Kiedy przycinać róże na zimę? Podpowiadamy

Przycinanie róż to istotny element pielęgnacji tych pięknych roślin. Taki zabieg zapewnia im zdrowie i obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Dowiedz się, kiedy przycinać róże – na zimę, wiosnę, a może latem? Wyjaśnimy Ci jak poprawnie wykonać cięcie. Nasz poradnik pomoże Ci zrozumieć wszystkie niuanse związane z tą ważną praktyką ogrodniczą.

Przycinanie róż na zimę

Spis treści:

Kiedy przycinać róże – na zimę czy wiosną? 

Przycinanie róż to niezbędny zabieg pielęgnacyjny. Pozwala uzyskać atrakcyjny kształt roślin, zwiększa ich odporność, a także sprawia, że kwiaty stają się bardziej okazałe. Chociaż po przycięciu róże zakwitną nieco później, to jednak na bardziej rozwiniętych gałęziach. Zaniechanie tego zabiegu prowadzi do osłabienia tych kwiatów. Z upływem lat róże stają się mniejsze, a pędy coraz słabsze. Dlatego warto sięgnąć po sekator!

Można wyróżnić trzy okresy, podczas których formuje się krzewy różane.

  • Wiosna – jest to najlepszy czas na intensywne przycinanie. Środek kwietnia, zaraz po ustąpieniu ostatnich mrozów to idealny termin. Dobrym znakiem do rozpoczęcia cięcia jest też okres kwitnienia forsycji. Ważne, by przyciąć róże przed startem sezonu wegetacyjnego, zanim zaczną wypuszczać nowe pędy. Gdy przycinasz gałęzie, umieść sekator około 1 centymetra nad zewnętrznie skierowanym pąkiem na krzewie. 
  • Lato – to czas na usuwanie przekwitłych kwiatostanów. W tym okresie skup się na przycinaniu starych, przekwitłych kwiatów, co nie tylko poprawia estetykę krzewu, ale również stymuluje pojawienie się nowych pąków. 
  • Jesień – przycinanie róż na zimę polega na delikatnym skróceniu pędów. W ten sposób przygotujesz krzewy do okrycia na zimę. Lekkie cięcie pomaga zredukować wielkość krzewów, co ułatwia ich ochronę przed niskimi temperaturami, jednocześnie minimalizując ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez zimę.

Pamiętaj, że podczas przycinania należy usunąć 1 lub 2 najstarsze gałęzie. Stymuluje to roślinę do wypuszczania nowych pędów. Pozbądź się także wszelkich suchych, martwych gałązek oraz tych połamanych. Suche pędy należy przycinać przy miejscu szczepienia i nie zostawiać brzydkich kikutów. Koniecznie należy też wyeliminować dzikie pędy wyrastające z korzenia, które odbierają roślinie siły witalne. Można je łatwo rozpoznać, ponieważ zazwyczaj są jaśniejsze i cieńsze niż pozostałe gałęzie. 

Kiedy przycinać róże?

Jak wykonać przycinanie róż w zależności od rodzaju

Każdy rodzaj róży należy przycinać we właściwy dla niego sposób. Odrębne metody stosuje się dla róż wielkokwiatowych, pnących, parkowych, kwitnących i okrywowych. To istotna porada, ponieważ niewłaściwe przeprowadzenie cięcia może negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. 

  • Róże wielkokwiatowe oraz rabatowe – powinno się przycinać do długości 15-20 cm. W przypadku intensywnie rosnących krzewów skrócenie może być mniej drastyczne, na przykład do pozostawienia 6 pąków. Najbardziej wątłe gałęzie tych róż należy usunąć aż do korzenia.
  • Róże okrywowe – przycina się w zależności od stanu i potrzeb rośliny, zazwyczaj usuwając stare i dzikie pędy, a czasem odmładzając krzewy do wysokości 10-15 cm.
  • Róże pienne – przycina się do 3-4 pąków, przy czym ważne jest również usunięcie wszelkich dzikich pędów wyrastających od korzenia lub z podkładki.
  • Róże pnące – zazwyczaj przycina się dopiero po 4 latach od posadzenia. Należy usunąć zbyt gęsto rosnące boczne pędy, zachowując główny szkielet. Pędy powinno się także delikatnie związać z podporami. Zostaw trochę luzu, by nie uszkodzić rośliny.
  • Róże parkowe – wymagają jedynie przerywania, tak aby każdy pęd miał dostęp do światła. 
  • Róże kwitnące – należy przycinać po zakończeniu kwitnienia.
  • Róże krzewiaste, wielokwiatowe – przycina się przez cały sezon, od kwietnia do września, po przekwitnięciu. Zabieg taki sprzyja obfitemu kwitnieniu w następnym sezonie. Należy usunąć każdy przekwitnięty kwiat. Po przekwitnięciu całego kwiatostanu przycina się pęd o 1/3. Czy ciąć róże na zimę? Późną jesienią usuwa się chore pędy oraz lekko podcina najdłuższe gałązki w różach wielkokwiatowych.

Czy na zimę obcina się róże – kiedy zabieg jest niezbędny

Doświadczeni ogrodnicy zgodnie podkreślają, że przycinanie pędów róż późną jesienią, przed nadejściem zimy może przynieść więcej szkody niż pożytku. Głównym powodem takiej zasady jest to, że cięcie stymuluje rośliny do wypuszczania nowych pędów. Nowo wytworzone gałązki są jednak delikatne i nie zdążą odpowiednio zahartować się przed zimą, co zwiększa ich podatność na mrozy i uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami.


Czy należy przycinać róże na zimę, aby usunąć chore lub uszkodzone pędy? Niektórzy ogrodnicy przeprowadzają cięcie sanitarne wczesną jesienią, zazwyczaj we wrześniu lub na początku października. Zabieg taki pozwala różom skoncentrować swoje zasoby na przetrwaniu niskich temperatur, zamiast na utrzymaniu zainfekowanych lub uszkodzonych gałęzi. Niekiedy przycina się też lekko duże krzewy, które z powodu pokaźnych rozmiarów, trudno jest okryć na zimę. Jednak wykonuje się to jedynie w ostateczności.

Kiedy przycinać róże na zimę?

Jak wykonać ciecie róż na zimę?

Wielu ogrodników ma dylemat, czy na zimę przycinać róże? Jeśli zdecydujesz się na taki krok, pamiętaj, że otwarte rany pozostawione na krzewach po cięciu mogą stać się bramą dla różnych patogenów i szkodników. Dlatego należy chronić przecięte miejsca za pomocą kremu antygrzybicznego z dodatkiem środka grzybobójczego. Aplikacja takiej maści zapobiegnie wdarciu się infekcji grzybiczej do wnętrza rośliny przez rany. Staranne zabezpieczenie cięć umożliwia bezpieczne przezimowanie róż i lepszy wzrost w kolejnym sezonie. 

Kiedy przycinać róże na zimę – podsumowanie

Wiesz już, czy obcina się róże na zimę i dlaczego jest to ryzykowne. Zabieg taki może osłabić rośliny przed okresem zimowego spoczynku. Nieodpowiednie cięcie może również stymulować wypuszczanie nowych, delikatnych pędów, które nie zdążą odpowiednio się zahartować i mogą zostać uszkodzone przez mróz. 

W sklepie Castorama znajdziesz szeroki asortyment produktów do pielęgnacji róż. Dostępne są różnego rodzaju środki ochrony roślin, nawozy i odżywki specjalnie przeznaczone dla róż, a także sekatory i inne narzędzia ogrodnicze, które pomogą Ci w odpowiedniej pielęgnacji. Możesz także znaleźć sadzonki wielu atrakcyjnych odmian tych pięknych kwiatów, które dodadzą uroku i koloru Twojemu ogrodowi.

Odwiedź sklep Castorama i wybierz produkty, które pomogą Ci zadbać o zdrowie i urodę Twoich róż!

 

Data publikacji: 06/05/2024