Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?
Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego zlewozmywaka nie jest takie proste. Do wyboru masz modele jedno- lub dwukomorowe, robione ze stali nierdzewnej, granitu lub ceramiki, a także te z ociekaczem i bez niego. Chcesz zainwestować w zlew idealny i zastanawiasz się jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Ten poradnik Ci pomoże.
Spis treści:
- Funkcjonalna kuchnia musi mieć zlewozmywak
- Jak wybrać zlewozmywak?
- Jaki zlewozmywak wybrać? Jedno czy dwukomorowy?
- Jak działa zlew z ociekaczem?
- Kolor zlewu
- Sposoby montażu zlewozmywaków
- Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać – rodzaje materiałów
- Klasyka, czyli stal nierdzewna
- Modny i trwały zlew z granitu
- Ceramika w strefie zmywania
- Jaki zlewozmywak granitowy? GoodHome Romesco! Poznaj jego zalety
- Nowy zlewozmywak? Nie zapomnij o armaturze
- Sposób mocowania baterii
- Wygląd i styl armatury
- Kran nie może utrudniać pracy w zlewie
- Dobra bateria? Ta z oferty GoodHome
- Wybierasz zlewozmywak i kran? O tym musisz pamiętać
Funkcjonalna kuchnia musi mieć zlewozmywak
W dobrze zorganizowanej kuchni strefa zmywania znajduje się tuż za lodówką i oddzielona jest od niej blatem roboczym. Istotnym elementem tej części pomieszczenia jest praktyczny zlew o odpowiedniej wielkości. Jego montaż jest kluczowy z kilku powodów. Jakich?
Zlewozmywak posłuży Ci do oczyszczenia owoców i warzyw. Jest przydatny do utrzymania czystość w kuchni – to w nim wymyjesz naczynia i garnki oraz wypłuczesz deskę do krojenia. Dzięki niemu masz stały dostęp do wody niezbędnej podczas gotowania posiłków czy przygotowywania ciepłych i zimnych napojów. Zlew jest też niezbędny do odcedzenia warzyw i makaronu.
Jak wybrać zlewozmywak?
Zlew, szczególnie ten nowoczesny, jest nie tylko bardzo praktyczny, ale często staje się wręcz ozdobą kuchni. Dopasuj go do swojej kuchni – weź pod uwagę sposób mocowania, kolor, rozmiar oraz materiał. Tak wiele opcji sprawia, że coraz dłużej zwlekasz z podjęciem ostatecznej decyzji, jaki zlew do kuchni? Forum, na którym zawsze szukasz porad, pełne jest gotowych rozwiązań, które Cię nie satysfakcjonują? W tym poradniku znajdziesz wiele wskazówek ułatwiających wybór zlewozmywaka, a także uzupełniającej go baterii. To rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę.
Jaki zlewozmywak wybrać? Jedno czy dwukomorowy?
Funkcjonalność wnętrza jest jednym z podstawowych kryteriów, które mają wpływ na wybór zlewozmywaka. Jego rozmiar dostosuj więc do wielkości kuchni oraz liczby jej użytkowników. W jakich sytuacjach sprawdzi się zlew jednokomorowy? Kiedy lepszym wyborem będzie model z dwoma przegrodami?
Musisz wiedzieć, że mały, jednokomorowy zlew zapewnia odpowiednią ilość miejsca do wykonania podstawowych czynności w kuchni – płukania produktów czy mycia naczyń. Najlepiej sprawdza się w niewielkich mieszkaniach. To odpowiedni model dla singli czy par. Jeśli masz liczną rodzinę, wybierz go w sytuacji, gdy większość naczyń wkładasz do zmywarki.
Jaki zlewozmywak do kuchni, w której myje się wyłącznie ręcznie? Zdecydowanie ten z dwoma głębokimi komorami – zmieszczą się w nim nie tylko talerze, ale też garnki. Taki zlew świetnie sprawdza się w mieszkaniach z większą liczbą domowników.
Na rynku znajdziesz także model pośredni – chodzi o zlewozmywak 1,5-komorowy, który wyposażono w dużą i małą misę. Czy to praktyczne? Wbrew pozorom tak. Niewielka część zlewu ma wiele funkcjonalnych zastosowań. Nadaje się między innymi do odmaczania sztućców, rozmrażania żywności, odsączania wody czy mycia niewielkich elementów wyposażenia kuchni.
Jak działa zlew z ociekaczem?
Przeglądasz strony internetowe w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jaki zlew do kuchni? Forum, które niedawno przeczytałeś, obfituje w informacje o zlewozmywaku z ociekaczem i interesuje Cię, co to za produkt oraz kiedy warto go mieć?
Ociekacz to dodatkowa półka, która ułatwia organizację strefy zmywania – szczególnie tej pozbawionej zmywarki. Ustawisz na nim umyte naczynia czy też wypłukane produkty, z których nadmiar wody swobodnie spłynie do odpływu. Element ten znajdziesz przy jedno-, jaki i dwukomorowych zlewozmywakach.
Kolor zlewu
Matowe, błyszczące, srebrne, czarne, szare lub beżowe – na rynku znajdziesz szeroką gamę kolorystyczną zlewozmywaków. Odpowiednią barwę urządzenia wybierz, pamiętając o kilku wskazówkach:
Jeśli lubisz idealnie czysty zlew, sprawdź twardość wody, która płynie w Twoim kranie. Im twardsza, tym większy osad pozostanie na ściankach zlewozmywaka.
Urządzenie dopasuj kolorystycznie do blatu. Postaw na jednolitą barwę (na przykład czarny zlew), który dopasujesz do powierzchni w tym samym kolorze. Śmiało wybierz też kontrastujące, ale pasujące do siebie zestawienia, które wyróżnią zlewozmywak i zrobią z niego ozdobę kuchni.
Pamiętaj, że obraz widziany na ekranie monitora niekoniecznie będzie wyglądał tak samo w rzeczywistości. Jeśli masz taką możliwość, sprawdź wcześniej barwę zlewu w naturalnym świetle.
Sposoby montażu zlewozmywaków
Ważnym kryterium, które musisz wziąć pod uwagę podczas urządzania strefy zmywania, jest sposób montażu zlewu. Do wyboru masz modele nakładane, wpuszczane w blat i podwieszane. Czym się różnią? Który wybrać?
Jeśli zależy Ci na łatwej instalacji zlewozmywaka, postaw na urządzenie z pierwszej grupy – umieścisz je bezpośrednio na szafce kuchennej bez blatu. Drugi rodzaj zlewów montowany jest w wyciętym wcześniej otworze w płycie. Z kolei modele podwieszane mocuje się od spodu blatu. Z tego tytułu uchodzą za łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Nie jesteś pewien, który sposób montażu sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Mimo zobaczenia wielu urządzeń wciąż wahasz się, co kupić do kuchni – dokładnie jaki zlewozmywak? Forum internetowe z opiniami użytkowników na temat konkretnych modeli sprzętów to doskonały punkt wyjścia do wyboru odpowiedniego rodzaju zlewu. W ten sposób dowiesz się, jak w praktyce sprawdzają się poszczególne sposoby montażu zlewozmywaków. Dzięki temu łatwiej podejmiesz ostateczną decyzję.
Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać – rodzaje materiałów
Stal nierdzewna, granit, a może ceramika? Z wszystkich tych materiałów powstanie solidny i funkcjonalny zlewozmywak. Jaki wybrać model do swojej kuchni? Weź pod uwagę zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne. W końcu raz wybrany zlew pozostanie w kuchni na długie lata. Co wyróżnia poszczególne materiały?
Klasyka, czyli stal nierdzewna
Srebrny, błyszczący zlewozmywak to wciąż jeden z najchętniej wybieranych modeli do polskich kuchni. Jest wytrzymały, odporny na wysoką temperaturę i atrakcyjny cenowo. Trudności nie sprawia utrzymanie go w czystości, chociaż na gładkim, błyszczącym materiale mogą powstawać zacieki lub plamy z wody. Chcesz ich uniknąć? Wybierz półmatowe wykończenie lub chropowatą fakturę.
Jaki zlewozmywak do drewnianego blatu w nowoczesnej kuchni? Który zamocować na kamiennej płycie? Srebrny zlew będzie dobrym wyborem w obu przypadkach, ponieważ jego zaletą jest uniwersalność. Stal nierdzewna pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych kuchni. To także dobry model, jeśli szukasz zlewu do mieszkania na wynajem.
Modny i trwały zlew z granitu
Z jednej strony minimalistyczny, z drugiej bardzo ozdobny – granitowy zlewozmywak to dziś bardzo modne rozwiązanie. Zachwyca nie tylko jego atrakcyjny wygląd, ale też trwałość. Choć cena granitowych zlewozmywaków jest wyższa, to zdecydowanie warto w nie zainwestować. Zlewy te są odporne na uderzenia, zarysowania, pęknięcia, działanie wysokiej temperatury czy środków chemicznych.
Jaki zlewozmywak granitowy wybrać do nowoczesnej kuchni? Zlewy te najczęściej mają neutralny kolor (biały, czarny, szary czy beżowy), co pozwoli Ci z łatwością dopasować je do każdej aranżacji wnętrza. A co z kształtem i liczbą komór? Tu wybór jest naprawdę szeroki. Swój model wybierz spośród urządzeń jedno- lub dwukomorowych, wzbogaconych o ociekacz, a także montowanych na blacie lub od jego spodu.
Ceramika w strefie zmywania
Jaki zlewozmywak do drewnianego blatu, jeśli nie stalowy? Biały ceramiczny! Jego jasny kolor to świetny kontrast dla ciepłego odcienia drewna. Oczywiście biel to nie jedyna dostępna barwa ceramiki. Wśród najpopularniejszych zlewów tego typu znajdziesz jeszcze modele w kolorze brązowym i czarnym.
Walory estetyczne to nie wszystko. Zlewozmywak ceramiczny jest też bardzo trwały – odporny na uszkodzenia i zarysowania. Do jego pielęgnacji wystarczy płyn do mycia oraz miękka gąbka. Jeśli chcesz uniknąć zacieków, za każdym razem wycieraj go do sucha.
Jaki zlewozmywak granitowy? GoodHome Romesco! Poznaj jego zalety
Szukasz pomysłowo zaprojektowanego zlewozmywaka i zależy Ci na wysokiej jakości? GoodHome Romesco spełni Twoje oczekiwania. Ten model granitowego zlewu pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń w kuchni i stworzyć z niej wielofunkcyjną strefę roboczą. Jest to możliwe dzięki głębokiej komorze oraz dobrze zaprojektowanym akcesoriom, które pomogą Ci zaoszczędzić miejsce na blacie.
Wybierając zlewozmywak GoodHome Romesco, zyskujesz pewność, że w swojej kuchni zamontujesz wysokiej jakości produkt odporny na ścieranie, plamy, zarysowania oraz wysoką temperaturę. Taki, które przetrwa częste, codzienne użytkowanie i próbę czasu. W zestawie ze zlewem znajduje się deska do krojenia, sitko i ociekacz z pojemnikiem na sztućce. Wszystkie elementy są idealnie dopasowane do rozmiarów zlewu. W ten sposób tworzy się z niego wygodne, wielofunkcyjne stanowisko pracy. Przestrzeń jest duża i poręczna. Swobodnie przygotujesz na niej posiłek, wysuszysz naczynia, a także umyjesz duży garnek.
Nowy zlewozmywak? Nie zapomnij o armaturze
W pełni funkcjonalna strefa zmywania musi być jeszcze wyposażona w dopasowaną baterię kuchenną. Oba urządzenia (zlew i kran) powinny zostać sparowane pod kątem estetycznym i funkcjonalnym. Jak dopasować armaturę i zlewozmywak? Jaki wybrać model baterii, aby tworzyła spójną całość z wnętrzem? Zwróć uwagę przede wszystkim na jej rodzaj, wygląd, styl i wymiar.
Sposób mocowania baterii
W kuchni dobrze sprawdza się montaż armatury bezpośrednio na zlewie. Wiele mis ma już przygotowany specjalny otwór, ułatwiający instalację baterii sztorcowej. W takim rozwiązaniu niezwykle ważne jest, żeby wycięty element pasował do kranu, a połączenie było szczelne.
Innym rozwiązaniem, które aktualnie traci na popularności, jest przymocowanie baterii do ściany. Z kolei do zlewów ceramicznych, montowanych od dołu szafki, często dopasowywany jest kran mocowany w blacie (na środku zlewozmywaka).
Wygląd i styl armatury
Kolor to jeden z podstawowych wyróżników baterii kuchennych. Wybór jest naprawdę duży: czarne, srebrne, w kolorze różowego złota – to tylko kilka najpopularniejszych propozycji. Krany różnią się także kształtem wylewki, liczbą uchwytów oraz sposobem działania. Jak wybrać odpowiedni model? Przede wszystkim dopasuj go do stylu zlewozmywaka (i materiału, z którego został wykonany) oraz całego wnętrza. Zwróć też uwagę na kształt kranu. Do prostokątnego zlewu wybierz ten o mocno zarysowanych liniach. Z kolei do okrągłego zlewozmywaka szukaj baterii o obłych kształtach.
Kran nie może utrudniać pracy w zlewie
Kluczowe podczas doboru armatury jest zachowanie odpowiedniej odległości między końcem wylewki a dnem zlewozmywaka. Powinna być ona na tyle duża, żebyś mógł swobodne wymyć duży garnek. Jaką baterię wybrać, gdy masz płytki zlew? Najlepiej z wysoką wylewką.
Dobra bateria? Ta z oferty GoodHome
Gdy zdecydowałeś o wyglądzie swojej strefy zmywania i podjąłeś decyzję, w co wyposażyć tę część kuchni – a przede wszystkim w jaki zlewozmywak – forum internetowe z poradami wnętrzarskimi przeszukujesz pod kątem odpowiedniej armatury? Oszczędź sobie czasu i śmiało wybierz tę marki GoodHome. Dlaczego warto? Baterie z nowej kolekcji GoodHome to stylowe modele, które łączą w sobie atrakcyjny wygląd z wysoką jakością. Jednym słowem to produkty klasy premium w atrakcyjnej cenie.
Baterie zaprojektowano z dbałością o wzornictwo. Ich materiały i kolory zostały dobrane tak, aby nie zaburzać harmonii nowoczesnej kuchni. Co z trwałością? Krany testowano przez 120 000 cykli pracy, co przekłada się na ok. 12 lat codziennego użytkowania. Armatura kuchenna GoodHome jest też łatwa w montażu i użytkowaniu. Jej powierzchnia zabezpieczona jest przed osadzaniem kamienia (wyjątkiem jest bateria z wyciąganą wylewką).
Modele z nowej kolekcji zostały zaprojektowane z myślą o ochronie środowiska. Wbudowany w nie perlator ogranicza zużycie wody, ale nie zmniejsza komfortu użytkowania kranu. Opakowanie z kolei wyprodukowano z materiałów nadających się do recyklingu.
Wybierasz zlewozmywak i kran? O tym musisz pamiętać
Zakup zlewu i baterii to decyzja wiążąca przynajmniej na kilka lat. Nie podejmuj jej w pośpiechu. Istnieje ryzyko, że nie dopasujesz tego kompletu ani do kuchni, ani do swoich potrzeb. Jak uniknąć błędu?
Biorąc pod uwagę dostępną przestrzeń oraz liczbę domowników, w pierwszej kolejności zdecyduj, czy potrzebujesz zlewu jedno-, czy dwukomorowego. A może wystarczy Ci model 1,5-komorowy? Następnie podejmij decyzję w sprawie ociekacza. Sprawdź też właściwości materiałów, z których powstają zlewy i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada. Co z baterią? Dopasuj ją do między innymi koloru i głębokości zlewozmywaka.
Pamiętaj, że estetyka strefy zmywania jest dziś bardzo ważna, a sam zlew w wielu aranżacjach pełni dodatkowo funkcję ozdoby kuchni. Lubisz nowoczesne rozwiązania? Sprawdź możliwości praktycznego zlewozmywaka GoodHome Romesco. Model ten jest bardzo funkcjonalny i sprawdzi się nawet w małej przestrzeni. Dobierz do niego baterię z nowej serii marki GoodHome.
Data publikacji: 31.08.2020
Data aktualizacji: 19.06.2024