Planeta
Każdy powinien mieć prawo do tego, by żyć w zdrowym i przyjaznym klimacie. Chcemy zatem redukować ślad węglowy naszej działalności, produktów oraz łańcucha dostaw, ograniczać ilość odpadów, a także dbać o zasoby leśne, poprzez ich regenerację, ponowne zalesianie, a także odpowiedzialne pozyskiwanie surowców.
Jako jedna z największych sieci w Polsce, zdajemy sobie sprawę z tego jak oddziałujemy na środowisko. Chcąc ten wpływ ograniczyć zaczynamy przede wszystkim od siebie. Stawiamy sobie w tym zakresie ambitne cele, by do 2040 roku zmaksymalizować redukcję śladu węglowego i osiągnąć neutralność emisyjną. Realizujemy to m.in. poprzez produkcję i zakup zielonej energii, poprawę efektywności energetycznej i instalację zrównoważonych rozwiązań w naszych budynkach, a także optymalizację procesów logistycznych pod kątem zmniejszania emisji CO2 w łańcuchu dostaw.
Efektywność energetyczna i zrównoważone budownictwo
Już dziś pokrywamy znaczną część zapotrzebowania energetycznego własnych operacji ze źródeł odnawialnych.
- W samym 2023 roku nasze elektrownie słoneczne o łącznej mocy 2865 kW, zainstalowane na 58 obiektach, wyprodukowały blisko 2000 MWh energii.
- Dodatkowo na rynku pozyskaliśmy 73 000 MWh zielonej energii, którą w 100% wykorzystaliśmy do zasilania naszych budynków. Na tym nie poprzestajemy, gdyż do końca 2025 roku zdecydowana większość sklepów oraz wszystkie centra dystrybucyjne będą miały zamontowane panele fotowoltaiczne, a tam gdzie będzie to możliwe będziemy zwiększać moc instalacji, które już funkcjonują.
- Ponadto, we wszystkich obiektach są zainstalowane systemy zarządzania budynkiem (BMS), pozwalające kontrolować zużycie energii, a w centrach logistycznych montujemy urządzenia, które mieszają powietrze w wysokich halach, żeby efektywniej je ogrzewać.
- Pompy ciepła oraz pojemniki na deszczówkę to kolejne ze zrównoważonych rozwiązań, które są rozwijane w naszych budynkach.
Stawiamy na zrównoważony transport
Redukcja naszych emisji odbywa się również poprzez usprawnianie procesów logistycznych i dekarbonizację łańcucha dostaw.
- W budynkach 90% wózków widłowych działa na prąd.
- 96% dostaw z importu transportowanych jest koleją zamiast ciężarówkami. Przy ok. 50 tys. ton transportowanych produktów rocznie oznacza to oszczędności na poziomie ok. 2 tys. ton dwutlenku węgla.
- Dzięki wprowadzeniu metalowych skrzyń w transporcie drogowym, pojazdy ciężarowe poprawiły pakowność o ponad 15%, zmniejszając w ten sposób liczbę przejazdów i zakres potencjalnych emisji dwutlenku węgla.
- Tutaj wideo o ECO Delivery Castorama w drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw (youtube.com)
63 – liczba obiektów Castorama z panelami fotowoltaicznymi
1 994 MWh – ilość wyprodukowanej energii przez elektrownie słoneczne na dachach sklepów w 2023 roku
73 673 MWh – ilość pozyskanej zielonej energii na rynku w 2023 roku, w 100% wykorzystanej do zasilania naszych nieruchomości
2040 rok – cel dotyczący osiągnięcia neutralności klimatycznej
2313 ton – tyle CO2 nie trafiło do atmosfery dzięki optymalizacji procesów logistycznych
30% - tyle obiektów jest wyposażonych w pompy ciepła
38kWh – o tyle energii mniej zużywa oświetlenie LED, zainstalowane we wszystkich sklepach
Chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian w zakresie zarządzania odpadami, od 2010 roku prowadzimy coroczną inicjatywę, ”Kwiaty za elektrograty”, którą pokochały tysiące naszych klientów. W ramach tej akcji każda osoba może oddać zużyty sprzęt elektroniczny i w zamian otrzymać rośliny doniczkowe.
Akcja „Kwiaty za elektrograty” nie tylko motywuje do domowych porządków, ale również edukuje - jak ważna dla środowiska jest znajomość zasad segregacji odpadów. Przyjmujemy niemal każdy sprzęt elektroniczny i elektryczny: duży i mały sprzęt AGD i RTV, elektronarzędzia, bateria czy telefony komórkowe, a zbiórka jest prowadzona we wszystkich sklepach sieci Castorama, w tym w mniejszych formatach Smart i Express, a także w Brico Depot.
Inicjatywa jest organizowana wspólnie z Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AURAEKO oraz MB Recycling. Dzięki temu mamy pewność, że zebrane elektrośmieci są bezpiecznie przetwarzane lub poddane procesom recyklingu.
blisko 6000 ton – tyle elektrośmieci zebraliśmy od początku istnienia akcji
578 ton – tyle elektrośmieci zebraliśmy podczas rekordowej edycji – wiosna 2024
400 tys. – tyle kwiatów rozdaliśmy podczas rekordowej edycji – wiosna 2024
Mając świadomość tego, jaką istotną rolę odgrywają drzewa w walce z globalnymi zmianami klimatycznymi, prowadzimy szereg działań na rzecz ochrony i odbudowy lasów.
Jako część grupy Kingfisher, która jest członkiem założycielem inicjatywy „Forest Allies”, jesteśmy na dobrej drodze, aby stać się organizacją Forest Positive do 2025/26 roku. Dążymy do tego, aby wykorzystywać w 100% odpowiedzialnie pozyskiwane drewno i papier w swoich produktach i katalogach oraz by wyeliminować użycie papierowych dokumentów w centrali firmy.
30 tys. – tyle łącznie drzew zasadziliśmy przy współpracy z Lasami Państwowymi
94% - tyle drewna i papieru w artykułach, pochodziło w 2023 roku z odpowiedzialnych źródeł
FSC, PEFC – nazwy certyfikatów produktów, potwierdzajacych pochodzenie papieru i tektury w naszych produktach z odpowiedzialnych źródeł
Nie tylko wspieramy naszych klientów w kształtowaniu pro-środowiskowych nawyków, dotyczących ograniczenia produkcji odpadów, ale również sami dbamy o to, by wytwarzać ich jak najmniej.
W związku z tym wprowadziliśmy do oferty doniczki stworzone z folii LDPE, którą na co dzień stosujemy m.in. do zabezpieczania palet, kartonów i jednostkowych produktów. W ciągu roku zbieramy łącznie ok. 1,5 tys. ton folii, ale poprzez upcycling i zamknięcie obiegu, zamieniamy odpad w pełnowartościowy produkt konsumencki. Cała produkcja jest realizowana w Polsce przy współpracy z firmą Deko Eko.
Wśród innych priorytetów na najbliższe lata w tym obszarze jest także całkowite wyeliminowanie odpadów wysypiskowych i usprawnienie recyclingu odpadów drzewnych. Chcemy to osiągnąć poprzez wdrożenie do wszystkich sklepów Castorama programu „Zero odpadów na wysypiska” a także inicjowanie kolejnych projektów z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego.
1,5 ton – tyle folii zbieramy rocznie na produkcję eko-doniczek
260 ton – tyle odpadów drzewnych chcemy przekazać do recycling w 2024 roku
100% - tylu pracowników Castoramy zostanie przeszkolonych z polityki zarządzania odpadami