Przejdź do głównej treści

Jaka bateria wannowa sprawdzi się w Twojej łazience?

Jeszcze na etapie projektowania łazienki warto postawić sobie pytanie, jaka bateria wannowa najlepsza będzie do Twojej strefy kąpielowej. Odpowiedni model nie tylko podkreśli aranżację pomieszczenia, ale również zapewni komfort użytkowania i zoptymalizuje zużycie wody. Sprawdź, jakie baterie wannowe możesz wybrać.

bateria łazienkowa

Spis treści:

Jaka bateria wannowa do łazienki?

Bateria na wannę to podstawowe urządzenie armatury wodnej, które umożliwia regulację strumienia wody podczas kąpieli. Aby właściwie spełniała swoje funkcje, powinna być odpowiednio dobrana do warunków technicznych Twojej łazienki. Dodatkowym atutem baterii wannowej może być uniwersalny wygląd lub wręcz przeciwnie – interesujący styl, który dopasujesz tylko do niektórych aranżacji łazienki.

Ze względu na różne metody montażu (w tym również podtynkowy bądź wielootworowy) na rodzaj baterii wannowej warto zdecydować się jeszcze na etapie projektowania łazienki – przed wyposażaniem nowej lub remontem starej. W ten sposób zyskasz pewność, że element armatury zostanie szybko i poprawnie zainstalowany, a dodatkowe prace remontowo-wykończeniowe nie przedłużą całego procesu ani nie zwiększą jego kosztów.

Wybierając swój ulubiony model spośród licznych modeli różnego rodzaju baterii wannowych, zwracaj uwagę nie tylko na estetykę ich wykonania, lecz przede wszystkim funkcjonalność. Jeżeli w Twojej łazience nie ma osobnego brodzika z natryskiem, weź pod uwagę modele zawierające dodatkową głowicę prysznicową na elastycznej przedłużce. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdej chwili możesz zdecydować się na szybki prysznic zamiast długiej kąpieli.

Do wanien, które nie muszą pełnić funkcji prysznica, wybierz baterie z pojedynczą dolną wylewką. Ich tradycyjna funkcja jest wystarczająca do stworzenia idealnych warunków do kąpieli dla Ciebie. Jeżeli jednak po relaksie w domowym SPA chcesz opłukać ciało z piany lub innych kosmetyków, warto rozważyć zamontowanie modelu z dodatkowym natryskiem.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka bateria wannowa najlepsza będzie do Twojej łazienki, musisz rozważyć nie tylko swoje własne potrzeby, ale również techniczne uwarunkowania strefy kąpielowej w Twoim domu. Weź pod uwagę usytuowanie wanny, czyli to, w jaki sposób jest dostawiona do ściany, z ilu stron jest otoczona, czy stoi swobodnie. Warto zbadać również bieg instalacji wodnej i ocenić, jakie sposoby montażu są wykonalne przy obecnym ułożeniu rur. Znaczenie ma także sposób doprowadzania ciepłej wody – w przypadku obecności gazowego lub elektrycznego podgrzewacza przepływowego sprawdzą się tylko określone rozwiązania.

Odpowiednio dobrana i prawidłowo zainstalowana bateria na wannę będzie służyła Ci przez lata, dlatego powinna być łatwa do utrzymania w czystości, odporna na korodowanie oraz negatywny wpływ detergentów stosowanych w domu. Nowoczesne modele wyróżniają się dodatkową powłoką, która znacznie zmniejsza ryzyko powstania uciążliwego osadu z kamienia. Mimo to warto regularnie przecierać powierzchnię baterii wannowej środkiem przeznaczonym do pielęgnacji łazienki, aby zapewnić armaturze estetyczny i świeży wygląd oraz usunąć zabrudzenia niewidoczne gołym okiem.

bateria wannowa

Baterie wannowe – rodzaje

Ze względu na różnorodność modeli baterii dostępnych na rynku, zebraliśmy dla Ciebie garść informacji na temat poszczególnych rozwiązań. Z poniższego zestawienia dowiesz się, czym charakteryzują się typy wannowej armatury, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję.

Bateria wannowa klasyczna

Tradycyjne modele wyróżniają się obecnością dwóch pokręteł do regulacji strumienia ciepłej i zimnej wody. Z tego względu bateria wannowa klasyczna bywa określana również jako dwuuchwytowa.

Gdzie warto zastosować klasyczny model baterii? Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się w starym budownictwie, na przykład podczas remontu mieszkania w kamienicy. Osobne pokrętło przeznaczone do włączenia ciepłej wody sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie obecne są piece lub podgrzewacze.

Tradycyjna dwuuchwytowa bateria na wannę występuje w wielu wariantach, które pozwalają na dopasowanie modelu do aranżacji łazienki. Warto zwrócić uwagę na kształt pokręteł – niektórzy producenci oferują bogaty wybór elementów o różnej stylistyce. Zamiast popularnych i zwyczajnych kurków wybierz elementy, które nawiązują na przykład do stylu retro. W ten sposób wzbogacisz klasyczny wystrój łazienki interesującym akcentem. W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli klasycznej baterii, np. bateria wannowa Wicie.

Bateria wannowa z mieszaczem

Klasyczne modele z czasem straciły na swojej popularności ze względu na pojawienie się atrakcyjnej konkurencji – np. bateria wannowa z mieszaczem charakteryzuje się brakiem dwóch tradycyjnych pokręteł. Włączenie strumienia i regulacja jego temperatury oraz siły jest znacznie prostsza. To możliwe dzięki zastosowaniu, które przez niektórych producentów jest określany także jako mikser.

Bateria wannowa z mieszaczem wyróżnia się pojedynczym pokrętłem lub przyciskiem, dlatego bywa nazywana jednouchwytową. Dzięki takiej konstrukcji jednym ruchem ustawisz takie natężenie strumienie, które Ci odpowiada, i skontrolujesz jego temperaturę. Dodatkową funkcją mieszacza jest zapobieganie samoczynnemu przestawianiu pokrętła na skutek ciśnienia wody.

Pamiętaj, że jednouchwytowej baterii nie należy stosować w łazienkach, gdzie woda jest nagrzewana przy pomocy gazowego lub elektrycznego piecyka. Posługiwanie się pojedynczym pokrętłem może prowadzić do wygaśnięcia podgrzewacza, gdy element przesunie się na stronę odpowiadającą zimnej wodzie. Z kolei wajcha ustawiona w przeciwną stronę może sprawić, że woda będzie zbyt gorąca.

bateria wolnostojąca

Bateria wannowa termostatyczna

Poszukujesz baterii, która zapewni Ci najlepszą możliwą kontrolę temperatury wody? Wybierz model zaopatrzony w termostat lub mieszacz termostatyczny, np. kolumnę wannową Hansgrohe Crometta. Dodatkowe urządzenie dopilnuje, by woda upuszczana przez natrysk lub wylewkę nie była zbyt gorąca. Domyślne ustawienia zwykle blokują przepływ cieczy o temperaturze wyższej niż 38 stopni Celsjusza. Jednak jeżeli jesteś miłośnikiem gorących kąpieli, samodzielnie możesz uregulować próg termiczny (zazwyczaj termostat uniemożliwia ustawienie powyżej 55 stopni Celsjusza).

Bateria wannowa termostatyczna to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w domach, gdzie mieszkają dzieci. Podczas zabaw z wodą w wannie łatwo o poparzenie delikatnej skóry, dlatego wybierając taki model, dbasz o bezpieczeństwo swoich pociech.

Bateria wolnostojąca

Jesteś na etapie projektowania łazienki z całą armaturą? Być może zainteresuje Cię bateria wolnostojąca, która wyróżnia się wyjątkowym wyglądem. Jest montowana bezpośrednio do podłogi, co wymaga uprzedniego przygotowania jej miejsca podłączenia z instalacją wodną.

Bateria wolnostojąca Etel to akcent w stylu retro dla łazienek urządzonych klasycznie i elegancko. Elegancki statyw z wylewką i prysznicem umocowany obok wanny rzuca się w oczy. Jego efektowny wygląd z pewnością sprawi, że we własnej łazience poczujesz się luksusowo.

Bateria wielootworowa

Jeżeli podoba Ci się zamysł posiadania niezwyczajnej baterii, ale nie odpowiada Ci staromodny styl wolnostojących modeli, zwróć uwagę na baterie wielootworowe. Niemalże cała armatura ukryta jest w ścianie – na zewnątrz wystają tylko minimalistyczne elementy: głowica natryskowa, wylewka i pokrętło.

Montaż baterii wielootworowej jest dużym wyzwaniem, lecz finalny efekt przekracza najśmielsze oczekiwania. Modele o nowoczesnej budowie po instalacji wyglądają wręcz futurystycznie – w ten sposób doskonale podkreślają modny styl łazienki. Minimalistyczny wygląd elementów to świetne uzupełnienie również dla stref kąpielowych urządzonych w stylu glamour.

Dodatkowym atutem baterii wielootworowej jest oszczędność miejsca – większość instalacji jest ukryta pod tynkiem lub powierzchnią wanny. To oznacza także mniej kłopotów z czyszczeniem powierzchni – wannę i ścianę przetrzesz kilkoma ruchami ręki, a w pielęgnację wyeksponowanych elementów włożysz mniej wysiłku, niż w przypadku tradycyjnych, zewnętrznych modeli baterii.

Data aktualizacji: 29.08.2024