Odległość wiaty od granicy działki – dowiedz się, jakie są wymagania
Wiata garażowa to niezwykle praktyczne rozwiązanie dla osób, które potrzebują miejsca do schowania samochodu, ale nie posiadają prywatnego garażu. Jest to bardzo praktyczna budowla, pod którą można skryć nie tylko auto. Dużo osób wyposaża swój budynek mieszkalny w dodatkową wiatę, gdzie można składować na przykład narzędzia lub drewno na opał. Zbudowanie jej nie jest jednak wcale takie proste. Zobacz, jakie są rozporządzenia dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i najnowsze ograniczenia prawne dotyczące stawiania takiego typu budowli. Kiedy będziesz musiał jedynie powiadomić urząd, a kiedy będzie Ci potrzebna specjalna zgoda na budowę.
Zgoda na budowę wiaty garażowej – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?
Z uwagi na istniejące zasady i regulacje o większości planowanych budowli należy poinformować lokalne władze. W przypadku wiaty, która wynosi mniej niż 35m2 nie trzeba planować specjalnych formalności. Wystarczy zwykłe zgłoszenie do urzędu.
Ograniczenia budowlane odnoszą się nie tylko do powierzchni zabudowy, ale również do liczby planowanych budowli. Na każde 500 m2 powierzchni terenu przypadają jedynie dwa takie zadaszenia. Jeśli przekroczysz określoną liczbę wiat albo zwiększysz ich metraż na przykład do 50 m2, niezbędne okaże się pozwolenie.
Czy można zdecydować się na budowę wiaty bez pozwolenia? Nie do końca. Lepiej wysłać do urzędu specjalne zawiadomienie i dopiero po 21 dniach bez odzewu można zacząć budowę wiaty na działce. W przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji poczekaj na decyzję o warunkach zabudowy.
Czy potrzebna jest zgoda sąsiada na budowę wiaty?
Zgoda sąsiada nie jest niezbędna. Jednak etyka i zasady dobrego wychowania naciskają na poinformowanie sąsiedztwa o planowanych robotach. Razem ustalcie godziny, w których możesz pracować ty albo zatrudniona ekipa. Ważne, żeby nie przekraczały one z góry określonej godziny nocnej. Mieszkańcy graniczących z Twoją działek z pewnością docenią takie zachowanie.
Chociaż prawo nie zmusza nas do uzyskania zgody od działki sąsiedniej, istnieją pewne ograniczenia dotyczące bliskich terenów mieszkalnych. Reguła ta określa wymaganą odległość od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Według przepisów prawa budowle takie jak wiaty nie powinny znajdować się w odległości mniejszej niż 7 metrów od okien budynku obok. Dzięki temu po czasie nie spotkasz się z negatywnymi roszczeniami ze strony sąsiada.
Ponownie, chociaż nie musisz posiadać specjalnej zgody sąsiada na postawienie wiaty, warto uprzedzić go przed rozpoczęciem budowy. W trakcie prac pilnuj granicy swojej działki od granicy działki sąsiada.
Minimalna odległość wiaty od granicy działki – czy możemy podać dokładną odległość?
Niestety ustawa o prawie budowlanym nie przewiduje dokładnej definicji dla pojęcia wiaty garażowej. W końcu wiata nie jest budynkiem. Możemy za to uznać ją za mały obiekt budowlany o otwartym charakterze konstrukcji. Czy rozjaśnia to w jakiś sposób sytuację? Odrobinę.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych podaje kilka wartości. Teoretycznie budynek mieszkalny jednorodzinny, wolnostojący powinien stać co najmniej 10 metrów od granicy z sąsiednią działką. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych czy szeregowych odległość ta zmniejsza się do 5 metrów. Jeśli chodzi o budynki gospodarcze nieprzeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, ogranicza się ona do 3 metrów.
Kilka źródeł w sieci podaje wiadomość, że wiata garażowa powinna stać właśnie minimum 3 metry od granicy z sąsiadami. Wielkość ta zwiększa się, kiedy w grę wchodzą samochody inne niż osobowe lub liczba stanowisk postojowych. Wtedy odległość powinna być zwiększona do 6 metrów.
Jak można zaobserwować, w żadnej ogólnopolskiej ustawie nie ma jednoznacznie podanej ścisłej granicy – odległości te mogą różnić się od siebie w zależności od rodzaju i lokalizacji danej działki. Warto jednak pokierować się podanymi odległościami i zastosować do zasady przynajmniej 3 metrów. Ważne może okazać się również usytuowanie wiaty. W wypadku działki, która wychodzi na ulicę albo tereny użytkowe możesz nie być w stanie postawić swojej budowli z przodu domu.
Więcej przydatnych informacji z pewnością dostarczą Ci lokalne władze. Warto sprawdzić miejscowe przepisy budowlane, które z pewnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją wątpliwości.
Minimalna odległość od granicy działki – o czym pamiętać przygotowując się do prac budowlanych?
Przypominamy, minimalna odległość wiaty garażowej od granicy działki budowlanej to 3 albo 4 metry. Żeby ominąć zbędne formalności, powinieneś postawić konstrukcję o powierzchni mniejszej niż 35 m2. Do budowy takich wiat potrzebne jest jedynie wcześniejsze zawiadomienie władz.
Przy jej projektowaniu warto zwrócić uwagę również na jej funkcje estetyczne. Wiaty garażowe często mogą kojarzyć nam się z dużymi, metalowymi „blaszakami”, które psują wygląd niedalekich posiadłości. Na szczęście coraz więcej osób widzi w nich również małe architektoniczne dzieła sztuki, które dopasowane są do powierzchni działki i jej charakteru.
Wiata garażowa to dobra alternatywa dla zwykłego garażu. Można parkować pod nią auta osobowe i małe dostawczaki. Świetnie sprawi się również, jako składzik na drewno i chrust. Ustawa zwraca jednak uwagę na przechowywanie łatwopalnych przedmiotów. Powinny znajdować się co najmniej 4 metry od granicy działki sąsiedniej. Lepiej nie stawiać wiaty bliżej w razie ewentualnego pożaru.
Data Publikacji: 31.05.2024