Jaką rurę do okapu wybrać?

Nie wiesz, jaka rura do okapu? W tym artykule znajdziesz praktyczne porady dotyczące takiego wyboru. Poznasz także najpopularniejsze rodzaje rur oraz sposób ich montowania. Zapraszamy do lektury!

Okap kuchenny

Spis treści:

Rura do okapu – dlaczego wybór ma znaczenie?

Okap w kuchni służy do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń powstających podczas gotowania lub pieczenia. Para wodna, dym i opary tłuszczu zamiast na firanki, meble oraz inne przedmioty kuchenne, trafiają do szybu wentylacyjnego, a potem na zewnątrz. Jednak, żeby okap działał prawidłowo, musi on być połączony ze wspomnianym szybem. Połączenie to tworzy rura. I to właśnie od jej wyboru zależy, czy cały system będzie działał prawidłowo.

Źle dobrana rura do okapu może powodować wiele problemów. Oto najczęstsze z nich:

Nieefektywne usuwanie zanieczyszczeń

Źle dobrany kształt lub zbyt mała średnica rury może wpływać na wydajność okapu.

Odkładanie się zanieczyszczeń w rurze

Zbyt długa rura lub jej nieodpowiedni kształt sprzyja osadzaniu się tłuszczu i innych zabrudzeń w jej wnętrzu. Jest to doskonała pożywka dla grzybów, pleśni oraz innych drobnoustrojów, które są niebezpieczne dla zdrowia domowników.

Mało komfortowa praca okapu 

Za mała rura uniemożliwia odpowiedni przepływ powietrza. Silnik w okapie musi pracować mocniej, by zapewnić odpowiednią wentylację. Mocniejsza praca oznacza większy hałas w kuchni.

Rura wentylacyjna do okapu – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Warto poświęcić trochę czasu na wybór rury do okapu. Oto najważniejsze parametry, na jakie powinieneś zwrócić uwagę. Dzięki temu Twój okap kuchenny będzie sprawny i efektywnie oczyszczał powietrze w kuchni.

Materiał

Na rynku znajdziesz rury wykonane z wielu materiałów, najpopularniejsze z nich to: 

  • Rury PCV: wykonane są z tworzywa sztucznego, są więc odporne na działanie wilgoci oraz środków chemicznych. Jednak mają tendencję do odkształcania się pod wpływem wysokiej temperatury. Najlepiej sprawdzą się w kuchni w zaciszu domowym, gdzie nie ma ryzyka odkształcenia.
  • Rury aluminiowe: są znacznie lżejsze od tych z PCV, a do tego odporne na działanie wysokich temperatur. Są niestety droższe, dlatego najczęściej stosuje się je w małych lub średnich lokalach gastronomicznych.
  • Rury ze stali nierdzewnej: jak łatwo się domyślić, są najbardziej wytrzymałe, ale też najdroższe. Stosowane są wszędzie tam, gdzie inne rury się nie sprawdzą: w przemyśle, dużych lokalach gastronomicznych oraz gdzie okapy pracują w warunkach ekstremalnych.

Średnica rury

Wartość ta powinna być dopasowana do średnicy wylotu okapu. Zbyt mała powoduje zmniejszenie wydajności, a zbyt duża doprowadzi do spadku ciśnienia w systemie, co także prowadzi do nieprawidłowej pracy okapu. Najczęściej spotykane średnice rur wentylacyjnych to 100 mm, 125 mm i 150 mm. Przed zakupem rury sprawdź w instrukcji obsługi okapu, jakiej średnicy rury wymaga.

Długość rury

Rura do okapu powinna być jak najkrótsza. Pozwala to zminimalizować opory, jakie powietrze musi pokonać, zanim trafi do szybu wentylacyjnego. Każde nadliczbowe centymetry, zakręt lub załamanie, to większy opór do pokonania. 

Kształt rury

Możesz zdecydować się na rurę okrągłą lub kwadratową. Każda z nich ma swoje zastosowanie, wady i zalety, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.

Montaż

Rura do okapu powinny być łatwe w montażu i demontażu. Dzięki temu ich czyszczenie czy też wymiana nie będzie wymagała stosowania narzędzi.

Rura do okapu

Rura do okapu – jaki rodzaj wybrać

Tak jak przeczytałeś wcześniej na rynku spotkasz rury okrągłe oraz prostokątne – ale czym się one różnią?

Okrągła rura do okapu

Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny rodzaj. Mają gładką powierzchnię, minimalizują opór powietrza i odznaczają się cichą pracą. Sprawdzają się tam, gdzie rury muszą być długie, gdyż zapewniają najlepszy przepływ powietrza. Dostępne są w wielu długościach i średnicach. Dlatego też nie będziesz miał problemów z dostosowaniem ich do potrzeb Twojej kuchni. 

Rura do okapu prostokątna

Jeżeli nie dysponujesz w kuchni dużą ilością miejsca, najlepiej sprawdzą się rury prostokątne. Regularny kształt pozwala na ukrycie ich za szafkami lub w konstrukcji podwieszanego sufitu. Ich wadą jest wyższy współczynnik oporu niż w przypadku moteli okrągłych. Doskonale nadają się do poprowadzenia wzdłuż ściany lub sufitu. Tym sposobem nie utracisz cennych centymetrów.

Rura spiro do okapu

Ten rodzaj wykonywany jest z aluminium lub tworzywa PCV. Jego cechą wyróżniającą jest możliwość zginania i obchodzenia przeszkód, takich jak np. inne rury lub załomy ścian. Taki kształt niestety może powodować problemy z przepływem powietrza i generować duży hałas. Jednak, gdy konieczne jest stworzenie elastycznego połączenia, są niezastąpione.

Odprowadzenie okapu na zewnątrz przez ścianę – co warto wiedzieć?

To rozwiązanie, które zapewnia optymalną wydajność. Eliminuje nieprzyjemne zapachy, wilgoć i tłuszcz powstające podczas gotowania. Jak działa odprowadzenie okapu na zewnątrz przez ścianę? Okap kuchenny jest podłączony do rury wentylacyjnej, która przechodzi przez ścianę zewnętrzną budynku i wyprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zapachy z gotowania będą rozprzestrzeniać się po innych pomieszczeniach w domu.

Zalety odprowadzenia okapu na zewnątrz:

  • Wysoka wydajność: rura od okapu na zewnątrz to najefektywniejszy sposób na usuwanie zanieczyszczeń powietrza z kuchni.
  • Eliminacja zapachów: zapachy z gotowania są natychmiast usuwane na zewnątrz, nie przedostając się do innych pomieszczeń.
  • Redukcja wilgoci: para wodna powstająca podczas gotowania jest odprowadzana na zewnątrz, co zapobiega skraplaniu się wilgoci na ścianach i meblach.
  • Usuwanie tłuszczu: tłuszcz zawarty w oparach jest wyłapywany przez filtry okapu i odprowadzany na zewnątrz, co zapobiega jego osadzaniu się na meblach i ścianach.
  • Poprawa jakości powietrza: odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz przyczynia się do poprawy jakości powietrza w kuchni i całym domu.

Jeśli często gotujesz, to wentylacja okapu przez ścianę zapewnia najskuteczniejsze usuwanie zanieczyszczeń i zapachów. Także w przypadku kuchni otwartej na salon, odprowadzenie okapu na zewnątrz zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zapachów po całym domu. Jeśli w Twojej kuchni często skrapla się para wodna na ścianach i meblach, to odprowadzenie okapu na zewnątrz pomoże zredukować wilgotność.

Jaką rurę do okapu wybrać?

Jaka rura do okapu? Podsumowanie

Teraz gdy wiesz już, jaka rura do okapu jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, możesz zająć się montażem okapu. Wszystkie potrzebne do tego narzędzia oraz materiały znajdziesz w sklepach sieci Castorama.

Zapraszamy do odwiedzin!

Data publikacji: 01.07.2024