Na jakie funkcje kosiarek samojezdnych zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni model?
Kosiarki samojezdne, przypominające miniaturowe ciągniki rolnicze, to kosztowny wydatek. Ich zakup opłaca się w momencie, gdy mamy naprawdę duży teren do skoszenia.
Wybór kosiarki samojezdnej
Jeśli decydujemy się na zakup kosiarki samojezdnej, mamy do wyboru trzy typy urządzeń – ridery, traktory i kosiarki ZHT o zerowym promieniu skrętu. Maszyny różnią się nieznacznie obsługą, umiejscowieniem noży tnących i przeznaczeniem. Sprawdzamy, jaki sprzęt będzie dla nas odpowiedni:
- ridery
Jeśli mamy duży ogród z wieloma przeszkodami, a do tego zależy nam, by koszenie było dokładne, warto rozważyć zakup urządzenia typu rider. Maszyny mają umieszczone noże tnące z przodu, co umożliwia wykoszenie trawy w narożnikach i przy krawędziach architektury ogrodowej (np. altany, grilla, rzeźb, fontann). Oprócz tego mają unikalny przegubowy układ kierowniczy ze skrętną tylną osią, dzięki któremu maszyna jest zwrotna nawet przy małym promieniu skrętu. Do terenu z dużą ilością przeszkód idealna będzie kosiarka z wieloma małymi ostrzami.
- traktorki
Maszyna przeznaczona jest do koszenia dużych terenów, na których nie ma przeszkód (np. alejek kwiatowych lub elementów drobnej architektury ogrodowej). W traktorkach bowiem ostrze znajduje się pod maszyną – z tego powodu nie widzimy dokładnie, gdzie urządzenie tnie (nie wykonamy nim precyzyjnych cięć). Prowadzenie traktorka jest proste i przypomina kierowanie samochodem (używa się do tego kierownicy).
Uwaga! Do skoszenia dużej powierzchni potrzebna nam będzie kosiarka z minimum jednometrowym ostrzem.
- kosiarki ZTH
Alternatywą dla powyższych rozwiązań są kosiarki ZTH, inaczej nazywane są kosiarkami o zerowym promieniu skrętu (wynosi on 360°). Prowadzi się je za pomocą dwóch dźwigni, które umieszczone są pionowo po jednej z każdej strony urządzenia. Polecane są do koszenia bardzo dużych powierzchni (tną szybko i wydajnie).
Przeczytaj także: Chwasty na trawniku? Zobacz, jak je mechanicznie usunąć
Dobieramy skrzynię biegów
W sprzedaży dostępne są urządzenia z hydrostatyczną skrzynią biegów (tzw. bezstopniową). Jest ona bezobsługowa, wybieramy jedynie tryb jazdy (do tyłu lub do przodu). Nie musimy też zmieniać biegów ani sprzęgła, gdy chcemy zwolnić, przyspieszyć lub ominąć przeszkodę – jednak nieprawidłowo obsługiwana ulega awarii. W tej kwestii przewagę nad nimi ma tradycyjna manualna skrzynia biegów, z koniecznością samodzielnej zmiany biegów z użyciem sprzęgła. Z tego powodu kosiarki te są mniej wygodne w czasie prac na powierzchni z dużą ilością przeszkód (przy każdej z nich trzeba zwalniać i dokonywać redukcji biegów). Plusem kosiarek z manualną skrzynią biegów jest to, że lepiej znosi błędy użytkowania.
Komfort użytkowania – by pracowało się łatwiej
Obecnie kosiarki wyposażane są w szereg dodatkowych funkcji. Niektóre z nich ułatwiają naszą pracę, inne zwiększają żywotność urządzenia. Nie ma jednak sensu wybierać maszyny, która ma wszystkie możliwe opcje – lepiej dopasować ją do swoich potrzeb. Poniżej znajdziesz listę możliwych udogodnień i przydatnych funkcjonalności:
Sprawdź też: Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych
- możliwość swobodnego demontażu agregatu (trzeba go czyścić po każdym użyciu, inaczej ulegnie on korozji);
- funkcja zwalniania w czasie koszenia wokół przeszkód;
- funkcja przyspieszania w trakcie ścinania niskiej i suchej trawy i zwalniania, gdy trawa jest wysoka i mokra;
- system chłodzenia silnika i filtrowania oleju (wydłuży to bezawaryjne działanie kosiarki);
- możliwość samodzielnego demontażu filtra powietrza – wymiana jest prosta, więc nie trzeba płacić za usługę w serwisie.
Uwaga! Do traktorków i riderów można kupić dodatkowe akcesoria, w tym końcówki, które umożliwiają np. odśnieżanie i zamiatanie, co czyni je wielofunkcyjnymi urządzeniami. Niestety wspomniane udogodnienia wiążą się z dużym wydatkiem.