Kroton – jakie ma wymagania i jak wygląda jego pielęgnacja?

Szukasz rośliny, która ożywi wnętrze Twojego mieszkania? Twój wybór powinien paść na kroton. To niezwykła roślina o fantazyjnych liściach. Choć jest trudna w uprawie, to warto podjąć ten wysiłek. Zyskasz dekorację, obok której trudno przejść obojętnie. Poznaj kroton. Wymagania tej rośliny i zasady pielęgnacji warto znać wcześniej, zanim sprowadzisz ją do domu. W ten sposób unikniesz wielu błędów, które mogłyby szybko doprowadzić do utraty krotona.

Spis treści:

  • Kroton – roślina o wielu barwach
  • Jak kwitnie kroton?
  • Krotony – odmiany 
  • Kroton – stanowisko najlepsze do uprawy w domu
  • Kroton – wymagania temperaturowe
  • Kroton – jaka ziemia jest najlepsza do jego uprawy?
  • Kroton – podlewanie i nawożenie
  • Kroton – choroby atakujące roślinę
  • Pielęgnacja krotona 

Kroton – roślina o wielu barwach

Kroton (łac. Codieum) zwany jest także trójskrzynem. Swoją polską nazwę zawdzięcza charakterystycznemu ubarwieniu liści. Naturalnie rośnie na terenach południowej Azji, w Malezji i na wyspach Oceanu Spokojnego. Jego naturalnym klimatem są zatem tropiki i lasy deszczowe, w których nieustannie walczy o dostęp do światła. Z tego też powodu jego uprawa doniczkowa w Polsce jest dość trudna. Obecnie jednak hodowcy uzyskali już odmiany nieco lepiej przystosowane do warunków panujących w mieszkaniach. 

Co warto jeszcze wiedzieć, zanim kupisz kroton? Roślina ta należy do rodziny wilczomleczowatych. Jest to bardzo szeroka grupa roślin. Wszystkie łączy mleczny płyn, który wydobywa się po urwaniu liścia lub zranieniu łodygi. Płyn ten jest silnie trujący. Po kontakcie ze skórą może wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Z kolei spożyty może wywołać biegunkę i wymioty. 

W naturze krotony osiągają kilka metrów wysokości. W hodowli doniczkowej uzyskanie tak okazałych wymiarów raczej jest niemożliwe, jednak niektóre odmiany spokojnie dorastają do 1,5 metra. 

Jak kwitnie kroton?

Dlaczego warto uprawiać kroton? Roślina ta jest niebywałą ozdobą wnętrza przez swoje wybarwienie liści. Ma krzaczasty pokrój i sporych rozmiarów skórzaste liście. Kształt jej blaszki zależy od odmiany. Można spotkać krotony o liściach szerokich, wąskich, owalnych lub falowanych czy spiralne. Dostępne są także odmiany o liściach dekoracyjnie powcinanych. Najczęściej mają kolor zielony, żółty i czerwony. Wybarwienie liści również może przybierać różną formę w zależności od odmiany. Mogą być to smugi, owalne plamy, a nawet kropki czy cętki. 

Czy tylko wielobarwne liście zdobią kroton? Kwiaty tej rośliny w uprawie domowej są raczej mało spotykanym zjawiskiem. Inaczej jest w przypadku roślin dziko rosnących. W naturalnych warunkach często można obserwować kwitnienie krotona. Rośliny te obsypują się wówczas wiechowatymi kwiatostanami. W warunkach domowych przy odpowiedniej pielęgnacji i zapewnieniu roślinie optymalnych warunków można również zobaczyć kwiaty krotona. Kwitnienie następuje wówczas zimą lub wczesną wiosną. 

Krotony – odmiany 

Istnieje kilka ciekawych odmian krotona, które warto uprawiać w mieszkaniu lub biurze. Szczególną uwagę warto zwrócić na:

  • kroton pstry Aucubifolium – ma liście podłużne, lancetowate w kolorze zielonym z żółtymi kropkami; 

  • kroton pstry Craigii – ma nieco większe i szersze liście, na zielonym tle widoczne jest żółte unerwienie;

  • kroton Golden Bell – jest nową odmianą o długich i wąskich liściach kanciasto zakończonych. Brzegi liści są zielone, a na środku można zauważyć pas w odcieniach od żółtego do czerwonego;

  • kroton Sloppy Painter – doskonała odmiana dla osób poszukujących kolorowych roślin. Liście tej odmiany są różnobarwnie nakrapiane. Najczęściej łączą na jednej blaszce kolor zielony, pomarańczowy i czerwony. 

Czy odmiany tej rośliny różnią się czymś oprócz wyglądu? Jak wybrać kroton? Pielęgnacja tej rośliny niezależnie od odmiany jest taka sama. Dla początkujących hodowców roślin może być niemałym wyzwaniem. 

Kroton – stanowisko najlepsze do uprawy w domu

Zanim sprowadzisz kroton do swojego mieszkania, upewnij się, że masz dla niego odpowiednie stanowisko. Roślina ta źle znosi przenoszenie i zmiany miejsca. Ciągła adaptacja do nowych warunków kosztuje ją zbyt dużo energii, co często objawia się gubieniem liści. 

Gdzie postawić kroton? Stanowisko idealne dla tej rośliny powinno mieć stały dostęp do światła, ale niebezpośredniego. Mocne promienie słoneczne mogłyby poparzyć delikatne liście. Z tego powodu najlepiej ustawić go w miejscu jasnym o świetle rozproszonym. Najlepiej hodować go przy oknie wschodnim lub zachodnim. 

Stanowisko o zbyt małym dostępnie do światła słonecznego nie jest najlepszym wyborem dla krotona. Bez światła roślina traci największą swoją ozdobę, czyli intensywne wybarwienie. Liście tracą swój kolor i bledną, a blaszka staje się wiotka. 

Kroton – wymagania temperaturowe

Ważna jest także temperatura otoczenia, jeśli chcesz uprawiać kroton. Wymagania tej rośliny są dość spore. 

  • Najlepiej rozwija się w otoczeniu o stałej temperaturze 18–24 stopni Celsjusza. 

  • Kroton źle znosi przeciągi. Samo wietrzenie mieszkania może mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję kwiatu. 

  • Należy unikać wszelkich wahań temperatury. 

Kroton warto kupować w okresie letnim lub wiosennym, ponieważ transport źle zabezpieczonej sadzonki w okresie zimowym może mieć kolosalny wpływ na jej zdrowie. Może się okazać, że po przeniesieniu rośliny do domu, w krótkim czasie zacznie ona gubić wszystkie liście. Jak uratować krotona w takiej sytuacji? Jest to bardzo ciężkie, ale odpowiednie przycinanie i nawożenie kwiatu może pomóc w odbudowie ulistnienia. 

Kroton – jaka ziemia jest najlepsza do jego uprawy?

W czym hodować kroton

  • Podłoże dla tej rośliny powinno być przede wszystkim przepuszczalne, ponieważ źle reaguje ona na zastoje wodne. 

  • Koniecznie wybierz doniczkę z otworami drenażowymi, a na jej dno dodatkowo wysyp perlit lub keramzyt. 

  • O czym jeszcze pamiętać sadząc kroton? Ziemia dla tej rośliny powinna być żyzna i torfowa o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. 

Kroton – podlewanie i nawożenie

Zarówno nadmiar, jak i niedobór wody ma bardzo negatywny wpływ na kondycję rośliny. Kroton przy zbyt małej ilości wody zaczyna gubić dolne liście. Z kolei nadmiar wody stojącej w doniczce może szybko doprowadzić do gnicia korzeni i utraty rośliny. 

Jak widzisz, duże wymagania ma kroton. Jak dbać o niego, aby cieszyć się jego okazałymi i kolorowymi liśćmi? 

  • Latem należy podlewać go nawet 3 razy w tygodniu, uważając, aby ziemia była stale wilgotna. 

  • Zimą można zmniejszyć intensywność podlewania na rzecz nawilżania powietrza wokół rośliny. Warto do tego stosować nawilżacze. Dobrym sposobem jest również umieszczenie doniczki z kwiatem w misce wypełnionej kamieniami i wodą. 

  • Do podlewania krotona należy zawsze używać wody odstanej o temperaturze pokojowej. Jeśli masz możliwość, warto także stosować deszczówkę

  • Liście krotona można także delikatnie zraszać. 

Kroton warto także nawozić w okresie wegetacji. Należy przy tym uważać na nadmiar nawozu. Najlepiej do dokarmiania rośliny używać płynnego nawozu do roślin o ozdobnych liściach. Taką odżywkę najlepiej go stosować co 2–3 tygodnie.

Kroton – choroby atakujące roślinę

Zdecydowałeś się uprawiać kroton pstry? Wymagania tej rośliny warto dobrze przestudiować, ponieważ to właśnie błędy w pielęgnacji są najczęstszym powodem, dla którego kwiat ten traci cały swój urok. Istnieje wiele objawów, które powinny zaniepokoić każdego hodowcę tej rośliny. Jak nie powinien wyglądać kroton? Oklapnięte liście często są sygnałem nadmiernego podlewania. Wyblakłe liście są objawem zbyt małej ilości światła. A może Twój kroton gubi liście? To z kolei może być konsekwencją:

  • przesuszenia podłoża;

  • zbyt mocno zasolonej gleby – nadmierne nawożenie;

  • nagłej zmiana warunków świetlnych lub temperatury otoczenia;

  • ataku szkodników lub rozwoju choroby. 

Krotony mogą być atakowane przez szkodniki, szczególnie zimą, kiedy powietrze jest wysuszone od kaloryferów. Do najczęstszych owadów atakujących kroton należą:

  • wciorniastki – ich atak można rozpoznać po srebrzystych plamkach na liściach;

  • wełnowce – na liściach można zauważyć larwy pokryte białą, lepką wydzieliną;

  • miseczniki – owady te są widoczne gołym okiem, swoim wyglądem przypominają małe, brązowe miseczki; 

  • przędziorki – oprócz owadów na liściach można zobaczyć charakterystyczną przędzę. 

Oprócz szkodników kroton jest narażony na choroby grzybowe. Objawami są nieregularne, żółte, później szarobrunatne plamy na liściach. Przy zaawansowanej chorobie warto jak najszybciej pozbyć się rośliny, aby nie zainfekowała innych kwiatów.

Pielęgnacja krotona 

Wiesz już, jaka ziemia jest odpowiednia do posadzenia krotona i jakie stanowisko lubi kwiat kroton. Jak pielęgnować jednak roślinę na co dzień i czy warto stosować jakieś dodatkowe zabiegi oprócz podlewania i nawożenia?

  • Odkurzanie liści: na co dzień warto dbać o liście krotona. Pielęgnacja rośliny polega na regularnym odkurzaniu liści, dzięki czemu może ona swobodnie oddychać i przeprowadzać fotosyntezę. Do ich czyszczenia warto używać szmatki nasączonej wodą odstaną lub przegotowaną. Nie należy stosować preparatów do nabłyszczania liści, ponieważ mogą one uszkodzić blaszki. 

  • Przesadzanie: młode okazy krotona warto przesadzać, kiedy ich bryła korzeniowa zacznie wyraźnie wystawać z doniczki. Należy wówczas delikatnie przenieść roślinę do nowej, nieco większej doniczki wraz ze starym podłożem. Kroton jest wrażliwy na przesadzanie, dlatego starszych okazów już się nie przesadza. Można jedynie wymieniać im górną warstwę ziemi. 

  • Przycinanie: kroton warto także przycinać, szczególnie gdy zgubił on liście lub jego pokrój wymyka się spod kontroli. Przycinanie pobudza roślinę do wypuszczania nowych pędów i liści. Stanowi zatem ważny zabieg odmładzający roślinę. 

  • Rozmnażanie: krotna możesz spróbować także rozmnożyć w warunkach domowych. Do tego potrzebujesz sadzonki pędowej. Należy pobrać niezdrewniały pęd o długości 15 cm, na której nie ma młodych liści i pąków kwiatowych. Pęd należy zamoczyć w letniej wodzie na kilka godzin, po czym zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w ciepłym podłoży składającym się z piasku i ziemi uniwersalnej do kwiatów. 

Kroton jest wymagającą, lecz piękną rośliną o kolorowych liściach, która ozdobi niejedno mieszkanie i dom. Warto podjąć wysiłek jego hodowli, aby zyskać tę nietuzinkową dekorację wnętrza. Koniecznie pamiętaj, w jakich warunkach naturalnie rośnie kroton. Wymagania tej rośliny w dużej mierze wynikają z tropikalnego ekosystemu, w którym występuje.

Data publikacji: 17.07.2024