piaskownice obchodzą szerokim łukiem w drodze do huśtawek, parku linowego, niedużego basenu czy domku na drzewie – dla nich więcej znaczą zabawy sprawnościowe bez niepotrzebnego absorbowania uwagi rodziców i dziadków. Z tego powodu trudno jest zebrać wyposażenie placu zabaw, które jednakowo zadowoli wszystkich młodych gości na terenie naszej posesji. Na szczęście jego poszczególne elementy możemy łatwo zdemontować i na ich miejscu postawić bardziej odpowiednie dla wieku naszych pociech atrakcje. Tym sposobem piaskownicę zastąpimy miejscem do gier ruchowych, na przykład minigolfem, boiskiem z miniaturowymi bramkami lub koszem do koszykówki.

1. Sprzęt służący do zabawy:

  • piaskownica,
  • huśtawka,
  • zjeżdżalnia,
  • wieża,
  • trampolina z siatką,
  • park linowy,
  • dziecięcy domek,
  • basen.

Oprócz zapewnienia maluchom estetycznych i odpornych na działanie warunków atmosferycznych sprzętów, konieczne będzie zachowanie dozy niezbędnej czystości – dotyczy to zarówno basenu, jak i piaskownicy. W pierwszym przypadku, zwłaszcza jeśli zbiorniki na wodę są dużych rozmiarów i nie napełniamy ich każdorazowo, należy zadbać o chlorowanie ich zawartości. W piaskownicach zanieczyszczenia mogą pojawiać się za sprawą zwierząt, dlatego aby uniemożliwić im załatwianie swoich potrzeb w świeżym piasku, postarajmy się o przykrywę – wiele spośród piaskownic dostępnych w sklepach jest w nie wyposażone.

 

2. Sprzęt uzupełniający plac zabaw:

  • stolik i dziecięce krzesełka,
  • parasol słoneczny,
  • odpowiednie podłoże umieszczone pod wiszącymi na wysokości sprzętami,
  • siedziska pełniące też rolę skrzyń, wewnątrz których przechowywać możemy zabawki i sprzęt sportowy.

Spośród wyżej wymienionych elementów specjalne znaczenie ma wybór odpowiedniej nawierzchni. Podobnie jak niepozostawianie dzieci samych nawet w niedużym basenie, tak samo zapobieganie uszkodzeniom ciała w wyniku upadku z dużej wysokości jest sprawą pierwszej wagi w kwestii zachowania bezpieczeństwa. W tym drugim przypadku od nieszczęścia uchronić może dziecko odpowiednie podłoże. Chociaż wydaje się, że najwłaściwszym miejscem do zorganizowania placu zabaw jest trawnik, nie jest to prawdą. Po pierwsze – wyhodowana, gęsta i krótko przycięta trawa (a dokładnie – mieszanka kilku jej gatunków) jest odpowiednia jako podłoże boiska lub terenu, na którym często odbywają się gry ruchowe. Po drugie – trudno jest utrzymać w ryzach starannie niegdyś strzyżony trawnik, jeśli na jego powierzchni pojawiły się różnego rodzaju sprzęty do zabawy, utrudniające pracę kosiarki.

Warto w tym wypadku skorzystać z rozwiązań zastosowanych w nowo powstałych placach zabaw w parkach miejskich lub w pobliżu przedszkoli – ich powierzchnia pokryta jest podłożem sztucznym, kolorowym, o dużej elastyczności, które wygrywa z trawiastą nawierzchnią (nawet jeśli jest to sztuczna trawa z rolki) pod względem wytrzymałości i zapewnianego bezpieczeństwa w razie upadku z różnych, wysoko umiejscowionych sprzętów. Amortyzujące upadki syntetyczne nawierzchnie znacznie zminimalizują niebezpieczeństwa związane z niczym nieskrępowaną zabawą. Szczególnie warto umiejscowić je w pobliżu trampolin (zwłaszcza jeśli nie są ogrodzone siatką), drabinek linowych czy drewnianego, ruchomego mostu, którego przejście jest dobrym ćwiczeniem koordynacji ruchowej.

Odpoczynek po udanej zabawie

Niezbędnym elementem udanej zabawy jest miejsce, gdzie szybko regenerowane są siły młodych mięśni. Może temu służyć wspomniany wyżej stolik z krzesełkami dopasowanymi do wzrostu dzieci i osłonięty od słońca dużym parasolem – ustawione na nim chłodne napoje i jednorazowe kubki będą służyć do ugaszenia pragnienia w upalne dni. Ale miejsce dla dzieci należy też uwzględnić w strefie rekreacyjnej przeznaczonej dla starszych z gości, w tym rodziców baraszkujących pociech. Zmęczone zabawami dzieci z pewnością będą się dobrze czuły na szerokich huśtawkach ogrodowych, a także rozwieszonych tylko dla nich hamakach, których relaksacyjny charakter jest ponadczasowy. O ile trudno jest zatrzymać dzieci na dłużej na wygodnych leżakach, zwłaszcza jeśli są one wystawione na palące słońce, o tyle umieszczone w cieniu altan lub w sadzie huśtawki ogrodowe i hamaki będą równie chętnie odwiedzane przez najmłodszych, co przygotowany dla nich i specjalnie wyposażony plac zabaw.