Przejdź do głównej treści

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to komfort i oszczędność, ale wymaga odpowiedniego wyboru materiału na podłogę. Dowiedz się, jakie rodzaje podłóg najlepiej przewodzą ciepło, które są najbardziej wytrzymałe i jak dopasować pokrycie do swojego wnętrza, by cieszyć się efektywnością i estetyką ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe

Spis treści:

Zalety i rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne czy elektryczne?

Przyjemnie ciepła powierzchnia, korzystny rozkład temperatury, brak ruchu powietrza (wzbijającego kurz), energooszczędność i estetyka – to tylko kilka z zalet ogrzewania podłogowego, które przyczyniają się do wzrostu popularności tego sposobu na ocieplenie wnętrz. Niegdyś rozwiązanie to uchodziło za luksusowy wariant, do zastosowania wyłącznie w łazience. Dziś powoli staje się standardem w większości nowych inwestycji mieszkalnych, stosowanym w praktycznie każdym pomieszczeniu.

Aktualnie dostępne są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne i elektryczne. To pierwsze tworzy sieć rurek (z miedzi albo tworzywa sztucznego). Przepływa przez nie woda, podgrzewana przez pompę ciepła lub kocioł centralnego ogrzewania. Wariant elektryczny działa w oparciu o zainstalowane w podłodze przewody elektryczne lub maty. Ciepło wytwarza się dzięki ich nagrzaniu, za sprawą energii elektrycznej.

Skuszony zaletami użytkowania produktu, planujesz zainstalować ogrzewanie podłogowe? Musisz wiedzieć, że wybór takiego sposobu doprowadzenia ciepła do pomieszczeń, wiąże się z zawężonymi możliwościami aranżacyjnymi. Dlaczego? Ponieważ nie możesz skorzystać z żadnej z wymienionych zalet ogrzewania podłogowego, jeśli wybierzesz nieodpowiednie wykończenie posadzki. Oczywiście nie jest to wada przekreślająca takie rozwiązanie, a raczej rzecz, o której należy pamiętać podczas projektowania domu i aranżowania jego wnętrza.

Co położyć na ogrzewanie podłogowe?

Podłoga pod ogrzewanie podłogowe powinna być stworzona z materiału doskonale przewodzącego ciepło. W przeciwnym razie, gdy posadzka stworzy izolację, nie rozgrzejesz pomieszczenia. W niektórych przypadkach może także dojść do uszkodzenia położonej powierzchni.

Czym się kierować podczas wyboru odpowiedniego pokrycia ogrzewanej podłogi? Przede wszystkim musisz mieć pewność, że wybrana przez Ciebie posadzka jest odporna na podwyższoną temperaturę, a zmiana jej wysokości temperatury, nie wpłynie negatywnie na materiał. Podłoga pod ogrzewanie podłogowe musi także dobrze przewodzić ciepło. Dzięki temu temperatura wytworzona przez instalację, szybko przeniesie się do pomieszczenia.

Ważnym parametrem, którym musisz się kierować podczas wyboru podłogi, jest opór cieplny (R). Im ten współczynnik jest niższy, tym lepiej – wtedy efektywność ogrzewania podłogowego zawsze wzrasta. Co to za parametr? Określenie to jest jednym z ważniejszych w budownictwie – informuje o przenikaniu ciepła przez ściany, okna czy dachy. Określa także zdolność konkretnego materiału do hamowania strat ciepła.

Według obecnych norm europejskich wartość dla całego systemu (posadzka wraz z podkładem) nie powinna przekraczać 0,15 m²K/W. Jak to przeliczyć? Dla przykładu, jeśli zdecydujesz się na panele o parametrze R równym 0,07 m²K/W, to R dla podkładu nie powinien przekroczyć 0,08 m²K/W. Z założenia, im niższy będzie opór cieplny systemu, tym wyższa będzie efektywność ogrzewania podłogowego.

Dlaczego to tak ważny parametr? Grubość materiału w połączeniu z oporem cieplnym mają wpływ na to, jak szybko ogrzewanie podłogowe się rozgrzeje. Musisz wiedzieć, że wybór produktów o niskim oporze cieplnym pozwala też w znacznym stopniu zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Jednym z najpopularniejszych wyborów pokrycia ogrzewanej podłogi, są płytki ceramiczne lub kamienne, głównie ze względu na ich niski opór cieplny. To praktyczne rozwiązanie w przedpokoju, kuchni czy łazience – czyli tam, gdzie warto zastosować materiały łatwe w utrzymaniu czystości. Z drugiej strony, to nieco mniej atrakcyjny wybór do sypialni, salonu, czy pokoju dziecięcego. W tych przestrzeniach rządzi przytulność, ciepło i miękkość, tak trudne do uzyskania za sprawą kafelek, które sprawiają wrażenie chłodu. Czy znaczy to, że ogrzewanie podłogowe nie nadaje się do każdego pomieszczenia?

Ależ skąd! To rozwiązanie idealnie pasuje do każdego pomieszczenia w domu. Na szczęście płytki ceramiczne, to nie jedyne pokrycie ogrzewanej podłogi, które możesz zastosować. Mimo tego, że musi to być materiał dobrze przepuszczający ciepło, wybór jest szeroki – od odpowiedniego rodzaju drewna, przez parkiet, po wykładzinę elastyczną. Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe powinna przykuć Twoją uwagę? Jak zachowują się poszczególne materiały po zetknięciu z takim ogrzewaniem?

Panele podłogowe – trafiony czy chybiony wybór?

Chcąc położyć na ogrzewanie podłogowe panele, bądź ostrożny z ich wyborem. Większość produktów słabo przewodzi ciepło, a także nie jest odporna na szybko pojawiające się różnice temperatur.

Nim wybierzesz konkretny produkt, sprawdź, czy producent dopuszcza jego położenie na ogrzewanie podłogowe. Jaka podłoga, a dokładnie rodzaj paneli, może się sprawdzić na tego rodzaju systemie grzewczym? Stałe podgrzewanie lepiej znoszą panele z zatrzaskami. Ich krawędzie nie wymagają sklejania, dzięki czemu podłoga może swobodnie pracować, gdy elementy zmieniają swoją wielkość pod wpływem działania różnic temperatur. Ciepło najlepiej będą oddawały panele przyklejone całą powierzchnią (koniecznie użyj do nich kleju wysokoplastycznego, odpornego na działanie wysokich temperatur).

Możliwość położenia paneli na ogrzewaniu podłogowym to niejedyna informacja, którą musisz sprawdzić, decydując się na ten materiał. Rodzaj zainstalowanego ogrzewania też ma znaczenie. Pamiętaj również, że ogrzewanie podłogowe pod panelami musi być zainstalowane zgodnie z instrukcją do nich dołączoną, inaczej w razie jakichkolwiek uszkodzeń posadzki, producent odmówi Ci naprawy gwarancyjnej.

Wykładziny i dywany – maksimum komfortu i ciepła

Czy zastosowanie wykładzin i dywanów na ogrzewanie podłogowe ma sens? Podobnie jak w przypadku paneli, wszystko zależy od materiału, z jakiego są zrobione oraz od informacji ze strony producenta, czy można je wykorzystać do tego celu. Zarówno dywany, jak i wykładziny doskonale izolują ciepło. W takim przypadku nawet zastosowanie materiału podłogowego najlepiej przewodzącego ciepło (na przykład płytek ceramicznych), ale przykrytego taką dodatkową warstwą, spowoduje, że w mieszkaniu będzie chłodno, a stałe podnoszenie temperatury przyczyni się do zwiększenia kosztu ogrzewania.

Wyjątek stanowią wykładziny i dywany zrobione z tworzyw sztucznych (np. polipropylenu). Niewielka grubość tego materiału dobrze przewodzi ciepło. Fakt, iż jest on dosyć elastyczny, czyni go także odpornym na zmiany temperatury.

Drewniana podłoga

Ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze – dobre czy złe połączenie?

Drewno słabo przewodzi ciepło i niszczy się pod wpływem jego działania (rozszerza się i kurczy). W efekcie może dojść do pojawienia się szczelin i wystąpienia odspojeń. Pomimo tego możesz sięgnąć po ten materiał. Kiedy?

Ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze może być zastosowane, gdy:

  • w Twoim mieszkaniu została położona dobra izolacja cieplna, zastosowana odpowiednia moc ogrzewania (do 60–80 W/m²) i temperatura (do 27°C);
  • ogrzewanie podłogowe ma być tylko dodatkowym źródłem ogrzewania;
  • producent wyraźnie zaznaczył na opakowaniu, że jest ona do tego przeznaczona;
  • wybierzesz drewno o niskim współczynniku skurczu, charakteryzujące się dodatkowo długim czasem wyrównywania poziomu higroskopijnego (takie cechy posiada drewno egzotyczne, m.in. teak, merbau, iroko, jatoba, wenge doussie, a z rodzimych gatunków – dąb i klon).

Co zrobić, gdy marzy Ci się zarówno drewniana posadzka, jak i ogrzewanie podłogowe? Jaka podłoga będzie wtedy najlepsza, by ograniczyć szanse na wypaczenie drewna? Przede wszystkim zwróć uwagę na grubość materiału (wybór drewna litego nie jest najlepszy pomysłem) oraz sposób jego układania.

A może parkiet?

Wiesz już, jak zachowuje się drewno w przypadku zastosowania pod nie ogrzewania podłogowego. Czy w takim razie parkiet jest dobrym rozwiązaniem? Materiał ten dobrze sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym, gdy nie będzie za gruby (optymalny wymiar to od 8 mm do 15 mm) i zostanie ułożony z drewna klejonego warstwowo, np. z desek typu finishparkiet.

Data aktualizacji: 04.09.2024