Przejdź do głównej treści

Łańcuchy świąteczne i girlandy – gdzie i jak je wykorzystać

Łańcuchy i girlandy to jedne z najpopularniejszych, obok bombek, ozdób bożonarodzeniowych. Sięgamy po nie chętnie, ponieważ doskonale sprawdzają się w roli okolicznościowych ozdób. Choć bardzo często stanowią uzupełnienie bożonarodzeniowego drzewka, możemy wykorzystać je na wiele innych sposobów.

lancuhcy-na-choincelancuhcy-na-choincelancuhcy-na-choincelancuhcy-na-choince

Girlandy niezastąpione na święta

Girlandy świąteczne, które zwykle wykorzystujemy w roli łańcuchów choinkowych, mają duży potencjał dekoracyjny. Są lekkie i długie, a co więcej w większości przypadków możemy łatwo nimi manipulować, np. okręcać czy zwijać. Zazwyczaj wykorzystujemy je do przyozdabiania choinki, gdzie uzupełniają przybranie złożone z bombek i innych zawieszek. Jednak to właśnie girlandy stanowią jedne z akcesoriów, które z powodzeniem wykorzystamy nie tylko do dekoracji drzewka, ale i innych elementów naszego domu.

 

zdj1_3663602491903_03izdj1_3663602491903_03izdj1_3663602491903_03izdj1_3663602491903_03i

Girlandy świąteczne – kupić czy zrobić samemu?

Chcąc przyozdobić nasze mieszkanie girlandą, mamy do wyboru dwa wyjścia. Pierwszym jest zakup gotowego produktu, a drugim – samodzielne jej wykonanie. Girlandy dostępne w sklepach różnią się od siebie wieloma cechami. Przede wszystkim materiałem wykonania – niektóre z nich wykonuje się z filcu, inne z tworzywa sztucznego, jeszcze inne powstają z folii, papieru, kryształków lub z bombek. Konsekwencją wykorzystania różnych materiałów jest oczywiście wygląd łańcucha choinkowego – tutaj wskazać należy różnice w kolorach, ale też w formie, jaką ostatecznie przyjmuje nasza dekoracja. W końcu girlandy różnią się od siebie długością oraz średnicą (a także gęstością), a co za tym idzie – również ceną. Im dłuższa i szersza girlanda, tym prawdopodobnie będzie droższa, co jest konsekwencją zużycia do jej produkcji większej ilości materiałów.

Porada eksperta:

Wybierając girlandę świąteczną w sklepie, zwróćmy uwagę na jej jakość, co pozwoli nam zakupić produkt trwały, który posłuży nam przez wiele lat. Niektóre girlandy będziemy mogli także samodzielnie udekorować – np. te wykonane z tworzywa sztucznego imitującego zimozielone gałązki iglaków. Jeśli zależy nam na możliwości spersonalizowania dekoracji, taką girlandę możemy potraktować jako bazę i ozdobić dodatkowo lampkami, bombkami, szyszkami lub kokardami.

Jeśli nie chcemy inwestować w gotowe ozdoby świąteczne tego typu, możemy zastąpić je samodzielnie wykonanymi dekoracjami. Pomysłów na to, jak zrobić girlandę, jest bardzo dużo, a co więcej, nie wymagają dużych nakład ładów pieniędzy. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów, które można wykorzystać w celu stworzenia własnego łańcucha.

girlanda z pierników – wystarczy wypiec pierniczki w dowolnych kształtach, pamiętając o wykonaniu w nich dziurek, przez które przepleciemy później sznurek;

girlanda z igliwia – zimozielone gałązki pachnących iglaków mocujemy do elastycznej karbowanej rury z tworzywa sztucznego (znanej też jako peszel) – w tym celu najlepiej sprawdzi się cienki drucik, który skutecznie podtrzyma gałązki;

zdj2_Range_Christmas_EnchantedWinter-Stockingzdj2_Range_Christmas_EnchantedWinter-Stockingzdj2_Range_Christmas_EnchantedWinter-Stockingzdj2_Range_Christmas_EnchantedWinter-Stocking

girlanda z materiałowych zawieszek – wystarczy nam tasiemka lub sznurek, do których na całej długości przywiesimy rozmaite dekoracje, np. płatki śniegu wydziergane na szydełku, serca uszyte z wybranego materiału czy kształty wycięte z filcu. Ozdoby do zawieszenia możemy przygotować sami albo kupić i samodzielnie wyposażyć w stosowne uchwyty;

girlanda z szyszek – sznurek jutowy, szyszki i klej pozwolą na stworzenie pięknej girlandy. Jedyne co musimy zrobić, to skleić szyszki ze sznurkiem. Taką girlandę możemy też udekorować czerwonymi owocami jarzębiny lub głogu – uroku doda jej także delikatna warstwa sztucznego śniegu.

Porada eksperta:

Girlandę możemy wykonać samodzielnie z wielu różnych materiałów. Nadadzą się do tego nie tylko pierniczki, igliwie czy szyszki, ale także bombki, ususzone plastry pomarańczy, laski cynamonu, kokardy czy papier. Takie dekoracje, podobnie jak gotowe produkty, doskonale sprawdzą się w roli łańcuchów choinkowych.

Dekoracja domu na święta – nie tylko choinka

Ubieranie choinki to najważniejszy świąteczny rytuał związany z dekoracją mieszkania na Boże Narodzenie. Nie każdy jednak – z różnych przyczyn – może pozwolić sobie na ustawienie drzewka we własnym domu. Wtedy, a także w sytuacji, gdy chcemy poczuć świąteczną atmosferę w całym naszym domu, z pomocą przychodzą girlandy – niedrogie, zajmujące niewiele miejsca i możliwe do umieszczenia w różnych częściach mieszkania. Gdzie i w jaki sposób wykorzystać świąteczne girlandy?

Girlanda jako dekoracja ściany – girlandy rozwieszone na ścianach dają nam wiele możliwości dekoracyjnych. Możemy rozwiesić je w taki sposób, by swobodnie zwisały wzdłuż ściany lub by rozpościerały się w poprzek niej. Od naszej kreatywności zależy, jak wykorzystamy taki ozdobny łańcuch – dzięki łatwości układania go, możemy łatwo wyznaczyć nim określony kształt. Aby przytwierdzenie girlandy bezpośrednio do ściany było możliwe, warto sięgnąć po samoprzylepne bezbarwne haczyki. W całej dekoracji pozostaną one niewidoczne, a jednocześnie, gdy świąteczny nastrój przeminie, z łatwością odczepimy je z powierzchni.

Łańcuch jako ozdoba schodów – łańcuchy i girlandy, podobnie jak lampki choinkowe, dzięki swojej elastyczności doskonale nadają się do dekoracji różnych elementów konstrukcyjnych naszego domu. Mogą to być np. filary, ale też schody. W tym drugim wypadku najwięcej możliwości dają nam barierki, balustrady, poręcze i tralki, które możemy udekorować girlandami na kilka sposobów.

zdj3_Inspire_Christmas_EnchantedWinter-Staircasezdj3_Inspire_Christmas_EnchantedWinter-Staircasezdj3_Inspire_Christmas_EnchantedWinter-Staircasezdj3_Inspire_Christmas_EnchantedWinter-Staircase

Najprostszym rozwiązaniem jest owinięcie ozdoby dookoła poręczy, jednak nie musimy na tym poprzestać. Girlanda równie dobrze sprawdzi się przepleciona dookoła tralek w miejscu ich styku z całą konstrukcją schodów. Możemy też poprowadzić ją przez środek balustrady, co jednak będzie wymagało przymocowania jej, by nie opadła. Z łańcuchów z powodzeniem uformujemy także fale – wystarczy wyznaczyć kilka punktów na poręczy, w których przymocujemy girlandę, pozwalając, by pomiędzy nimi nasza dekoracja luźno zwisała.

Porada eksperta:

Jeśli ozdabiamy schody za pomocą łańcuchów świątecznych lub girland, pamiętajmy, że możemy poprowadzić je także po ścianie biegnącej wzdłuż nich. Idealnym uzupełnieniem świątecznej dekoracji schodów będą też ustawione na ich stopniach lampiony.

Łańcuch w dekoracji kominka – kominek jest wdzięcznym elementem wyposażenia wnętrz, który doskonale nadaje się do dekoracji. Jednym z pomysłów na jego bożonarodzeniowe przyozdobienie jest rozłożenie wybranej girlandy na półce ponad nim. Warto w tym celu wybrać dłuższy łańcuch i podczepić go w dwóch miejscach nad kominkiem, tak by jego brzegi swobodnie opadały po jego bokach. Taka oprawa kominka będzie najefektowniejsza, jeśli do jej wykonania wybierzemy łańcuch o dużej średnicy i gęstości, wykonany np. z kolorowej folii. Możemy zastąpić go też kompozycją z gałązek iglaków, dowolnie przyozdobioną bombkami lub lampkami choinkowymi. W zależności od tego, jak obudowane jest nasze urządzenie, świąteczne girlandy zamocujemy też inaczej, np. przyczepiając bezpośrednio do obudowy.

Łańcuch choinkowy i girlanda – inne możliwości zastosowania

Powyższe propozycje nie wyczerpują możliwości zastosowania świątecznych łańcuchów. Doskonale nadają się one także do dekoracji parapetów, na których mogą swobodnie leżeć, bądź karniszy, wokół których je opleciemy.

 

zdj4_Range_Christmas_Beadchains-Tinsel-LS1-UC_2018zdj4_Range_Christmas_Beadchains-Tinsel-LS1-UC_2018zdj4_Range_Christmas_Beadchains-Tinsel-LS1-UC_2018zdj4_Range_Christmas_Beadchains-Tinsel-LS1-UC_2018

Dobrze sprawdzą się też w sypialni, gdzie posłużą np. do dekoracji zagłówka łóżka, toaletki albo przestrzeni przy biurku. W końcu znajdą też miejsce na wigilijnym stole, gdzie wystarczy rozłożyć je na środku pomiędzy półmiskami. Ozdoby tego typu wykorzystamy też do przygotowania wielu innych dekoracji – mogą stanowić elementy stroików i wieńców czy choćby kompozycji w szklanych naczyniach.

Girlandy i łańcuchy w ogrodzie

Girlandy znajdą zastosowanie również na świeżym powietrzu. Podobnie jak na schodach wykorzystamy je np. na balkonach i tarasach, mocując je do barierek. Mogą zawisnąć na elewacji naszego domu tuż przy drzwiach wejściowych, efektownie je okalając, a także oplatać iglaki rosnące w donicach i dekorujące strefę wejściową do naszego domu. Posłużą też jako jedne z okolicznościowych ozdób ogrodowych, gdy opleciemy nimi korony drzew lub krzewów (niekoniecznie iglastych).

 

Data aktualizacji: 06/08/2024