Przejdź do głównej treści

Montaż wanny narożnej krok po kroku

Wanna narożna w efektywny sposób zagospodaruje narożnik każdej, nawet najmniejszej łazienki. Dzięki siedziskom czy dodatkowym uchwytom gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę.

Wanna narożnikowa

Spis treści:

Wśród typów wanien narożnych wyróżnia się zwykle trójkątne, pięciokątne, sześciokątne lub zaokrąglone od frontu. Wanny narożne mają różne rozmiary i mogą mieć konstrukcję symetryczną lub asymetryczną.

Wannę narożną można z powodzeniem zamontować samemu. Unikniemy problemów, jeśli starannie wykonamy każdy punkt poniższego poradnika.

Potrzebne narzędzia:

- wanna (plus dołączone do zestawu: panel, nóżki, szyny, elementy potrzebne do mocowania wanny do ściany, elementy potrzebne do mocowania panelu)

- wiertarko-wkrętarka

- poziomica

- klucz płaski

- instalacja odpływowa

Krok 1 – przykręcamy nóżki wanny

Zaczynamy od przekręcenia wanny na drugą stronę. Wannę najlepiej jest położyć na materiale, który ochroni podłogę przed zarysowaniem (np. na filcu). Następnie zgodnie z instrukcją producenta montujemy specjalne szyny, które stosuje się w większości modeli wanien narożnych. Montujemy przy pomocy załączonych przez producenta śrub (przymocowanie do wanny) i wkrętów (służą do regulacji wysokości wanny). Dzięki temu pod wanną powstanie solidny stelaż.

Uwaga! Większość szyn posiada dwie pary otworów do rozstawienia nóżek – najlepiej jest przykręcić nóżki do otworów umieszczonych na skraju szyn – szerszy rozstaw zapewni większą stabilność wanny.

Krok 2 – montujemy system odpływowo-przelewowy

Część odpływową syfonu montujemy od spodu wanny, część przelewową – z boku wanny (wężyki z zestawów zwykle są za długie – należy nożykiem skrócić długość rury tak, aby pasowała do naszego zestawu). W czasie montażu pamiętajmy o założeniu uszczelek (powinny być dołączone do zestawu z instalacją odpływową) i solidnym dokręceniu wszystkich elementów syfonu.

Krok 3 – mocujemy uchwyty, sprawdzamy poziom

Dodatkowe uchwyty na ścianie sprawią, że wanna będzie idealnie przylegać do ściany łazienki. Najpierw należy jednak ustalić wysokość wanny i prawidłowo ją wypoziomować. W tym celu używamy poziomicy (mierzymy poziom zarówno w szerokości, jak i długości wanny) i – regulując wysokość poszczególnych nóżek – wyznaczamy jej poziom. Jeżeli wanna ma dłuższy i krótszy bok – najlepiej jest zainstalować dwa uchwyty na dłuższym boku (lub jeden dłuższy uchwyt) i jeden na krótszym.

Krawędź wanny odrysowujemy na ścianie ołówkiem, następnie ok. 5 cm pod nią odznaczamy miejsce otworów pod uchwyty. W wywierconych otworach umieszczamy kołki rozporowe, na których przytwierdzimy uchwyty mocujące do ściany.

Wanna akrylowa

Krok 4 – montujemy obudowę wanny

Po podłączeniu odpływu oraz solidnym przymocowaniu wanny do ściany należy zamontować obudowę wanny. Obudowa zwykle montowana jest na fabrycznie zainstalowanych blaszkach montażowych (pod rantem wanny) lub uchwytach montażowych, które należy zamocować na specjalnie do tego przeznaczonych elementach drewnianych (szczegółu montażu znajdują się w instrukcji obsługi). Uchwyty przymocowuje się również do posadzki (za pomocą kołków rozporowych).

Po przygotowaniu blaszek i wkręceniu uchwytów w odpowiednie miejsca, wystarczy nałożyć obudowę wanny, tak aby jej górna krawędź trafiła w uchwyty mocujące, zaś dolna – w blaszki na podłożu. Szczeliny między obudową a podłożem warto wypełnić silikonem.

Uwaga!

Warto wiedzieć, że:

- niektóre silikony mogą wchodzić w reakcję z akrylem, dlatego zaleca się, by w trakcie montażu używać silikonu sanitarnego neutralnego;
- nie każdy syfon wannowy pasuje do wanien narożnych (w przypadku dużych wanien taki syfon może mieć zbyt krótki system przelewowy);
- lepszym rozwiązaniem jest syfon czyszczony od góry – w razie zapchania nie trzeba będzie zdejmować obudowy wanny;
- jeśli chcemy uniknąć zarysowań, folię ochronną z wanny należy zdjąć dopiero po zamontowaniu wanny (ale przed silikonowaniem!).

Data aktualizacji: 03.09.2024