Mała architektura ogrodowa – pomysł na ogród marzeń 

Aranżujesz ogród i chciałbyś, aby to miejsce sprzyjało relaksowi? Prawo budowlane daje Ci mnóstwo swobody w zakresie tworzenia przydomowej przestrzeni. Dowiedz się, które elementy małej architektury wymagają zgody, a które możesz postawić bądź zbudować bez pozwoleń, a na samym końcu jak to wszystko spójnie urządzić!

oczkow wodneoczkow wodneoczkow wodneoczkow wodne

Co wchodzi w skład małej architektury ogrodowej?

Zgodnie z polskim prawem obiekty budowlane dzielą się na budynki, budowle i obiekty małej architektury ogrodowej. W tej ostatniej kategorii mieści się większość elementów stawianych w przydomowych ogrodach. Co dokładnie wchodzi w skład małej architektury ogrodowej? Zaliczyć do niej można:

  • obiekty kultu religijnego jak kapliczki i figury, 
  • posągi, 
  • oczka wodne i wodotryski
  • obiekty użytkowe, służące rekreacji i utrzymaniu porządku,
  • kratownice, trejaże i pergole.

Tak w skrócie przedstawia się definicja małej architektury ogrodowej. Warto ją znać, zwłaszcza jeśli aranżujesz ogród i chciałbyś wybudować na swojej posesji altanę, domek narzędziowy czy też basen. Czy potrzebujesz na nie pozwolenie na budowę? Koniecznie przeczytaj artykuł do końca, a dowiesz się jakie elementy małej architektury ogrodowej wymagają pozwoleń. 

altanaaltanaaltanaaltana

Altana ogrodowa – czy wymaga pozwolenia na budowę?

Altana ogrodowa to miejsce, w którym możesz spędzić błogi czas z rodziną i przyjaciółmi. Zanim jednak ta konstrukcja zagości w Twoim ogrodzie, koniecznie dowiedz się, czy wymaga pozwolenia na budowę. A więc, co dokładnie na ten temat mówią przepisy?

Na chwilę obecną pozwolenia na budowę wymagają konstrukcję o powierzchni powyżej 35 m². Oznacza to, że bez konieczności zgłoszenia i wypełniania druków w starostwie, możesz postawić w ogrodzie altanę o powierzchni mniejszej, niż 35 m².  Podobnie jest w przypadku domku narzędziowego oraz jednokondygnacyjnego garażu, bądź wiaty.

Jeżeli planujesz kupić bądź wybudować dużą altanę ogrodową, musisz uzyskać pozwolenie na budowę, co wiąże się z przygotowaniem kilku ważnych dokumentów. Zalicza się do nich oświadczenie z informacją o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości, czy decyzja o warunkach zabudowy. 

Postawienie altany o powierzchni powyżej 35 m² bez pozwolenia to poważne naruszenie prawa. Stwierdzenie samowolki budowlanej skutkuje otrzymaniem decyzji o natychmiastowej rozbiórce konstrukcji. 

Pamiętaj również o tym, że pozwolenie na budowę jest niezbędne, jeśli liczba ogrodowych obiektów jak wiaty, altany, garaże czy oranżerie przekroczy dwa budynki na każde 500 m2 powierzchni działki. 

Basen i oczko wodne w ogrodzie – jakie warunki trzeba spełnić?

Baseny i oczka wodne to coraz częstsze elementy wyposażenia ogrodu. Czy wymagają uzyskania pozwolenia? Jeśli decydujesz się zakupić przenośny basen dmuchany stelażowy, to nie potrzebujesz na to żadnych zgód. Rekreacyjny basen dla dzieci i dorosłych możesz postawić w dowolnym miejscu, nalać do niego wody i cieszyć się ochłodą w trakcie upalnych dni. Po zakończonym sezonie letnim, taki basen wystarczy złożyć i przechować w suchym i ciemnym miejscu. 

Sprawa się nieco komplikuje, gdy zamierasz zbudować basen ogrodowy stały lub oczko wodne o powierzchni do 50m2. Wtedy musisz dokonać zgłoszenia, a w przypadku budowy basenu lub oczka wodnego o powierzchni większej niż 50 m2 konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Stwierdza to Prawo Budowlane, a dokładnie rozdział 4 art. 29.1. 

altanaaltanaaltanaaltana

Jaka mała architektura powinna zagościć w ogrodzie?

Ogród powinien być strefą relaksu i oazą spokoju, gdzie będziesz mógł się wyciszyć i odpocząć od trudów dnia codziennego. Z jakich elementów architektury ogrodowej powinien się składać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem zależy to od wielu indywidualnych czynników – wielkości działki, liczby domowników czy indywidualnych gustów właścicieli posesji. Niemniej jednak mamy dla Ciebie kilka przydatnych rozwiązań. 

Mała architektura ogrodowa dla rodzin z dziećmi

Domek ze zjeżdżalnią to jeden z elementów małej architektury ogrodowej dla rodzin z dziećmi. Podobnie jak huśtawka, piaskownica, a także gotowe zestawy, czyli drewniane bądź metalowe place zabaw z aluminium. Dzięki tym produktom maluchy będą z przyjemnością spędzać czas na świeżym powietrzu, a Ty jako rodzic będziesz mieć je na oku.

Mała architektura ogrodowa dla zapalonych ogrodników

Nie wyobrażasz sobie ogrodu bez tulipanów, narcyzów czy pelargonii? Jeśli przyjemność sprawia Ci kopanie rabatów i sadzenie roślin, to w Twoim ogrodzie powinny znaleźć się kratownice i trejaże. Kratownica stanowi podporę dla pnączy i innych kwitnących roślin na przykład dla róż. Z kolei typowy trejaż składający się z belek lub słupków połączonych u góry tworzy rusztowanie dla zwisających kwiatów takich jak bluszcz. 

Na posesji ogrodnika powinien zagościć także kompostownik i zbiornik na deszczówkę. Oczywiście miejsce na bioodpady powinno znaleźć się gdzieś na uboczu, na skraju działki. Musi być również osłonięte od wiatru i zacienione. 

Możesz też zagospodarować w swoim ogrodzie miejsce na duże betonowe donice bądź drewniane skrzynie na warzywa – pomidory, kapustę czy ogórki. Dzięki nim stworzysz namiastkę prawdziwych grządek. 

Mała architektura ogrodowa dla miłośników relaksu

Tworzysz miejsce do relaksu w ogrodzie? Niech zagości w nim ławeczka, na której usiądziesz i odpoczniesz od zgiełku. Zadbaj również o inne meble ogrodowe – krzesła, stolik czy wygodną kanapę, na których usadzisz zaproszonych gości. Możesz zdecydować się na meble z drewna, rattanu bądź z tworzywa sztucznego. Aby osłonić je od deszczu i wiatru zalecamy zbudowanie wiaty bądź zakup metalowej pergoli tarasowej, której postawienie nie wymaga zgłoszenia. 

Do przydatnych elementów w ogrodzie zaliczamy również grill – tradycyjny na węgiel, gazowy bądź elektryczny. Możesz postawić go w pobliżu oczka wodnego bądź basenu. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji i stylu ogrodu.

Mamy nadzieję, że już wiesz, co wchodzi w skład małej architektury ogrodowej i które elementy wymagają pozwoleń i zgłoszeń. Uwzględnij to podczas aranżacji swojego miejsca na ziemi, tak aby było zgodne z przepisami prawa.

Data Publikacji: 31.05.02024