Przejdź do głównej treści

Mała łazienka w stylu loftowym − to możliwe! Zobacz, jak ją zaprojektować

Mała łazienka nie musi być nudna! Nawet niewielką przestrzeń kąpielową możesz zaprojektować w ciekawy i nowoczesny sposób. Mała łazienka w stylu loftowym to gorący temat w aranżacji wnętrz. Zobacz, jak ją wykonać!

łazienka w stylu loftowym

Spis treści:

Jaki wystrój wnętrza do łazienki?

Moda na industrialne lofty trwa w najlepsze! Chłodne, minimalistyczne i surowe wnętrza, dawniej tworzone w pofabrycznych przestrzeniach, goszczą dziś na salonach także w blokach, kamienicach czy szeregówkach. A czy loftowy styl można zastosować także w niewielkiej łazience? Oczywiście! To prostsze niż myślisz. Zobacz, jak wprowadzić industrialny, wielkomiejski szyk do ograniczonej przestrzeni i stworzyć funkcjonalną łazienkę.

Styl loftowy − czyli jaki? Cechy charakterystyczne

Styl loftowy nazwać można inaczej industrialnym, przemysłowym, pofabrycznym, wielkomiejskim. Lofty to przestrzenie mieszkalne, które powstają na dawnych powierzchniach fabrycznych. Innymi słowy, to zaadaptowanie pomieszczeń użytkowych na prywatne mieszkania. Pierwsze modne apartamenty w stylu loftów powstawały w centrum Nowego Jorku oraz Londynu. Dziś spotkać można je w każdym dużym mieście. Moda na lofty sprawiła, że rynek nieruchomości wywrócił się do góry nogami. Nieokazałe, opuszczone budynki fabryczne, które niegdyś były jedynie obciążeniem dla miasta, osiągają obecnie zawrotne ceny.

We wnętrzarstwie wyróżnia się dwa typy mieszkań zaaranżowanych na lofty. Lofty w stylu hard to oryginalne przestrzenie postindustrialne (autentyczne, byłe fabryki czy biura), wykończone w modernistyczny, surowy sposób. Z kolei soft lofty to normalne mieszkania, np. w bloku czy w domu wolnostojącym, zaaranżowane na wielkomiejski styl.

Czym charakteryzuje się loft? Przede wszystkim dużą, wysoką, otwartą przestrzenią, na której znajduje się zarówno kuchnia, sypialnia, jak i salon. Poszczególne obszary funkcjonalne wydzielane są za pomocą ścianek działowych lub mebli, np. regałów czy kanap. Industrialne budynki mają także zwykle duże okna i, co najważniejsze, najczęściej znajdują się w centrum miasta. Wizjonerscy designerzy aranżują wnętrza loftów, wykorzystując elementy, które są już na miejscu, a więc miedziane rury, industrialne lampy, żeliwne okucia.

Wnętrze loftu jest surowe i minimalistyczne. Często stosuje się tu betonowe płyty, zarówno na podłodze, jak i na ścianach oraz odsłoniętą cegłę. Kolory, które dominują w miejskich wnętrzach, to neutralne beże, brązy, a przede wszystkim biel, czerń i odcienie szarości, które naśladować mają odpowiednio tynk, żeliwo i beton. Formy armatury są bardzo proste i geometryczne. Materiałami mile widzianymi w lofcie są surowe, naturalne drewno oraz wszelkiego rodzaju metale, najlepiej chromowane, miedź, brąz, mosiądz, stal.

Łazienka w stylu loftowym

Mała łazienka w stylu loftowym − jak ją wykończyć?

Jak powinna być zaprojektowana mała łazienka? Lotf to z reguły, duża i otwarta przestrzeń. Czy można więc przenieść elementy designu industrialnego do niewielkiego pokoju kąpielowego? Oczywiście, że tak! Loftowy minimalizm może sprawdzić się w przypadku ograniczonej powierzchni i co więcej, stworzyć całkiem funkcjonalne pomieszczenie.

Zanim jednak przejdziemy do designu, warto skupić się na tym, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu małej łazienki. Na początek zastanów się, co koniecznie musi znaleźć się w tym pomieszczaniu, a z czego możesz zrezygnować. Pierwsza na liście jest oczywiście pralka, którą w łatwy sposób można przenieść do przedpokoju i umieścić ją w zabudowie lub też wyprowadzić do kuchni. Przy niewielkich powierzchniach pomyśl o wprowadzeniu zabudowy pionowej. Np. nad pralką umieść dodatkowe półki lub szafkę na kosmetyki czy ręczniki. Skup się także na zaprojektowaniu glazury w ten sposób, aby nie pomniejszała pomieszczenia − o tym szerzej piszemy poniżej.

Łazienka loftowa − prysznic czy wanna?

To zależy. Jeżeli chcesz mieć wannę w stylu loftowym, wybieraj taką wolnostojącą, najlepiej w designerskim geometrycznym stylu. Nie zawsze jednak znajdzie się na nią miejsce w niewielkiej łazience. Idealne rozwiązanie dla minimalistycznej, industrialnej łazienki to prysznic walk-in. Na czym polega ten system? Pozbawiony jest on brodzika, a zamiast tego woda uchodzi do odpływu umieszczonego w podłodze. Prysznic od pozostałej części łazienki dzielą szklane drzwi lub zamontowana na stałe szklana ścianka.

A co z marzeniem o wannie? W loftowych wnętrzach bardzo często spotyka się wanny zainstalowane w innych niż łazienka pomieszczeniach, np. w sypialni.

Mała łazienka

Jakie płytki wybrać?

Minimalistyczne, o stonowanej kolorystyce. W loftowej łazience możesz zastosować beton przemysłowy czy gres imitujący beton. Mile widziane będą też zupełnie białe lub pastelowe kafelki. Hitem są obecnie niewielkie, heksagonalne mozaiki układane zarówno na ścianie, jak i na podłodze.

Na podłodze oraz na ścianach połóż te same płytki, aby stworzyć jednolitą przestrzeń. Kafelki nie powinny być zbyt małe. Uważaj jednak na wielkie formaty, aby ich specjalnie nie przycinać i nie tworzyć nieestetycznych wzorów na podłodze czy na ścianie. Kolejną regułą, dzięki której Twoja mała łazienka loftowa optycznie się powiększy jest skupienie się na jasnych kolorach. Ciemna glazura sprawi, że pomieszczenie pomniejszy się i stanie się bardziej klaustrofobiczne.

Zabudowa meblowa

Łazienka loftowa nie powinna zawierać przerysowanych mebli. Wybierz proste, geometryczne szafli lub szuflady wykonane z drewna lub metalu − to dwa charakterystyczne materiały dla industrialnego stylu. W małej łazience wykorzystaj przestrzeń pod umywalką.

Armatura i ceramika

Bardzo ważnym elementem dekoracyjnym w łazience jest armatura. Wybrać możesz eleganckie baterie i prysznic wykonane z metalu stylizowanego na postarzałe złoto, miedź czy czarne żeliwo. Dobierz do niej pozostałe metalowe elementy znajdujące się w łazience, np. klamki, uchwyty od mebli, wieszaki na ręczniki czy nawet kaloryfer.

Jeżeli idzie o ceramikę (umywalkę oraz WC), koniecznie wybieraj proste, geometryczne formy. Przy małej łazience nie musisz rezygnować z dużej umywalki. Wystarczy, że umieścisz w niej nieco płytszą, ale szerszą, w kształcie prostokąta. Innym rozwiązaniem może być klasyczna, półkolista misa. Zapomnij o wolnostojącej umywalce na nóżce. Zamiast tego umywalkę nablatową umieść na funkcjonalnej szafce z drewna, w której zmieszczą się wszystkie Twoje kosmetyki. Pamiętaj, że przestrzeń użytkowa przed umywalką powinna wynosić minimum 70 cm, a przed toaletą 90 cm. Do małej łazienki loftowej wybrać możesz miskę WC o długości 45 cm (standardowa wielkość to 55 cm).

https://s7g10.scene7.com/is/image/KingfisherDigital/f8dab69cd3ad4a307237b73bc5a531d1401e3b0b?$WCMS_NPI_FW_L$

Dekoracje?

Łazienka w stylu loft powinna być prosta, nie przerysowana i niemal… pusta. Umieść w niej jedynie niezbędne elementy i nie przesadzaj z dekoracyjnymi bibelotami. Aby powiększyć optycznie przestrzeń możesz zastosować kilka trików. Wykorzystaj duże lustro, aby stworzyć optyczne złudzenie głębi. Dobrze sprawdzi się tu lustro w metalowej ramie, np. w kształcie wielkiego koła, które zawieszone jest na widocznym łańcuchu lub lince.

Przy wyborze dywaników i ręczników stosuj zasadę ograniczonej palety barw. Na podłodze połóż dywanik wykonany z naturalnej tkaniny, np. juty czy bambusa. Mile widziane będą tu także plecione kosze na bieliznę oraz koszyczki na kosmetyki. Aby dopełnić loftową łazienkę postaw na proste, jednolite owalne lub sześcienne akcesoria łazienkowe, a więc pojemnik na szczoteczki, mydelniczkę i szczotkę do toalety.

Mała łazienka − lotf na miarę Twoich możliwości!

Wykończenie małej łazienki w stylu loftowym to doskonałe rozwiązanie. Dzięki minimalistycznemu designowi unikniesz przytłoczenia i zagracenia niewielkiej przestrzeni. Industrialny pokój kąpielowy będzie ozdobą Twojego mieszkania. W wykończeniu stawiaj na neutralne kolory oraz dodatki z metalu, drewna i przemysłowego betonu.

Data aktualizacji: 30.08.2024