Przejdź do głównej treści

Jak wybrać legowisko dla psa?

Odpowiednio dobrane legowisko zapewni psu komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu nasz pupil będzie wiedział, gdzie jest jego miejsce i dokąd powinien się udać na odpoczynek. Jak je wybrać i o czym pamiętać?

legowisk-dla-psalegowisk-dla-psalegowisk-dla-psalegowisk-dla-psa

Spis treści:

Jak dobrać legowisko do rozmiaru psa?

Podstawową kwestią podczas wybierania lub samodzielnego konstruowania legowiska dla psa powinna być wielkość czworonoga. Legowisko musi być wygodne zarówno dla szczeniaka, jak i dla psa dorosłego – należy to uwzględnić. Pies przyzwyczaja się do znajomych rzeczy, więc częste zmiany posłania zaburzą jego poczucie bezpieczeństwa i mogą go zdezorientować.

By określić rozmiar legowiska, psa należy zmierzyć od głowy do podstawy ogona. Długości samego ogona nie trzeba brać pod uwagę, ponieważ w czasie snu pupil i tak zwinie go pod siebie lub swobodnie ułoży na brzegu. Ponadto legowisko musi być na tyle szerokie, by pies mógł się obrócić. Do miary psa dodajemy min. 10 cm.

Najlepszy materiał na legowisko dla psa

Popularne legowiska typu DIY są łatwe do wykonania i efektowne, ale często niewygodne, zwłaszcza gdy ramę stanowi drewno lub przystosowana skrzynka po owocach. Należy pamiętać, by twardą ramę obić, np. materiałem wypełnionym watą.

Wata nie sprawdzi się jednak jako wypełnienie posłania. Jest to materiał, który łatwo się odkształca i przesuwa, a więc jeśli pies jest ruchliwy, w legowisku szybko zrobią się puste miejsca. Materiałami odpornymi na odkształcenia są m.in. gąbka oraz włókno poliestrowe z domieszką silikonu, z którego powstają wypełniające gotowe posłania kulki silikonowe. Do posłań tworzonych samodzielnie wystarczy koc lub narzuta.

Uwaga!

Pies cierpiący na alergię wymaga legowiska, które nie pogłębi jego dolegliwości. W tym wypadku kulki silikonowe sprawdzą się świetnie, ponieważ silikon to materiał, który nie uczula. Obicie legowiska możemy zrobić z materiału naturalnego, np. bawełny.

Szczeniakom nie powinniśmy kupować legowiska z wikliny. Nie tylko będzie niewygodne, ale może okazać się niebezpieczne. Jeśli podczas zabawy pies odgryzie fragment, pokaleczy się na ciele, a nawet połknie i zrani od wewnątrz.

Materiał legowiska musi być łatwy do czyszczenia, także w pralce. Brud najszybciej usuwa się z legowisk, które składają się z posłania i okrycia. Domowe legowiska też łatwiej jest oczyścić, ponieważ do pralki wkładamy jedynie koc.

piespiespiespies

Dodatkowe udogodnienia w legowisku dla psa

Najwygodniejszym rozwiązaniem dla psa oraz jego właściciela jest stanowiące centrum psiego kącika legowisko otwarte, do którego pies wchodzi swobodnie, a jego pan może je łatwo wyczyścić. Mniej popularne i wybierane dla drobniejszych ras jest legowisko z daszkiem, które sprawdza się także w kocim kąciku. Zapewnia zwierzęciu większą prywatność, jak również oddziela od bodźców wzrokowych i dźwiękowych. Świetnie sprawdza się dla pupili nerwowych lub lękliwych. Odnajdą w nim kryjówkę, w której będą mogły się odprężyć.

To ważne, by pies miał swoje legowisko, zwłaszcza gdy w domu znajduje się kilka zwierząt. Pozostawiając na nim swój zapach, niejako podpisze, że należy do niego. Stanie się to miejsce, do którego pies uda się, gdy będzie smutny, zmęczony lub chory. Obcy zapach wzbudzi w nim niepewność. Z tej przyczyny warto uczyć psy od szczenięctwa, by spały w swoich legowiskach.

 

Data aktualizacji: 03/08/2024