Przejdź do głównej treści

Pomysły na ozdoby do ogrodu ze starych rzeczy

Dekoracje ogrodowe możemy stworzyć samodzielnie, wykorzystując do tego celu nieużywane domowe sprzęty. Nadamy im w ten sposób nowe życie i zmienimy ich pierwotne przeznaczenie na funkcję ozdobną. Oto sposoby na ozdoby do ogrodu ze starych rzeczy, które po małym recyklingu będą wyglądać fantastycznie!

Dekoracje ogrodowe z recyklingu

Spis treści:

Dekoracje z odzysku – to proste!

Ogród jest miejscem, w którym przebywamy na tyle często, by urządzić go z taką samą starannością, jak wnętrze domu. Pomoże temu wydzielenie części terenu zielonego na rekreację, warzywnik, sad, ogrodowe rabaty kwietne, miejsce zabaw dla dzieci, warsztat z narzędziami do pielęgnacji roślin. O walorach estetycznych naszej posesji świadczyć będą nie tylko uporządkowane alejki, dokładnie przycięty trawnik czy kolory kwiatów towarzyszące nam przez cały sezon letni, ale również to, co odróżni ogród od wszystkich innych – dekoracje.

I chociaż możemy się zdać na gotowe propozycje producentów, prawdziwie unikalne ozdoby stworzymy własnym sumptem. W tym celu warto wykorzystać elementy służące niegdyś w domu, które zalegają w składziku z narzędziami, a także pozostałości po budowie i remoncie. Co ważne – stare ozdoby do ogrodu są stosunkowo łatwe do wykonania, wymaga to użycia jedynie podstawowych narzędzi wykorzystywanych przy majsterkowaniu czy remontach, a uzyskany efekt będzie niepowtarzalny, stanowiąc o unikalnym charakterze miejsca, które wyposażymy samodzielnie.

Ozdoby do ogrodu ze starych rzeczy – dlaczego warto?

Recykling jest pojęciem, z którym spotykamy się najczęściej w kontekście segregowania odpadów. Część z nich trafia do ponownego wykorzystania, w czym pomagamy segregując wstępnie różne ich rodzaje. Przyczyniamy się w ten sposób do ochrony środowiska naturalnego.

Czy wiesz, że...

Przykładem dbałości o środowisko naturalne jest skierowanie zużytych baterii i akumulatorów do utylizacji. W ten sposób uniemożliwimy wyciek do gleby metali ciężkich, które zalegają w starych ogniwach – ołowiu, kadmu, rtęci, niklu i cynku. Są one toksyczne, niektóre z nich trujące i nie poddają się biodegradacji. Jednak warunkiem prawidłowej utylizacji jest wstępne odseparowanie ich od innych odpadków.

W znaczeniu szerszym o domowym recyklingu mówimy wtedy, gdy przedmioty wykorzystywane na co dzień są zastępowane innymi, bardziej wydajnymi i sprawnymi, ale których się nie pozbywamy i wykorzystujemy do innych celów, np. użytkowych i dekoracyjnych. Tym sposobem zabytkowa maszyna do szycia może przeistoczyć się w urokliwy stolik kawowy, a stary kredens w zielnik zasilający domową kuchnię w świeże, aromatyczne przyprawy. 

Domowemu recyklingowi sprzyja moda na retro i styl rustykalny, w których stare sprzęty – albo wyglądające na stare – stanowią o ozdobnym wyposażeniu salonów i pokoi gościnnych, trafiając również do sypialni, na przykład w formie starodawnej toaletki ustawionej w pobliżu okna, na której zalegają w dużej ilości kosmetyki do makijażu i odżywiania skóry.

Stare przedmioty w ogrodzie także będą wyglądać oryginalnie – takich ozdób na pewno nie ma nikt z sąsiadów! Przy okazji możesz zrobić porządki w szopce czy garażu i miło spędzić czas na majsterkowaniu.

Przeczytaj także: Pomysły na ścieżki w ogrodzie

Dekoracje ogrodowe

A może… stare wiadra w ogrodzie? Czyli co warto wykorzystać do recyklingu

Przystosowanie zalegających w składziku narzędziowym sprzętów do nowej roli znacznie różni się w zależności od miejsca zastosowania przedmiotów, w które tchniemy nowe życie. Wspomniana toaletka, kwietnik czy stolik kawowy znajdują zastosowanie wewnątrz domu i, co za tym idzie, chronione są od zmiennych warunków pogodowych, jakim poddane będą dekoracje usytuowane w ogrodzie czy choćby w pobliżu domu. Takim właśnie sprzętom należy poświęcić więcej uwagi w czasie ich odnawiania i przygotowania na spotkanie z palącym słońcem, opadami deszczu i trzaskającym mrozem, o czym opowiemy w dalszej części artykułu.

Spośród przedmiotów, które możemy powtórnie wykorzystać w nowej roli, w pierwszej kolejności należy wymienić:

  • europalety,
  • drabinę,
  • przeróżne pojemniki – od niewielkich doniczek ceramicznych po skrzynki, głęboką balię, stare wiadra czy beczkę,
  • ozdobne butelki,
  • walizki podróżne ze sztywnymi bokami i okuciami na krawędziach,
  • narzędzia ogrodowe,
  • okiennice,
  • drzwi.

Jest ich wiele więcej i od Twojej wyobraźni zależy, czy zużyty przedmiot, opakowanie lub pojemnik trafi na śmietnik, czy w nowej roli posłuży przez następne lata.

Jak wykorzystać palety?

Palety, na których składowane i przewożone są materiały budowlane, to najpowszechniej wykorzystywany budulec do własnoręcznego przetwarzania. Jego popularność w DIY jest na tyle duża, że są specjalnie do tego celu kupowane. Na ich korzyść przemawia niezwykła trwałość, którą możemy przedłużyć poprzez nałożenie impregnatu, o ile tylko nowe sprzęty zasilą ogród czy obejście domu, a także rozmiar, umożliwiający stworzenie zarówno solidnych mebli (europalety), jak i ciekawych półek czy regałów na kuchenne przyprawy lub salonową kolekcję starych talerzy – do tego posłużą pół- i ćwierćpalety.

Porada eksperta:

W nowej roli budulec ten możemy w łatwy sposób przeistoczyć w ogrodowe huśtawki, stoliki, fotele, podesty do kwietników czy zewnętrzną konstrukcję przenośnych – a dokładnie przesuwnych – rabat kwiatowych, o ile od spodu wyposażymy je w niewielkie kółka umożliwiające zmianę usytuowania nawet ciężkich donic i skrzyń z okazami roślin.

Drewno, stanowiące materiał wykonania palet, przed użyciem jako podstawy siedziska czy blatu, należy oczyścić, a następnie użyć papieru ściernego o średniej granulacji.

Wygląd drewnianych elementów tego typu kojarzy się z wyposażeniem nowoczesnym, a jeśli tylko użyjemy białej lakierobejcy i miejscowo przetrzemy jej warstwę, po ponownym polakierowaniu, tym razem preparatem bezbarwnym, uzyskamy efekt postarzenia – mebel zaprezentuje się niczym po długiej wysłudze lat. Na drewnianym stelażu siedzisk umieścić warto wygodne poduchy, których kolory będą współgrać z wybraną przez nas barwą drewna.

Przeczytaj także: Co jest zdrowsze – grill gazowy czy węglowy?

Pomysły na ozdoby do ogrodu ze starych rzeczy

Drabina jako kwietnik z odzysku

Stare, drewniane drabiny zastępowane przez poręczniejsze w użyciu aluminiowe modele – te są znacznie lżejsze i łatwiej jest zadbać o ich czystość. Jeśli tylko zdecydujemy się na wymianę drabiny na metalową, drewniana konstrukcja wykorzystana być może jako konstrukcja ozdobnego kwietnika. Aby nadać nowemu sprzętowi wyrazistości i walorów dekoracyjnych, dzięki którym będzie przyciągał wzrok, po oczyszczeniu i zaimpregnowaniu warto przemalować go na wyrazisty kolor.

Największe pole do popisu będą mieli właściciele drewnianych drabin rozstawnych – jeśli na poszczególnych piętrach szczebli umieszczą oni drewniane deski, uzyskają tym samym półki, które dodatkowo wzmocnią gwoździe lub wkręty.

Porada specjalisty:

Innym ciekawym rozwiązaniem na stare rzeczy do ogrodu w nowej wersji jest wykorzystanie rozłożonej drabiny jako podpórki i wieszaka zarazem, a dokonać tego możemy rozsuwając boki do 90ᵒ i mocując je do zewnętrznej części przylegających do siebie ścian budynku mieszkalnego lub warsztatu narzędziowego.

Nowe życie starej balii

Jeśli dom, który zamieszkujemy, użytkowany jest od pokoleń, niewykluczone, że na strychu znajdziemy powszechną kiedyś w użyciu balię – służyła ona do prania wraz z nieodłącznym atrybutem związanym z tą czynnością – tarą. Rozwój technologii uchronił nas dzisiaj przed takim zastosowaniem okrągłego pojemnika na wodę z mydlinami, jednak może on znaleźć inne przeznaczenie, również związane z wodą.

Balia – po wyczyszczeniu jej z zabrudzeń, uszczelnieniu i wypełnieniu ubytków szpachlą do drewna, może z powodzeniem służyć jako rustykalny minibasen dla najmłodszych. Aby dodatkowo zachęcić dzieci do skorzystania z zabaw w płytkiej wodzie, warto pomalować brzegi balii w wesołe, kolorowe wzory.

Z racji swoich gabarytów i ciężaru po wypełnieniu ziemią balia nie nadaje się jednak do przenoszenia na zimę do cieplejszego miejsca, w którym też zajmowałaby sporo przestrzeni. Dlatego rozważ też, jak wykorzystać stare garnki w ogrodzie, np. jako pojemniki na deszczówkę lub donice na okazy roślin, które z jednej strony bujnie rosną i z drugiej – są odporne na zimno.

Porada specjalisty:

Podobnie wykorzystać możemy niewielkie wanny lub balie wykonane z ocynkowanej blachy. O ile drewniany materiał wykonania wymagać będzie renowacji przed ponownym kontaktem z wodą, na ocynkowanej powierzchni upływ czasu w formie przebarwień i śladów rdzy dodaje charakteru wyciągniętym z lamusa przedmiotom. W połączeniu z blaszanymi konewkami balie metalowe przeistoczą się w rustykalne kwietniki. Nadgryzione zębem czasu pojemniki okażą się urokliwą, starodawną dekoracją ogrodowych rabat lub skalniaków.

Jak widzisz, możliwości na wykorzystanie starych przedmiotów w roli ozdoby do ogrodu jest bardzo dużo! Wystarczy trochę kreatywności, a urządzisz swój ogród z pomysłem bez potrzeby kupowania nowych dekoracji!

Data publikacji: 26.04.2017

Data aktualizacji: 08.10.2024