Przejdź do głównej treści

Układanie parkietu – jaki wzór wybrać i jak układać parkiet?

Śmiało można powiedzieć, że podłoga jest wizytówką każdego domu. Ponadczasowym rozwiązaniem dla osób lubiących wnętrza z charakterem jest parkiet. To również rozwiązanie praktyczne, ponieważ dobrze zakonserwowany będzie służył przez wiele lat. Dowiedz się, ile kosztuje ułożenie parkietu i na co zwrócić uwagę, gdy planujesz układanie podłóg drewnianych.

parkiet

Spis treści:

Układanie parkietu – cena

Ile kosztuje ułożenie parkietu? Finalna cena zależy od kilku czynników. Należą do nich: rodzaj wybranego drewna, sposób ułożenia parkietu oraz dodatkowe prace, np. konieczność zdjęcia poprzedniej podłogi. 

Ile kosztuje położenie parkietu? Cena za m2 kształtuje się między 35 a 75 zł. Jeśli dotychczasowa podłoga wymaga demontażu i chcesz to zlecić fachowcowi, musisz doliczyć od 4 do 15 zł za m2. Nie zapomnij oczywiście uwzględnić w kosztorysie ceny drewna na parkiet. 

Wzory parkietu – rodzaje

Pytanie „jak układać parkiet?” dotyczy nie tylko kwestii technicznych, ale również wyboru wzoru. Ich mnogość może spowodować prawdziwy zawrót głowy. Poznaj najpopularniejsze wzory układania parkietu.

  1. Jodełka

Wzór jodełki wielu osobom najbardziej kojarzy się z parkietem. Taka podłoga była dawniej często stosowana, szczególnie w starym budownictwie, np. w kamienicach. Układanie parkietu pod kątem ponownie zyskuje na popularności, również w nowoczesnych wnętrzach. Deski można łączyć pojedynczo, ale również podwójnie i potrójnie. Ciekawym rozwiązaniem jest również jodełka francuska, w której układa się deseczki przycięte pod kątem 45 stopni. Po złożeniu tworzą one układ o kącie prostym.

  1. Cegiełka

Układanie parkietu w cegiełkę to koncepcja dla minimalistów. Kolejne pasy deszczułek ułożone są równolegle względem siebie, można jednak zastosować różne wariacje łączeń. Regularna cegiełka polega na tym, że styki wypadają równo w połowie długości względem siebie. Wariant nieregularny pozwala na umieszczanie łączeń w przypadkowych miejscach, co pozwala łączyć ze sobą klepki różnej długości. 

  1. Szachownica

Układanie parkietu w szachownicę daje efekt mozaiki i jest często spotykanym wzorem. Poszczególne fragmenty składają się w kwadraty, w których klepki parkietu ułożone zostały na przemian poziomo i pionowo. Co ciekawe, ten wzór zyskuje popularność nie tylko we wnętrzach, ale również jako wykończenie tarasów formie gotowych podestów

  1. Pałacowy

Układanie parkietu w stylu pałacowym to misterna praca, która finalnie da wyrazisty efekt. Ten wzór będzie przykuwał każdego gościa. Polega on na naprzemiennym układaniu rzędów desek, które są uzupełniane niewielkimi drewnianymi kostkami. Charakteryzuje się wykorzystaniem drewna w kilku różniących się od siebie kolorach.

  1. Drabinka

Innym z wyrazistych wzorów jest drabinka. Poziome rzędy przeplata się pionowymi. Te drugie nie tworzą jednak kwadratu, tak jak w szachownicy, a podłużne pasy. W obrębie tego wzoru wyróżnia się różne warianty ułożenia pasów pionowych, można również zastosować do tej części parkietu drewno w innym kolorze.

parkiet

Wybrany układ parkietu – na co zwrócić uwagę?

Zanim rozpoczną się prace przy układaniu parkietu, przeanalizuj, czy wzór koresponduje z wybranym rodzajem drewna oraz wnętrzem. 

Najmniejsza wymagania ma cegiełka, szczególnie jej wersja nieregularna. Dzięki temu, że łączenia krótszych boków wypadają w różnych miejscach względem kolejnych rzędów, możesz wykorzystać nawet deseczki różnej długości. Z kolei układanie parkietu w kwadraty (np. szachownicę) wymaga dopasowania wielkości klepek tak, aby wzór wyszedł właściwie w każdym punkcie pomieszczenia. Jak układać parkiet w jodełkę? On również wymaga dokładności, ponieważ rozbieżność w wymiarach spowoduje „gubienie” kątów.

Warto również zwrócić uwagę, czy wzór parkietu będzie korespondował ze stylem i wielkością wnętrza. Pod tym względem znów najbardziej uniwersalna będzie cegiełka. Wzór pałacowy czy drabinka są bardzo ozdobne same w sobie, w małych wnętrzach mogą przytłaczać. 

parkiet

Układania parkietu – wskazówki

Dobrze ułożony parkiet to piękna i trwała podłoga na lata, dlatego warto się do tej pracy naprawdę dobrze przygotować. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Podłoga pod linijkę

Parkiet nie toleruje niedokładności. Podłoże musi być równe i pozbawione pęknięć, więc warto zainwestować w wylewkę samopoziomującą. Podłoga musi być również sucha i wyczyszczona z wszelkich drobinek. Jeśli zamierzasz układać parkiet na starą podłogę, właściwe byłoby przyklejenie klepek do płyty OSB.

Klepki kup co najmniej kilka dni przed planowanym remontem, aby nabrały temperatury pokojowej. Drewno to materiał, który pracuje, pod wpływem warunków atmosferycznych rozszerza się i kurczy. 

  • Wykończenie parkietu

Nie zapomnij, że parkiet wymaga odpowiedniego wykończenia i konserwacji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest lakier, jednak materiał ten z czasem ulega zmatowieniu. Parkiet staje się bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, które trzeba naprawiać metodą cyklinowania. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast olejowanie, które pozwala nadać podłodze dowolny odcień. Co więcej, uszkodzenia powstałe na olejowanym parkiecie możesz usunąć samodzielnie. 

Data aktualizacji: 10.09.2024