Jakie rośliny posadzić na ziemiance?
Ziemianka to kiedyś nieco bardziej popularna zabudowa niż obecnie. Jednak dla urozmaicenia ogrodu lub po prostu dla zdobycia większej ilości miejsca do przechowywania różnego typu rzeczy, tworzy się takie kamienne pomieszczenia. Warto je także nieco ubarwić przez posadzenie na ziemiance odpowiednich roślin. Ważne tylko, aby zdecydować się na takie okazy, które poradzą sobie w warunkach nie zawsze łatwych.
Jak wygląda?
Ziemianka to inaczej piwnica ogrodowa. Zagłębione w ziemi pomieszczenie zbudowane zazwyczaj z cegieł lub betonu i kamieni. Zabudowa może także być obsypana podłożem. W ziemiance możemy przechowywać różne produkty spożywcze, np. napoje. Zimą zyskujemy także nieco miejsca na narzędzia ogrodnicze czy rośliny do posadzenia na drugi rok. Dużym plusem jest niska temperatura panująca tam latem.
Ziemiankę stawiamy na stabilnym i suchym gruncie. Jeżeli woda gruntowa na naszej działce znajduje się blisko powierzchni ziemi, starajmy się nie wkopywać jej głęboko, inaczej woda może podchodzić pod mur i zalać nasze zapasy. Ściany możemy zbudować z samego betonu lub z bloków. Pamiętajmy także przy budowie o odpowiedniej izolacji ścian, jeżeli chcemy, aby temperatura była odpowiednio niska (miedzy 5-10oC). Zwróćmy uwagę także na konieczność wentylacji. Dobrze też, gdy mamy solidne drzwi, które będą utrzymywać temperaturę, możemy także dodać przy wejściu mały przedsionek. Wtedy wymiana powietrza przy otwieraniu nie będzie aż taka nagła, a dzięki temu warunki przechowywania zapasów będą bardziej stałe.
Musimy także zapewnić przy ścianach i stropie odpowiedni drenaż. Warto zastosować keramzyt, który wysypujemy w obrębie ziemianki przed wysypaną ziemią. Warto też położyć wcześniej folię i agrowłókninę na koniec.
Wykańczając naszą ogrodową piwniczkę, pamiętajmy o dodatkach nadających jej styl i charakter. Możemy użyć kamieni ozdobnych lub wykorzystać naturalny tłuczeń. Ciekawym elementem dekoracyjnym są także lampiony przed wejściem, lub małe lampki solarne.
Rośliny, które możemy posadzić na ziemiance
Przy doborze gatunków do obsadzenia daszku ziemianki decydujmy się na rośliny niezbyt wymagające – lubiące suszę, tolerujące duże nasłonecznienie. Dobrze też wspomóc konstrukcję i nasyp na ziemiance przez wprowadzenie gatunków szybko rozrastających się i mających gęsty, mocny system korzeniowy.
Do obsadzenia możemy wykorzystać byliny, takie jak: barwinek pospolity, bodziszek czerwony, rojniki, goździk kropkowany, kocimiętka Faassena, mydlnica, kostrzewa sina, rozchodniki, łyszczec rozesłany (gipsówka), przetaczniki, rogownica kutnerowata, rozchodniki, rojniki, szałwia omszona, czyściec wełnisty. Warto też posadzić zioła, które będą przyciągać zapachem, a także mogą nam się przydać w kuchni, np. lebiodka (oregano), macierzanka, tymianek lub lawenda.
Na ziemiance mogą rosnąć także krzewy, ale raczej decydujemy się na odmiany płożące, np. jałowca, irgi, berberysu. Możemy także posadzić większe, kwitnące okazy, takie jak róża pomarszczona, żarnowiec miotlasty, pięciornik krzewiasty.