8 pomysłów na stroik bożonarodzeniowy

Okres świąt Bożego Narodzenia to doskonały czas, aby zadbać o magiczną oprawę domu. Własnoręcznie wykonane ozdoby wprowadzą przyjemną atmosferę do domu i ogrodu. Stroik świąteczny możemy umieścić też na grobie bliskiej osoby, by uczcić jej pamięć. Przedstawimy 8 sposobów na to, jak samodzielnie wykonać świąteczną dekorację.

stroik-swiatecznystroik-swiatecznystroik-swiatecznystroik-swiateczny

Spis treści:

Rolą świątecznych ozdób jest wzmocnienie wymowy Bożego Narodzenia – dekoracje podkreślają wyjątkowość świątecznych dni i nadają im uroczysty charakter. Ozdoby umilają czas spędzany w gronie najbliższych, wprowadzając do domu czy ogrodu blask.

Tradycja ozdabiania domu stroikami

Zwyczaj ustawiania w domu bożonarodzeniowego drzewka – pachnącej jodły, sosny czy świerku – osadził się w polskiej tradycji na przełomie XVIII i XIX wieku. Wcześniej w Polsce popularne było zawieszanie pod sufitem podłaźnika, czyli czubka iglastego drzewka. Dekorowano go wówczas jabłkami, orzechami i wstążkami. 

Dlaczego zimozielone gałązki są tak silnie związane z Bożym Narodzeniem? W tradycji chrześcijańskiej mają symbolizować życie wieczne – w naturalnym cyklu przyrody są elementem niezmiennym, a ich zielony kolor jest znakiem nadziei. Jeśli w domu z różnych względów nie ubierasz choinki, warto ozdobić stół lub drzwi, chociaż kilkoma gałązkami świeżej choiny będącej miniaturowych odpowiednikiem drzewka. Przy okazji zapewnisz w domu żywiczny, leśny zapach.

stroikstroikstroikstroik

Stroiki świąteczne – najpopularniejsze rodzaje

1. Tradycyjny stroik bożonarodzeniowy na stół

Podstawą tradycyjnego stroika są gałązki sosny, jodły lub świerku. Może mieć on kształt wieńca okalającego świecę lub kilka świec. Niezwykle ważne są dekoracje, mające również swoje uzasadnienie w tradycji. Aby zachować kolorystykę świąteczną, warto wybierać bombki w barwach zieleni, złota, czerwieni i bieli. Oprócz sztucznych ozdób na stroiku mogą znaleźć się naturalne ozdoby, takie jak orzechy, jabłka i szyszki. Całość może dopełnić czerwona kokarda. Dekoracja powinna swoje miejsce znaleźć na stole albo w innym reprezentacyjnym miejscu w domu, np. na kominku. Podczas posiłków świątecznych świece rozbłysną uroczystym blaskiem.

Oto jak zrobić okrągły stroik bożonarodzeniowy samodzielnie:

  1. Uformuj wieniec z gałązek iglastych.
  2. Dodaj świece w środku.
  3. Ozdób bombkami w tradycyjnych kolorach.
  4. Dołącz orzechy, jabłka, szyszki i czerwoną kokardę.
  5. Umieść na stole.

2. Tradycyjny stroik na drzwi

Wieńce na drzwiach przywitają Twoich gości, którzy już od progu poczują ciepłą atmosferę świąt w domu. Zawieszanie stroików na drzwiach jest też jednym ze słowiańskich zwyczajów – chwilowo zapomnianym i dziś powracającym do łask. Okrągły kształt stroika na drzwi symbolizuje cykl życia i krąg rodziny. Zawieszony u progu wieniec jest znakiem dla bliskich zapraszających ich do domu. Dostępne są gotowe dekoracje z bombkami i kokardami, ale można też kupić gałązki uformowane na kształt wieńca do samodzielnego przyozdabiania. Stroik możesz zawiesić nie tylko na drzwiach wejściowych, ale też na furtce czy bramie. Oprócz tradycyjnego igliwia, do wykonania wieńca można wykorzystać również jemiołę lub ostrokrzew. Ze względów praktycznych stosuje się też sztuczne gałązki, które nie gubią igieł czy listków, więc mniej brudzą otoczenie. Podpowiadamy jak w kilku krokach zrobić żywy stroik bożonarodzeniowy na drzwi:

  1. Uformuj wieniec z igliwia, jemioły lub ostrokrzewu.
  2. Ozdób bombkami i kokardami.
  3. Zawieś na drzwiach.

3. Świeczniki ze szklanych naczyń

Blask świec jest charakterystyczny dla Bożego Narodzenia – dziś zastąpiły go wszechobecne lampki choinkowe. Nie warto jednak całkiem rezygnować z ciepłego światła naturalnych płomieni. Prostym sposobem na wykonanie eleganckiego świecznika jest włożenie prostej, wysokiej świecy do szklanego wazonu lub większej szklanki o dekoracyjnym kształcie. Naczynie powinno być jednak żaroodporne. Jako podstawę wspierającą świecę możemy zastosować np. szyszki, orzechy lub piasek. Pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności – ogień z knota nie może dosięgać łatwopalnych elementów.

Taki stroik może doskonale pasować i do nowoczesnej, i do rustykalnej aranżacji w zależności od zastosowanych dodatków. Naczynie warto przewiązać dekoracyjną kokardą lub sznurkiem parcianym, w zależności od stylu, który chcemy utrzymać na wigilijnym stole. Wokół niego możemy ułożyć zielone gałązki ostrokrzewu czy igliwia. W ten sposób możesz wykonać go w domu:

  • Umieść świecę w żaroodpornym szklanym naczyniu.
  • Stabilizuj ją szyszkami lub piaskiem.
  • Ozdób naczynie kokardą.
  • Ułóż wokół gałązki iglaste.

Uwaga!

Nigdy nie zostawiaj zapalonych świec bez nadzoru. Jest to bardzo nieodpowiedzialne i grozi ryzykiem pożaru. Stosując świece w stroikach, pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności. Nie stawiaj ich w pobliżu firanek i innych materiałów, które mogłyby szybko zająć się ogniem.

4. Słoiki z lampkami ledowymi

Według dawnych wierzeń światło świecy broni nas przed ciemnością i złem. Jeśli z różnych względów obawiasz się stosowania świec, do stworzenia stroika użyj lampek choinkowych. Jeśli będą one korzystać z technologii ledowej, zapewnią energooszczędność i długie, nieprzerwane działanie. Gdy kupujesz światełka choinkowe przeznaczone na zewnątrz domu, upewnijmy się, że mają odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi (przynajmniej IP44). Niektóre modele lampek są wyposażone w baterie lub akumulatory, które nie muszą korzystać z zasilania sieciowego. Jak stworzyć dekorację ze słoika i lampek ledowych? Sznur włożony do naczynia stworzy święcące kłębowisko i klimatyczny nastrój. Dodatkowo pełni rolę praktyczną – oświetla ścieżki w ogrodzie lub zapewnia dodatkowe źródło światła w pomieszczeniu. Stroik świąteczny w słoiku najprościej jest zrobić w ten sposób:

  1. Włóż lampki LED do szklanego słoika.
  2. Ustaw w wybranym miejscu.

5. Naczynie wypełnione naturalnymi ozdobami

Stroik z igliwia będzie oryginalny, gdy włożysz go do naczynia. Szklany pojemnik lub dekoracyjną doniczkę z ceramiki możesz wypełnić też pomalowanymi na złoto szyszkami, czerwonymi jabłkami czy orzechami. Pomalowane na złoto orzechy symbolizują płodność i pieniądze – przesąd mówi, że mają zapewniać w domu dobrobyt. Czerwone jabłka będą ładnie wyróżniać się na białym obrusie. Takie ozdoby do stroików bożonarodzeniowych nadadzą całej aranżacji świątecznego charakteru.

Całość przyozdób zielonymi listkami ostrokrzewu i postawmy na okrągłej tafli lustra. Naczynie możesz otoczyć też sianem lub wiankiem ze sztucznej jarzębiny. Oto krótka instrukcja wykonania:

  1. Wypełnij naczynie igliwiem.
  2. Dodaj złote szyszki, orzechy i czerwone jabłka.
  3. Ozdób listkami ostrokrzewu.

6. Wysoki wazon wypełniony bombkami

Interesuje Cię kolejny pomysł na stroik bożonarodzeniowy? Bombki włożone luzem do wysokich, prostych wazonów, które sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Gdy zależy Ci na tradycji, postaw na klasyczne kolory Bożego Narodzenia. Do wigilijnego nakrycia stołu w rustykalnym stylu pasować będzie szklana misa wypełniona sianem. Dziś jednak nie jest to wymogiem i dekoracje mogą mieć bardziej nietypowe barwy – i tak na przykład różowe bombki wprowadzą do białego pomieszczenia ożywiający kontrast.
Jak zrobić takie ozdoby samodzielnie? 

  1. Wypełnij wysoki wazon bombkami.
  2. Ustaw w widocznym miejscu.

Czy wiesz, że...?

Kolory świąteczne to: biały, czerwony, zielony i złoty. Czerwony symbolizuje serce i krew, jest uważany za kolor życia i miłości. Zieleń przynosi nadzieję – zielone gałązki symbolizują nieprzerwane wieczne życie. Biel obecna w świątecznych akcentach nawiązuje do niewinności i czystości. Natomiast złoty kolor w bożonarodzeniowej tradycji jest znakiem światłości i walki ze złem.

7. Stroik ogrodowy w stylu rustykalnym

Zamiast choinki lub jako dekoracje świąteczne w ogrodzie postaw dużą glinianą donicę, blaszane wiaderko lub inne naczynie w rustykalnym stylu. W tym celu można zagospodarować też nieużywane klomby, w których z oczywistych względów pory roku kwiaty nie kwitną. Wyłożony iglastymi gałęziami pojemnik z gliny lub kamienia można zwieńczyć dowolnymi dekoracjami i światełkami. Aby oświetlić ogród płomieniami świec, stwórzmy dla nich stabilne świeczniki. W tej roli sprawdzą się doskonale pieńki drzew, na przykład brzóz. W wyżłobionych w nich otworach umieść tradycyjne świece. Zrobisz go tak:

  1. Wypełnij duże naczynie igliwiem i dekoracjami.
  2. Dodaj światełka.
  3. Umieść w ogrodzie.

8. stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz

Boże Narodzenie to czas, w którym spędzamy czas z najbliższymi i wspominamy osoby, które odeszły. Groby bliskich ozdabiamy po to, aby pokazać, że o nich pamiętamy. Dekorując nagrobki, warto stosować ozdoby, które są wytrzymałe na wilgoć i nie płowieją pod wpływem promieni UV. Sprawdzą się zatem tradycyjne stroiki z igliwia i małe choinki. Dekoracje muszą być odpowiednio obciążone, w przeciwnym razie zdmuchną go mocne podmuchy wiatru. Jako ozdoby sprawdzą się kolorowe łańcuchy, dzwoneczki i sztuczne kwiaty poinsecji uważanej za symbol Bożego Narodzenia. Oto krótka instrukcja:

  1. Uformuj stroik z trwałych materiałów.
  2. Ozdób łańcuchami, dzwoneczkami, poinsecją.
  3. Obciąż podstawę.
  4. Umieść na grobie.

Porada eksperta:

Bombki ze szkła są uznawane za najbardziej eleganckie. Są też najdroższe i łatwo można je stłuc. Jeśli zależy nam na trwałości dekoracji i chcemy zachować ją w niezmienionym stanie na kolejny rok, możemy równie dobrze zastosować bombki wykonane z tworzywa sztucznego. Nietłukące się dekoracje sprawdzą się szczególnie dobrze na zewnątrz domu i jako ozdoby na stroiki na cmentarz.

stroikstroikstroikstroik

Podsumowanie

Własnoręczne wykonywanie stroika na święta może być doskonałą zabawą dla całej rodziny. Angażując w to najbliższych, a w szczególności dzieci, możemy stworzyć miłą tradycję rodzinną, którą będziemy kultywować co roku wraz z nadejściem Bożego Narodzenia. Wspólne tworzenie dekoracji nie tylko umacnia więzi, ale także rozwija kreatywność i zdolności manualne najmłodszych. 

Akcesoria do stroików bożonarodzeniowych, takie jak gałązki iglaste, bombki, wstążki czy kleje, potrzebne do wykonania stroików znajdziesz w sklepach Castorama. Dzięki temu możesz łatwo zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały i cieszyć się magią świąt, tworząc unikalne ozdoby własnoręcznie.

Data aktualizacji: 10.10.2024