Odśnieżarki – która odśnieżarka do śniegu sprawdzi się lepiej: spalinowa czy elektryczna? Podpowiadamy
Ułatwiają odśnieżanie bez dużego wysiłku. Zgarniają warstwę śniegu, a następnie wyrzucają ją w formie rozdrobnionego puchu na bok. O czym mowa? Oczywiście o odśnieżarce. Dzięki niej śnieg na posesji nie jest już wyzwaniem. Wybór odpowiedniego produktu nie zawsze jest łatwy. Do wyboru są m.in. odśnieżarki spalinowe oraz elektryczne. Na którą z nich postawić? Podpowiadamy!
Odśnieżanie przy pomocy łopaty do śniegu jest żmudną pracą. Zanim uda Ci się pozbyć się puchu z posesji, ta często ponownie jest zasypana. Można by rzec: syzyfowa praca. A gdybym Ci powiedział, że można łatwiej, efektywniej i szybciej? Śniegu z posesji możesz się pozbyć przy pomocy odśnieżarki, a w tym artykule pomożemy Ci wybrać najlepszy produkt.
Odśnieżarka elektryczna – kiedy na nią postawić?
Jak już wspomnieliśmy, obecnie na rynku oferowanych jest wiele rodzajów odśnieżarek. Wybór dobrego i odpowiedniego produktu nie jest łatwy. Warto zatem poznać najważniejsze cechy każdej z nich. Pierwszym rodzajem jest odśnieżarka elektryczna. Kiedy warto na nią postawić?
Odśnieżarka elektryczna wystarczy do porządkowania krótkiego podjazdu. Musisz pamiętać, że odległość pracy ograniczona jest długością kabla. Urządzenia elektryczne w zależności od modelu mogą usunąć warstwę śniegu o grubości do 31 cm. Szerokość odśnieżania od 30 do 50 cm. Odśnieżarka elektryczna sprawdzi się w każdym domu jednorodzinnym. Dzięki niej nie będziesz martwił się zalegającym śniegiem. Jest to maszyna, która bardzo dobrze radzi sobie na równych nawierzchniach, jednak niestraszne są jej również niewielkie wzniesienia. Musisz jednak pamiętać, że odśnieżarki elektryczne sprawdzą się w przypadku lekkiego, niezamarzniętego śniegu. W innym razie mogą mieć problem z usunięciem opadu.
Są to urządzenia w pełni ekologiczne, ponieważ w trakcie ich pracy nie dochodzi do procesu spalania. Zaletą tych maszyn jest także ich rozmiar. Są to niewielkie urządzenia, a co za tym idzie, również mniej ważą. Jest to szczególnie ważne w przypadku terenów o dużym nachyleniu, gdzie konieczne jest pchanie odśnieżarki. Warto postawić na ten rodzaj maszyn, jeśli mieszkasz blisko swoich sąsiadów. Odśnieżarki elektryczne mniej hałasują. Na pewno sąsiedzi będą Ci za to wdzięczni.
Można wyróżnić dwa rodzaje odśnieżarek elektrycznych: zasilane przewodem lub akumulatorem. Ta pierwsza to maszyna klasyczna, która sprawdzi się w każdym domu. Jeśli jednak potrzebujesz urządzenia o większym zasięgu, zdecydowanie warto postawić na akumulatorową. W tym przypadku pamiętaj o regularnym ładowaniu, żeby nie okazało się, że zabraknie energii do dokończenia odśnieżania.
A może odśnieżarka spalinowa?
Do większych powierzchni znacznie wygodniejsze są odśnieżarki spalinowe – jedno lub dwu stopniowe. Lepiej niż elektryczne radzą sobie z grubszą warstwą śniegu – nawet zbitego. Te maszyny są zasilane oczywiście paliwem. Odśnieżarka spalinowa jest przystosowana do pracy w trudniejszych warunkach, niż elektryczna. Mocny silnik to gwarancja usunięcia dużych zasp.
Odśnieżarka spalinowa posiada wirnik, który odpowiada za zagarnianie śniegu do wyrzutnika. Na jaką odległość zostanie odrzucony puch zależy od mocy silnika oraz rodzaju opadu. Mokry śnieg jest cięższy, więc trudniej będzie maszynie go wypchnąć. Wiele odśnieżarek spalinowych wyposażonych jest w skrzynię biegów, w tym bieg wsteczny. Dzięki temu możesz swobodnie operować urządzeniem na posesji. Do bardzo dużych terenów polecane są wielofunkcyjne traktorki z przystawkami do odśnieżania (pługami lub szczotkami).
Spalinowa jedno- czy dwustopniowa?
Odśnieżarki jednostopniowe (kompaktowe) są większe niż odśnieżarki elektryczne, zgarniają śnieg świdrem i wyrzucają go przez rynnę. W zależności od modelu usuwają warstwę śniegu grubości do 20, a niektóre nawet do 60 cm. Są stosunkowo lekkie – ważą kilka kilogramów, ale mają mniejszą moc i wydajność niż dwustopniowe. Odśnieżarki jednostopniowe polecane są do podjazdów i wąskich chodników w rejonach o niezbyt intensywnych opadach.
Odśnieżarki dwustopniowe są znacznie większe i cięższe (ważą kilkadziesiąt kg), ale dużo wydajniejsze. Zgarniają śnieg wirnikiem, który działa wydajniej niż świder, a następnie wyrzucają biały puch przez rynnę. Urządzenia mogą usuwać warstwę grubości do 40-60 cm, szerokość odśnieżania – w zależności od modelu – od 50 do 100 cm. Urządzenia te są polecane do odśnieżania dróg, podjazdów dłuższych niż 30 m i niezbyt dużych parkingów.
W niektórych sklepach możesz również znaleźć odśnieżarki trzystopniowe. Pierwsze dwa wirniki odpowiadają za wyrzucanie oraz rozdrabnianie śniegu. Z kolei trzeci szatkuje go i odrzuca daleko. Jest to produkt, który doskonale poradzi sobie z największymi zaspami.
Przeczytaj także: Jak chronić ogród przed śniegiem
Zamiatarka czy odśnieżarka?
Szukając odpowiedniej maszyny do odśnieżania, możesz znaleźć również zamiatarki. Jest to urządzenie, które przyda się w gospodarstwie domowym nie tylko do ogarniania śniegu. Zamiatarka jest również w stanie oczyścić posesję z liści czy kurzu. Małe maszyny świetnie sprawdzą się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w przypadku służb, które utrzymują porządek na terenach miejskich.
Zamiatarka nadaje się do oczyszczania ulic, alejek, chodników. Nie jest to jednak dobre wyjście w przypadku większych terenów do odśnieżania. Zamiatarka nie poradzi sobie również z dużymi zaspami czy zmrożonym śniegiem. W takich sytuacjach o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup odśnieżarki.
Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu odśnieżarki?
Wybór odpowiedniej odśnieżarki nie jest prosty. Podczas zakupów w sklepie znajdziesz wiele produktów, które różnią się od siebie rodzajem napędu, mocą oraz oczywiście ceną. Wiesz już, jakie są główne dwa rodzaje odśnieżarek, jednak to nie wszystko. Wybierając się do sklepu po takie urządzenie, musisz pamiętać również o innych parametrach. Na co dokładnie zwrócić uwagę?
Na kołach czy gąsienicach?
Na płaskim terenie wygodniejsze są odśnieżarki kołowe, którymi można skręcać i jechać do przodu lub do tyłu. Na wzniesieniach lepiej radzą sobie urządzenia gąsienicowe, ale one są nieco mniej zwrotne.
Czy ma napęd?
Czy odśnieżarka ma napęd ułatwiający przemieszczanie? To bardzo ważne pytanie. Urządzenia bez napędu wymagają większej siły od osoby, która je obsługuje. Odśnieżarki z napędem mogą mieć kilka biegów o różnej prędkości, w tym również biegi wsteczne. Ułatwi to manewrowanie w trudnym terenie. Najczęściej spotykane są odśnieżarki spalinowe z napędem.
Czy posiada elektryczny rozrusznik?
Elektryczny rozrusznik to element, który ułatwia uruchomienie nawet w bardzo niskiej temperaturze. Odśnieżarki zasilane prądem nie mają tego problemu. Bardziej skomplikowane jest uruchomienie silnika spalinowego, szczególnie w niskiej temperaturze. Elektryczny rozrusznik to gwarancja działania przy dużych mrozach. Niektóre odśnieżarki posiadają również alternatywny rozrusznik podłączany do prądu. Jest on bardzo przydatny przy silnych mrozach i kłopotach z uruchomieniem.
A oświetlenie?
Oświetlenie poprawia komfort i bezpieczeństwo pracy. Zimą długo trzeba czekać na pełne słońce, a kiedy już się pojawi, szybko znika za horyzontem. W związku z tym bardzo ważne jest, by odśnieżarka miała oświetlenie, które umożliwi Ci pracę o każdej porze dnia.
Regulacja wyrzutu
Regulacja wyrzutu śniegu umożliwia zmianę zarówno kierunku, jak i wysokości wyrzutu, a co za tym idzie odległości, na jaką wyrzucany jest śnieg. Zakres i sposób tej regulacji bywa różny.
Maksymalna odległość wyrzutu – może być od 6 do 20 m.
Zobacz też: Śnieg w ogrodzie – utrapienie czy zbawienie?
Dlaczego warto zainwestować w odśnieżarkę?
Odśnieżarki mają wiele zalet. Każdy, kto posiada taki sprzęt w swoim domu, może to potwierdzić. Warto dokonać zakupu tej maszyny z kilku powodów:
-
lekka praca – ile razy zdarzyło się tak, że odśnieżałeś przy pomocy łopaty, miałeś już dość, a śniegu nie ubywało? Dzięki odśnieżarce możesz o tym zapomnieć. Maszyna poradzi sobie nawet z bardzo ciężkim śniegiem. Zwykła łopata mogłaby zwyczajnie nie dać rady w takiej sytuacji. Odśnieżanie nigdy nie było prostsze. Sprzęt wykona za Ciebie tę trudną pracę. Komfort pracy poprawiają również podgrzewane rączki;
-
szybka praca – wyciągnięcie odśnieżarki i przygotowanie jej do pracy trwa mniej więcej tyle samo czasu, co wyjęcie łopaty. Wiele odśnieżarek spalinowych posiada rozrusznik, który zapewnia, że sprzęt uruchomi się nawet w niskiej temperaturze. Elektryczne wystarczy podłączyć do prądu, aby były gotowe do użycia. Praca przy pomocy odśnieżarki jest bardzo szybka. Zamiast przenosić śnieg łopatą, maszyna zrobi to za Ciebie w okamgnieniu. Za tę szybkość pracy odpowiada szeroki wirnik, który za jednym przejazdem jest w stanie zabrać cały zalegający śnieg. Koła czy gąsienice umożliwiają łatwe poruszanie się oraz manewrowanie. Dodatkowo niektóre urządzenia posiadają reflektory, które umożliwiają pracę wcześnie rano lub wieczorem. Dzięki temu będziesz miał wystarczająco czasu, by odśnieżyć swój samochód;
-
bezpieczna praca – zamarznięty śnieg to próba dla Twojego samochodu. Problemy z wyjazdem można rozwiązywać przy pomocy piasku czy soli, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Ten drugi produkt w nadmiernej ilości może zniszczyć nawierzchnię, odzież oraz buty. Zresztą pamiętaj, że, nawet jeśli uda Ci się wyjechać autem, to wciąż ten śnieg trzeba zebrać, by uniknąć problemów w przyszłości. Ślimak w odśnieżarce, który jest odpowiedzialny za zbieranie opadu, jest umieszczony kilka centymetrów nad ziemią, więc nie ma mowy, że uszkodzi nawierzchnię na podjeździe.
Sprawdź również: Śnieg na dachu - jak go usuwać?
Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna? Na którą postawić?
Wybór odśnieżarki nie jest łatwy. Podczas procesu decyzyjnego trzeba wziąć wszystkie za i przeciw. Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna? Decyzja zależy od wielu czynników. Koniecznie weź pod uwagę rodzaj nawierzchni oraz jej wielkość, a także swój budżet. Szukasz najlepszych odśnieżarek? Znajdziesz je w Castoramie!