Przejdź do głównej treści

Jakie rośliny hodować w łazience?

Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi chętnie i często, zwłaszcza że warunki domowe pozwalają na hodowlę setek gatunków i odmian. Które z nich będą odporne na brak światła słonecznego lub jego ilość niewystarczającą do przeżycia większości kwiatów doniczkowych?

Rośliny hodowlane

Spis treści:

Rośliny doniczkowe w łazience – za i przeciw

Spośród pomieszczeń naszego domu, w których z powodzeniem uprawiać możemy rośliny zielone, łazienka ma szczególne predyspozycje do udekorowania żywymi okazami. Powodem tego są specyficzne warunki, jakie w niej panują – z racji podwyższonej wilgotności i wyższej niż w pozostałych wnętrzach temperatury klimat tego pomieszczenia podobny jest do tego, jaki panuje w rejonach tropikalnych. Dobrze się w takim czują okazy zarówno światło-, jak i cieniolubne – jedynie sukulenty nie nadają się do hodowli w łazience.

Dekoracja z wyrazistej zieleni jak żadna inna wpływa na nasze dobre samopoczucie i pomaga nam szczególnie we wczesnych porach dnia, kiedy przygotowujemy się do codziennej aktywności. Świeżość wybarwienia liści i kwiatów doceniamy również w godzinach wieczornych, kiedy w pokoju kąpielowym oddajemy się relaksowi po intensywnie spędzonym dniu wypełnionym pracą, nauką, obowiązkami domowymi i czasem spędzanym z dziećmi.

Bujna zieleń z okazałymi liśćmi stanowi naturalną zasłonę okienną, przez co zapewnia nam poczucie prywatności i stanowi ozdobę pomieszczenia zaaranżowanego w dowolnym stylu – kolor roślin doniczkowych współgra kompozycyjnie ze stylem nowoczesnym, wypełnionym szarościami i metaliczną armaturą, jak również z klasycznym, z udziałem wykwintnej ceramiki i drewnianego wykończenia.

Problemy z utrzymaniem roślin w łazience

Aby wypełnione zielenią doniczki pięknie prezentowały się na tle wykończenia łazienki, niezbędne jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu, bo poza wilgotnością i temperaturą, potrzebne jest do tego światło. Tymczasem okno – jeśli w ogóle znajduje się ono w tym wnętrzu – często jest niewielkich rozmiarów, przez co warunki świetlne panujące w łazience są niewystarczające dla hodowli dużej liczby okazów flory. Problematyczna może być też wielkość pomieszczenia – trudno o imponujący wzrost roślin, jeśli nie mają one zapewnionego miejsca, w którym nie są przypadkowo potrącane. Pokój kąpielowy pełen zieleni musi być więc jednocześnie i przestronny, i widny. Czy jeśli nie dysponujemy taką łazienką, musimy się pożegnać z planami zaproszenia do niej roślin doniczkowych? Na szczęście nie.

Jakie rośliny hodować w łazience?

Sposoby na uprawę roślin cieniolubnych w łazience pozbawionej okna

Hodowla rotacyjna – nawet jeśli łazienka jest zupełnie zaciemniona, jednym ze sposobów na obecność w niej roślin jest uprawa w osobnych doniczkach podwójnych okazów tego samego gatunku. Kiedy jeden egzemplarz ustawiony zostanie w widnym miejscu, zasobnym w światło naturalne, drugi, wystarczająco zasilony promieniami słonecznymi, przenosimy do łazienki. Rozwiązanie takie wymaga czujnej obserwacji rośliny w pozbawionym słońca pomieszczeniu. Nawet jeśli rotacja odbywa się co tydzień lub 10 dni, wszelkie oznaki złego samopoczucia rośliny wymagać będą szybszego przeniesienia jej na parapet lub balkon.

Doświetlanie roślin – wspomaganie rozwoju zielonych, żywych dekoracji za pomocą sztucznego oświetlenia jest sposobem znanym, ale niestosowanym dotąd powszechnie. Dlaczego?

Przeszkodą były względy ekonomiczne – dodatkowe, codzienne i wielogodzinne używanie lamp wyposażonych w neonowe, sodowe, żarowe lub rtęciowe źródła światła jest kosztowne. Co więcej – większość powyższych lamp oprócz oświetlenia emitowała również ciepło, które dla roślin jest szkodliwe – wiedzą o tym hodowcy parający się uprawą roślin na większą skalę, ponieważ oprócz lamp niezbędna była również obecność wentylatorów.

Tymczasem, wraz z rozwojem nowych technologii i popularnością oświetlenia emitowanego przez diody LED, przed doświetlaniem roślin rysują się nowe perspektywy. Po pierwsze, LED-y są energooszczędne i znacznie bardziej trwałe od wymienionych wyżej źródeł światła. Po drugie – nie emitują ciepła, przez co poszczególne punkty świetlne mogą być umieszczane między roślinnością, sąsiadując z nią. Po czwarte, skuteczne doświetlanie roślin polega między innymi na zasilaniu ich światłem o proporcjonalnie dobranych barwach – niebieskiej i czerwonej. Diody LED są więc idealnym kandydatem do objęcia głównej roli w doświetlaniu zielonych dekoracji – mogą do tego służyć żarówki ledowe wyposażone w czerwone i niebieskie punkty świetlne, jak również taśmy LED RGB, których tonacja kolorystyczna jest regulowana przez użytkownika za pomocą pilota, a także taśmy LED przeznaczone specjalnie do doświetlania roślin.

Warunki niezbędne do stałej uprawy roślin w łazience

Zapewnienie oświetlenia jest podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, by umożliwić roślinie proces fotosyntezy. Oprócz tego do swobodnego wzrostu potrzebuje miejsca, które:

- jest osłonięte przed przypadkowym potrąceniem i uszkodzeniem mechanicznym liści i łodyg,

- jest niedostępne dla kropel wody, zwłaszcza wymieszanej z mydłem czy szamponem, oraz rozpylanych w powietrzu kosmetyków w aerozolu,

- osłonięte jest również przed dostępem czystej wody – z racji dużej wilgotności panującej w pomieszczeniu łazienkowym, niewskazane jest nawet zraszanie zielonych okazów – utrzymująca się w zagłębieniach liści woda w połączeniu z wysoką temperaturą może powodować rozwój pleśni i grzybów infekujących rośliny i niszczących je,

- jest niedostępne dla przeciągów i zimnych podmuchów – rośliny hodowane w łazience co prawda tolerują wysoką temperaturę, ale nie lubią być wystawione na gwałtowne ich zmiany i przeciąg,

- jest nasłonecznione w stopniu odpowiadającym poszczególnym gatunkom, które mają różne upodobania co do ilości światła naturalnego. Z tego względu należy zwrócić uwagę na preferencje co do optymalnego nasłonecznienia i rozmieścić rośliny odpowiednio bliżej parapetu lub środka pomieszczenia, a także z uwzględnieniem strony świata, na które wychodzi przeszklenie okienne.

Rośliny do łazienki

Gatunki, które szczególnie lubią warunki panujące w łazience

Spośród roślin, których uprawa będzie udana i satysfakcjonująca, wymienić należy między innymi gatunki:

- w łazienkach mało zasobnych w światło – bluszcz, skrzydłokwiat, widliczka, zielistka,

- w łazienkach średnio zasobnych w światło – paproć, maranta, filodendron,

- w łazienkach zasobnych w światło – dracena, papirus, fikus, maranta, kroton.

Przykładem rośliny, której obecność w łazience da nam dużo satysfakcji, jest storczyk. Odpowiednim dla niego stanowiskiem jest miejsce zasobne w światło naturalne, ale bez bezpośredniego dostępu ostrych promieni słonecznych. Nie inaczej niż w innych pomieszczeniach, należy poświęcać storczykowi dużo uwagi. Proces jego nawadniania nie powinien być wykonywany częściej niż w innych wnętrzach – pamiętajmy, że w łazience zawartość pary wodnej w powietrzu jest większa. Do nawadniania doniczki ze storczykiem odpowiednia jest woda miękka: destylowana, deszczówka, pochodząca z wodociągu, ale przefiltrowana osmotycznie bądź kilka dni wcześniej przegotowana. Co ciekawe, podlewamy roślinę w godzinach przedpołudniowych i nie możemy dopuścić do trwałego zawilgocenia ziemi, w której rośnie – storczyk ma diametralnie różne upodobania wilgotnościowe od papirusu, dla którego mokra gleba jest najlepsza do wzrostu. Lepszą dla storczyka jest ziemia w doniczce lekko przesuszona niż zawilgocona, ponieważ w ostatnim wypadku wrażliwy kwiat w krótkim czasie zmarnieje.

Data aktualizacji: 29.08.2024