Kuchnia w mieszkaniu dla studenta – tanie wykończenie
Kuchnia w mieszkaniu studenckim to najczęściej aneks połączony z salonem lub odrębne, niewielkie pomieszczenie. Jej rozmiar wymaga od nas kreatywnych i pomysłowych rozwiązań, które pozwolą optymalnie zagospodarować każdy dostępny metr. Jak zrobić to z głową i czym wykończyć kuchnię, aby nie kosztowała nas zbyt wiele?
Spis treści:
- Jak zorganizować przestrzeń w mieszkaniu studenckim?
- Kuchnia studencka jest ważna!
- Sposób na tanie wykończenie kuchni
- Jaką farbę wybrać do kuchni?
- Jaki kolor farby wybrać do kuchni?
- Wykończenie kuchni i dodatkowe rady
Jak zorganizować przestrzeń w mieszkaniu studenckim?
Mała powierzchnia mieszkania studenckiego wcale nie stoi na przeszkodzie w pomieszczeniu sporej ilości rzeczy! Nie obejdzie się jednak bez dobrego przygotowania. Jeżeli wnętrza są jeszcze nieumeblowane, warto postawić na przemyślane wyposażenie. Jak wybrać praktyczne, tanie i solidne przedmioty, i co to właściwie oznacza w praktyce?
-
Kupujmy rozkładane sofy z pojemnikami na pościel. To nie tylko świetne rozwiązanie w przypadku noclegu gości, ale też dodatkowe miejsce do przechowywania.
-
Szukajmy biurka ze sporym blatem, a najlepiej takiego, które dobrze skomponuje się z regałem na książki. Zdecydowanie przyda się też szafa z wbudowanymi podziałkami lub mająca możliwość zawieszenia w środku specjalnych wkładów i organizerów.
-
W kuchni ustawmy stół i składane krzesła lub taborety, które można łatwo schować pod blatem. Dzięki temu umożliwimy bezproblemowe wizyty gości.
Kuchnia studencka jest ważna!
To właśnie przestrzeń kuchenna okazuje się centralnym punktem większości mieszkań studenckich. Wspólne gotowanie, organizowanie klubów dyskusyjnych, granie w planszówki… Tutaj dzieje się naprawdę dużo. Pytanie, czym i jak ją wykończyć, aby stała się przyjaznym i praktycznym miejscem nie tylko podczas przygotowywania posiłków, ale też w trakcie spotkań ze znajomymi?
Sposób na tanie wykończenie kuchni
Jak dobrze wiemy, właściciele mieszkań na wynajem nie zawsze są skłonni do przeprowadzania gruntownych remontów. Jednocześnie studenci zwyczajnie nie mają na to funduszy. Istnieją jednak tanie i proste sposoby wykończenia, które możemy zaproponować drugiej stronie, z dużym prawdopodobieństwem uzyskania zgody na zmiany. Świetnym pomysłem będą farby do kuchni!
Malowanie to niedrogie, standardowe i bardzo praktyczne rozwiązanie, które nie tylko odświeży przestrzeń, ale również nada jej nowego charakteru. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, warto dowiedzieć się, jakie wykończenie kuchni będzie dla nas najlepsze.
Jaką farbę wybrać do kuchni?
Producenci farb stosują coraz to nowocześniejsze rozwiązania! Bez przerwy udoskonalają skład chemiczny produktów, aby stawały się one odporne na wilgoć, zabrudzenia i wysokie temperatury. Właśnie tego szukamy, gdy myślimy o kuchni idealnej dla studentów! Farby do kuchni występują w wielu wariantach:
-
farby lateksowe – dostępne w wielu kolorach, odporne na wilgoć oraz szorowanie;
-
farby ceramiczne – świetne do użycia w pobliżu kuchenek i blatów, jako że łatwo doczyścić z nich nawet spore zanieczyszczenia;
-
farby tablicowe – ostatni krzyk mody! Stanowią świetną i niedrogą ozdobę w mieszkaniu studenckim. Dzięki funkcjonalności umożliwiającej pisanie po nich kredą sprawdzą się jako atrakcja, podręczny organizer lub pomoc w przygotowaniach do sesji egzaminacyjnej i robieniu notatek;
-
farby strukturalne – tworzą interesujące dekoracje, lecz nie są najprostsze w utrzymaniu czystości.
Warto też zwrócić szczególną uwagę na klasy farb. Te o klasie pierwszej zostały stworzone z myślą o zadaniach specjalnych i mają fenomenalną wytrzymałość.
Jaki kolor farby wybrać do kuchni?
Jeżeli metraż naszego pomieszczenia jest niewielki, z pewnością zrezygnujmy z ciemnych barw. Pamiętajmy, że czernie, granaty czy brązy optycznie pomniejszają wnętrza. Lepiej wybrać uniwersalną biel lub jeden z jej odcieni, np. szary, kremowy lub delikatne pastele. Chcąc bawić się z kolorystyką, możemy poszukać zabawnych akcesoriów kuchennych. To dużo bezpieczniejszy sposób na przełamanie spokojnych odcieni.
Wykończenie kuchni i dodatkowe rady
Kuchnia to miejsce pełne wyzwań, w którym smażymy, używamy wody i korzystamy z przeróżnych produktów spożywczych. W związku z tym, jeżeli nasz budżet na to pozwala, możemy się zdecydować na kilka dodatkowych zabezpieczeń. Przykładem jest montaż nieco grubszej listwy meblowej w miejscach, które są szczególnie narażone na pryskający tłuszcz.
Kolejnym aspektem będzie dobór odpowiedniego oświetlenia. To wcale nie musi być duży wydatek. Oprócz lampy centralnej możemy też kupić małe lampki, które przydadzą się podczas wieczornej nauki.
Za niedrogie dekoracje posłużą też odpowiednie zasłony, rolety, obrusy, podkładki na stół czy kolorowe krzesła. Każde z tych rozwiązań zmieści się w studenckim budżecie, jednocześnie pozwalając młodzieży poczuć domowy, przytulny klimat!
Jednak przede wszystkim, cokolwiek zrobimy, powinniśmy myśleć przyszłościowo. Ostatecznie studencka kuchnia musi być uniwersalna oraz trwała, gdyż lokatorzy mieszkania będą się zmieniać. To tyczy się nie tylko zapewnienia bezawaryjnych mechanizmów przez wynajmującego, ale i ograniczenia zwariowanych pomysłów najemców. Dogadanie się i znalezienie złotego środka na pewno pomoże w podjęciu najlepszych decyzji, z których będą zadowolone obydwie strony.
Data aktualizacji: 25.06.2024
Data aktualizacji: 17.08.2024