Grzejniki łazienkowe i dekoracyjne
Grzejniki łazienkowe mogą wyróżniać się ciekawą formą i kształtem - do wyboru mamy nie tylko tradycyjne, najczęściej białe "żeberka". Grzejniki dekoracyjne występują w różnych kolorach i kształtach, które możemy ładnie wkomponować w nasze aranżacje.
Spis Treści:
Grzejniki łazienkowe
Najczęściej w łazienkach montujemy grzejniki drabinkowe. Zbudowane są one z dwóch pionowych przewodów, połączonych szeregiem poziomych rurek. Drabinki możemy zawiesić równolegle do płaszczyzny ściany lub prostopadle do niej. W tym drugim rozwiązaniu ustawione na nóżkach stają się nie tylko dostępną z obu stron suszarką, ale też pełnią rolę ażurowej ścianki działowej. Niektóre modele grzejników łazienkowych są wyposażone w praktyczne dodatki: wieszaki, haczyki, czy półki.
Grzejniki dekoracyjne
Poza ich wyszukanym wyglądem, uwagę zwracają bardzo estetycznie wykonane połączenia poszczególnych elementów. Grzejniki te dostępne są one zarówno w wersji pionowej, jak i poziomej. Modele dekoracyjne możemy z powodzeniem umieścić w przedpokoju, wiatrołapie czy korytarzach. Goście widzą te pomieszczenia jako pierwsze, więc zależy nam na reprezentacyjnym wyglądzie grzejnika. Jeśli chcemu umieścić go w kuchni, to jego wygląd mamy szansę dopasować do jej wyposażenia. W salonie nietypowy grzejnik dekoracyjny może zostać na przykład wyeksponowany na jednej ze ścian i będzie stanowił funkcjonalną ozdobę pomieszczenia i element jego spójnej aranżacji.
Cenne wskazówki
Jeśli grzejnik drabinkowy lub dekoracyjny ma być zainstalowany w starej instalacji grzewczej, w miejscu żeliwnego, najlepiej wybrzmy model określany przez fachowców jako modernizacyjny. Ma on podłączenie boczne, o takim rozstawie, jak żeliwne żeberka, czyli 50 cm.
W nowych systemach grzewczych grzejniki mają zazwyczaj podłączenie dolne, które jest prawie niewidoczne. W tym wariancie króćce przyłączeniowe znajdują się przy prawej lub lewej krawędzi grzejnika bądź w połowie jego długości.
Choć grzejniki pokryte warstwą chromu wyglądają bardzo efektownie, to decydując się na nie, powinniśmy kupić model o mocy co najmniej 30% większej od obliczonej.
W wielu grzejnikach drabinkowych można zamontować grzałkę elektryczną. Dzięki temu dosuszymy ręczniki w okresach przejściowych, kiedy centralne ogrzewanie jest wyłączone - na przykład w sezonie letnim.
Data aktualizacji: 25.08.2024