Zestaw do usuwania wgnieceń – 3 sposoby na skuteczne usuwanie wgnieceń w metalowych sprzętach

Metalowe obudowy sprzętów i przedmiotów codziennego użytku dodają pomieszczeniu klasy oraz nowoczesnego wyglądu. Niestety, pod wpływem codziennego użytkowania mogą powstawać na nich wgniecenia. Jak usunąć je z pralki, lodówki, zmywarki czy innego urządzenia o stalowym bądź aluminiowym wykończeniu? Podpowiadamy, przedstawiając zestaw do usuwania wgnieceń, czyli 3 skuteczne sposoby na walkę z nimi.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak usunąć wgniecenie – wyklepanie blachy

Urządzenia i przedmioty metalowe prezentują się bardzo atrakcyjnie. Świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje wnętrz. Nietrudno jednak o ich uszkodzenie. Podobnie jak na karoserii samochodowej, tak i na pralce, lodówce czy zmywarce o stalowej bądź aluminiowej obudowie mogą pojawić się wgniecenia. Wystarczy chwila, aby nowy sprzęt zaczął wyglądać na kilka lat starszy. 

Jeśli chcesz, aby Twoje urządzenie domowe znów prezentowało się perfekcyjnie, nie musisz wymieniać go na nowe, zwłaszcza gdy jest w pełni sprawne. Możesz zawieźć go do specjalisty, który fachowo usunie wadę. To rozwiązanie bywa jednak zazwyczaj bardzo kłopotliwe i kosztowne. Zostaw je zatem jako „wyjście ostateczne”. Na początek spróbuj domowych sposobów na to, jak usunąć wgniecenie w lodówce, pralce, suszarce lub innym urządzeniu. Poznaj najskuteczniejsze z nich.

Jeśli zatem zastanawiasz się, jak naprawić wgniecenia na lodówce bądź obudowie innego sprzętu lub przedmiotu, zacznij od ich wyklepania. Metoda ta jest przydatna w przypadku przedmiotów wykonanych w całości z metalu, w których masz pełen i bezpośredni dostęp do strony wewnętrznej. Przykładem może być stalowy kosz na śmieci. Do jego naprawy potrzebny Ci będzie gumowy młotek. Nie używaj standardowego młotka z obuchem ze stali – narzędzie to może zniszczyć obudowę metalową przedmiotu, zamiast ją naprawić. 

Uderzaj gumowym młotkiem delikatnie od spodu we wgniecenie. Pamiętaj, aby uderzać z boku uszkodzenia, a nie centralnie w najwyższy, wystający punkt. Wykonuj uderzenia z obu stron naprzemiennie. Przez cały czas obserwuj z zewnątrz, jak zachowuje się wgniecenie i w razie potrzeby modyfikuj swoje ruchy. Gdy wyklepiesz powierzchnię i usuniesz wgniecenie, na koniec wypoleruj kubeł lub inny metalowy przedmiot preparatem do czyszczenia stali.

zestaw-do-usuwania-wgniecenzestaw-do-usuwania-wgniecenzestaw-do-usuwania-wgniecenzestaw-do-usuwania-wgniecen

Przeczytaj również: Młotki – rodzaje i wybór

Jak usunąć wgniecenie – różnica temperatur

Wgniecenie na lodówce, pralce czy koszu na śmieci możesz też usunąć inną metodą, wymagającą jednak nieco większych przygotowań. Sposób ten sprawdzi się zwłaszcza na powierzchniach, w których nie masz dostępu do wewnętrznej strony. Jest zatem szczególnie polecany w przypadku uszkodzeń w lodówce, pralce czy zmywarce do naczyń. 

Metoda ta wykorzystuje różnicę temperatur. Do jej przeprowadzenia przyda Ci się suszarka do włosów oraz pojemnik ze sprężonym powietrzem. Najpierw ogrzewaj wgniecenie i jego okolice ciepłem z suszarki przez około 2 minuty, trzymając wylot powietrza blisko powierzchni uszkodzonego urządzenia. Po tym czasie szybko ochłódź wybrane miejsce sprężonym powietrzem. W wyniku różnicy temperatur objętość blachy powinna się najpierw zwiększyć, a następnie skurczyć, dzięki czemu wgniecenie zostanie wypchnięte. 

Jeśli za pierwszym razem cała operacja nie przyniesie rezultatu, możesz ją powtórzyć. Na zakończenie, po udanej naprawie wypoleruj powierzchnię odpowiednim preparatem polerskim.

Jak usunąć wgniecenie – odessanie wgniecenia

Trzecia metoda jest polecana w przypadku chęci naprawy wgniecionej karoserii samochodowej. Polega na odessaniu wgniecenia. To bezinwazyjna, bezpieczna metoda, która może okazać się bardzo skuteczna. 

Aby ją przeprowadzić, przyda Ci się specjalny przyrząd do usuwania wgnieceń, choć jako alternatywę możesz wypróbować przetykacz do toalety. Profesjonalny zestaw do usuwania wgnieceń różni się w zależności od producenta, jednak jego zasada działania jest podobna. 

Jak zatem usunąć wgniecenia? Specjalne przyssawki albo przetykacz przymocuj w miejscu wgniecenia, mocno przytwierdź (bądź przyklej w przypadku przyssawek), a następnie odciągnij wgniecenie za pomocą dźwigni. Jeżeli w uszkodzeniu karoserii nie ma załamania, to istnieje duża szansa, że widoczny ślad zniknie całkowicie.

zestaw-do-usuwania-wgniecenzestaw-do-usuwania-wgniecenzestaw-do-usuwania-wgniecenzestaw-do-usuwania-wgniecen

Sprawdź także: Jak bezpiecznie używać młotka

Zestaw do usuwania wgnieceń 

W zależności od metody działania, którą wykorzystasz w celu usunięcia wady, przyda Ci się inne narzędzie do usuwania wgnieceń. W przypadku metody polegającej na wyklepaniu blachy niezbędne jest wykorzystanie gumowego młotka, który posłuży Ci do pozbycia się wgniecenia. Na zakończenie użyj specjalnego preparatu do czyszczenia stali, dzięki któremu powierzchnia metalowa odzyska swój pierwotny blask i urok.

Gdy zadziałasz metodą polegającą na wykorzystaniu różnicy temperatur, przyda Ci się klasyczna suszarka do włosów oraz pojemnik ze sprężonym powietrzem. Na zakończenie dokładnie przetrzyj powierzchnię specjalnym środkiem do polerowania. Sprężone powietrze to produkt, który możesz stosować na co dzień również do innych prac. Jest niezastąpione, gdy zechcesz usunąć brud i kurz z zakamarków, zwłaszcza różnych sprzętów elektronicznych. Dzięki sprężonemu powietrzu usuniesz też pył i zanieczyszczenia z miejsc o utrudnionym dostępnie albo wyczyścisz nim zaschniętą gumę do żucia z dywanów, tapicerki samochodowej oraz innych powierzchni.

W celu usunięcia wgniecenia metodą odsysania wykorzystaj przetykacz do toalety albo specjalny zestaw do usuwania wgnieceń z przyssawkami. Profesjonalny zestaw do usuwania wgnieceń to zresztą komplet, który powinien znaleźć się w każdym garażu czy piwnicy. Z jego pomocą usuniesz wgniecenia powstałe w wyniku drobnych kolizji, wandalizmu, szkód parkingowych, a nawet gradobicia. 

Zestaw do usuwania wgnieceń doskonale sprawdzi się przy naprawie wgnieceń powstałych na powierzchniach blaszanych i metalowych. Jest szczególnie polecany do naprawy karoserii, ale znajdzie zastosowanie także w przypadku chęci zlikwidowania wgnieceń z dowolnych innych sprzętów bądź przedmiotów metalowych. 

Data publikacji: 03.02.2016

Data aktualizacji: 19.12.2022