Poradnik – terminy sadzenia drzewek owocowych

Sadzenie drzewek owocowych może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Zapewni Ci bowiem nie tylko radość z całego procesu, ale i późniejszych zbiorów. Sprawdź, o czym należy pamiętać, a także czego unikać przy wsadzaniu drzew owocowych.

drzewkadrzewkadrzewkadrzewka

Kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe – wiosną czy jesienią?

Optymalnym terminem na sadzenie drzew i krzewów owocowych jest wczesna wiosna. Gleba jest już wtedy wystarczająco ciepła, aby młode korzenie mogły sobie poradzić. Nie jest jednak za sucha, co z kolei ma miejsce podczas późniejszych wakacyjnych upałów. Wiele gatunków roślin preferuje właśnie przełom marca i kwietnia ze względu na dalszą możliwość prawidłowego rozwoju w następującym sezonie letnim. To właśnie wiosną korzenie mają możliwość rozrostu, zanim temperatury drastycznie się podniosą.

Czy można posadzić drzewko owocowe jesienią? Nie jest to wskazany moment na wsadzanie roślin, jednak nie oznacza to, że kategorycznie się tego odradza. Jednak sadząc drzewa na jesień, pamiętaj o tym, żeby zrobić to przed pierwszymi przymrozkami. Powinieneś dać roślinie czas na ukorzenienie się w ziemi. Jednocześnie sadzenie na jesień może być szansą na szybszą adaptację roślin do zimowej pogody.

Termin sadzenia, który warto unikać

Sadząc drzewka owocowe w ogrodzie, unikaj skrajnych temperatur. Zarówno upały, jak i mrozy są czasem, w którym nie należy wsadzać roślin do ziemi. Suche i jałowe czy zamarznięte podłoże będzie stanowiło ryzyko dla prawidłowego przyjęcia się drzewka bądź krzewu. Spowoduje to konieczność wyrzucenia i wsadzenia nowej rośliny już w optymalnym terminie, kiedy korzenie drzewka będą mogły się rozwijać.

drzewkadrzewkadrzewkadrzewka

Sadzonki drzew owocowych – czym kierować się przy wyborze?

Nie zawsze będziesz w stanie upewnić się, że wybierana szczepka jabłoni, śliwy, czereśni i innych drzew owocowych jest w pełni zdrowa, jednak kierując się tymi zasadami, zmniejszysz znaczenie to ryzyko.

  • Zdrowy wygląd – unikaj przede wszystkim sadzonek z widocznymi oznakami chorób i szkodników, a także tych z dużymi uszkodzeniami bądź rzucającymi się w oczy suchymi pędami.
  • Rozwinięty system korzeniowy – dobrze ukorzenione rośliny mają większą szansę na szybką adaptację w warunkach Twojego ogrodu. Są odporniejsze na ewentualne choroby czy zmiany temperatur.
  • Renomowany ogrodnik – zawsze pomocne będzie korzystanie z usług sprawdzonych bądź polecanych przez bliskich dostawców. Nie oznacza to gwarancji, jednak zmniejszy ryzyko zakupu wadliwej szczepki.

Przy wyborze warto kierować się także wysokością rośliny. Sadzonki średniej wielkości – nie zbyt młode i analogicznie niezbyt przerośnięte, będą reprezentować optymalny moment rozwoju. Takie wersje są odpowiednim wyborem do posadzenia w aranżacji swojego ogródka.

Lokalizacja – klucz do sukcesu

Niezwykle istotnym aspektem, o którym należy zdecydować przed przystąpieniem do działania, jest wybór odpowiedniego miejsca w ogródku. Zwróć uwagę na to, aby było wystarczająco nasłonecznione. Optymalną ilością będzie przedział od 6 do 8 godzin światła dziennie.

Miejsce, w którym będziesz wsadzać drzewka owocowe, nie powinno być także zbyt wilgotne. Jeśli wiesz, że w którymś fragmencie Twojego ogródka zbiera się woda, zrezygnuj z niego. Nadmierna wilgoć gleby może spowodować gnicie korzeni i inne choroby roślin.

Odpowiednia lokalizacja będzie więc charakteryzowała się codziennym nasłonecznieniem i niską wilgocią. Warto zadbać także o osłonę przed intensywnym wiatrem. Może on wykrzywiać rośliny, szczególnie młode, podczas wzrostu.

Gleba odpowiednia dla krzewów owocowych

Drugim ważnym elementem, który wpłynie na rozwój drzewek owocowych, co później może przełożyć się na obfitość ich owocowania, jest gleba.

Aby korzenie rosły na dużej głębokości, przekop ziemię, do której będziesz wsadzać roślinę. Dobrze drenowana gleba pozwoli na swobodny rozrost i zmniejszy ryzyko na gnicie korzeni. Żeby przyspieszyć wzrost, wzbogać ziemię o składniki odżywcze. Kompost lub naturalny nawóz skutecznie poprawi żyzność gleby, w której będą rosnąć krzewy i drzewka owocowe.

Prawidłowe przygotowanie drzewka do posadzenia

Drzewka owocowe można sadzić w przydomowym sadzie lub jako pojedyncze sadzonki w ogrodzie. Przed przystąpieniem do działania warto przygotować wszystkie narzędzia i elementy, które ułatwią Ci cały proces i pozwolą uniknąć stresu.

Zacznij od przygotowania łopaty do wykopania dołka. Powinien być dwa razy większy niż korzenie, które ma Twoja sadzonka. Istotne jest bowiem, aby miały swobodne miejsce do rozwoju.

Nie zapomnij zaopatrzyć się w ostry sekator lub nożyce, które pozwolą Ci na odcięcie martwych części gałązek czy korzeni. Przyspieszysz tym rozwój rośliny. Gdy będziesz mieć przygotowaną roślinę, włóż ja do wykopanego wcześniej dołka i zakop, przyklepując dosypaną ziemię. Optymalnie jest pozostawić ok. 20 cm rośliny nad powierzchnią.

Nalej także wody do konewki, którą podlejesz zasadzone już drzewko. Nawodnienie jest jednym z kluczowych elementów wsadzania nowego okazu do ogródka.

Możesz dodać także agrowłókninę, która będzie chronić roślinę od czynników zewnętrznych – wiatru, mrozu czy intensywnego deszczu. Poza tym doda eleganckiego wyglądu w ogrodzie, organizując jego przestrzeń.

drzewkadrzewkadrzewkadrzewka

Pielęgnacja i nawożenie

Wsadzoną roślinę należy regularnie pielęgnować, szczególnie podczas pierwszych tygodni od umieszczenia w ziemi. Monitoruj wilgotność i podlewaj drzewko co parę dni lub częściej w przypadku suchych i gorących dni.

Pomocne będzie także nawożenie wokół drzewka według informacji na zakupionych produktach. Rośliny owocowe potrzebują pielęgnacji, aby prawidłowo kwitnąć. Chociaż opieka nad nimi może różnić się w szczegółach w zależności od odmiany drzewa, wymienione podstawy będą dotyczyć każdego z nich.

Morele czy brzoskwinie będą nieco bardziej wymagające – warto więc poświęcić im więcej uwagi.

Jak często robić opryski przed owadami?

Nawet jeśli zrobisz wszystko dobrze i unikniesz chorób czy gnicia małego drzewka, istnieje jeszcze ryzyko ataku przez różne szkodniki. Niezbędne będzie zaopatrzenie się w produkty do oprysków, które warto wykonywać także prewencyjnie.

Częstotliwość wykonywania ich będzie różnić się w zależności od warunków czy zakładanego zagrożenia, jednak są niezbędne, aby zminimalizować ryzyko utraty zbiorów. Podstawowym opryskiem będzie ten wiosenny – jednak niektóre gatunki mogą potrzebować więcej opieki. Warto spędzić ten czasu w ogrodzie, aby pomóc zaadaptować się zdrowym roślinom, z których będziesz dumny.

Owoce zebrane z własnych drzew będą satysfakcjonujące mimo całej pracy włożonej w ogród. Regularna pielęgnacja i prawidłowe sadzenie drzew owocowych przełoży się na smaczne zbiory.
 

Data Publikacji: 31.05.2024