Przejdź do głównej treści

Jak naprawić wannę i brodzik taśmą silikonową?

Przeciekająca wanna? Kłopot z nieszczelnym brodzikiem? Te, jak i wiele innych problemów hydraulicznych rozwiążemy za pomocą taśmy silikonowej, która nie przepuszcza wody i chroni sprzęt do momentu naprawy, a czasem na zawsze. Oto powody, dla których warto ją zastosować. Jak użyć jej poprawnie?

silikonsilikonsilikonsilikon

Spis Treści:

Czym jest taśma silikonowa?

Taśma silikonowa to produkt, którego używa się zarówno do chwilowego, jak i trwałego izolowania uszkodzonych powierzchni narażonych na kontakt z wodą lub wilgocią (nie przepuszcza również powietrza). Służy m.in. do:

- naprawy sprzętów znajdujących się w łazience (np. wanna);

- elementów instalacji hydraulicznej (np. rury).

Występuje w różnych kolorach, ale do uszczelniania brzegów wanny oraz brodzika najczęściej używa się białej. Ten rodzaj taśmy wygląda na tyle neutralnie i estetycznie, że nie trzeba zmieniać jej na inne materiały izolujące.

Taśmy naprawcze silikonowe wykonane są z silikonu, czasem powleczonego klejem z akrylu zmodyfikowanego bądź mocnego włókna syntetycznego – miękkiego polichlorku winylu – pokrytego warstwą silikonu. Sprawia to, że są elastyczne i rozciągliwe, więc doskonale oplotą i dostosują się do kształtu chronionej powierzchni. Jeśli jest to standardowa taśma hydrauliczna, posłuży przede wszystkim do prac hydraulicznych, takich jak wymiana zaworu bezpieczeństwa i uszczelniania złączy lub połączeń gwintowanych w rurach.

silikonsilikonsilikonsilikon

Dlaczego sprzęt w łazience warto naprawiać taśmą silikonową?

Naprawa uszkodzonych powierzchni taśmą silikonową gwarantuje trwałość i skuteczność, ponieważ taśma nie przepuszcza wody ani wilgoci. Nie niszczeje w wyniku długotrwałego kontaktu z parą wodną, co sprawia, że jest idealna do łazienki. Cechują ją trwałość i wytrzymałość.

Taśma nie brudzi rąk i nie wymaga używania dodatkowych środków hydroizolacyjnych. Jest łatwa w stosowaniu: samoprzylepna, więc do użycia potrzebny będzie tylko narzędzie tnące – nożyczki lub nożyk tapicerski. Sprawdza się na materiałach różnego rodzaju, więc w zależności od Twoich potrzeb pozwoli zabezpieczyć rurę lub wannę. Występuje w różnych szerokościach.

silikonsilikonsilikonsilikon

Jak naprawić wannę i brodzik za pomocą taśmy silikonowej?

Aby naprawić uszkodzoną wannę lub brodzik, należy:

- upewnić się, że uszkodzone miejsce styku płaszczyzn – np. wanny i ściany – zostało dobrze oczyszczone, w tym również odtłuszczone, i wysuszone. Jeżeli wcześniej było uszczelniane silikonem, trzeba się go pozbyć. Niewskazane jest również pozostawienie śladów po fugach, zaprawach czy kitach uszczelniających;

- ogrzać uszkodzone miejsce oraz znajdującą się dookoła powierzchnię, która ma zostać zabezpieczona. Jest to sprytny sposób na ułatwienie naprawy i skrócenie czasu jej przebiegu. Do ogrzewania nada się zwykła suszarka do włosów;

- zmierzyć powierzchnię styku wanny lub brodzika ze ścianą czy podłogą, a następnie na takie odcinki podzielić taśmę i przeciąć;

- przykleić taśmę powoli i etapami, nie odklejając od razu całego zabezpieczenia (papieru ochronnego). Trzeba pamiętać o dociskaniu taśmy do powierzchni, aby nie wytworzyły się pęcherzyki lub zakładki. Ponieważ taśma ma stanowić stałą ochronę, warto zadbać, by efekt był estetyczny.

Aby mieć pewność, że hydroizolacja zadziała, warto pozostawić taśmę na osiem godzin i w tym czasie nie narażać na bezpośredni kontakt z wodą. To odróżnia ją od tradycyjnej taśmy silikonowej o przeznaczeniu hydraulicznym, która łączy się sama ze sobą – nie ma kleju – i jest gotowa do ochraniania nawet po dwóch minutach od aplikacji.

Data publikacji: 02.03.2018

Data aktualizacji: 25.08.2024