Przejdź do głównej treści

Uchwyty do szafek kuchennych – jak je prawidłowo zamontować?

Uchwyty meblowe to tylko pozornie mało istotny element wykończeniowy naszych mebli. Tak naprawdę to właśnie tego typu detal podkreśla urok szafek i nadaje styl aranżacji kuchni.

Rodzaj uchwytu dobierajmy do charakteru wnętrza: proste, metalowe lub imitujące metal uchwyty do mebli pasują do stylu nowoczesnego, zaś uchwyty porcelanowe, ceramiczne oraz z elementami dekoracyjnymi najlepiej wyglądają we wnętrzach w stylu rustykalnym (warto mieć na uwadze, że im bardziej skomplikowany krój uchwytu, tym trudniej później zadbać o jego czystość). Pamiętajmy jednak, że uchwyty mają być przede wszystkim dodatkiem funkcjonalnym i praktycznym. Ważny jest rozmiar uchwytu (musi być dopasowany do wielkości szafki), poza tym trzeba go dobrać tak, aby uchwyty nie zderzały się ze sobą np. podczas otwierania dwóch szafek.

Ze względu na sposób zamocowania wyróżniamy dwie główne grupy uchwytów:
- uchwyty montowane na froncie (m.in. uchwyty gałkowe; uchwyty montowane na dwóch śrubach, relingi etc.)
- uchwyty listwowe

W małych szafkach lub szufladach sprawdzają się uchwyty gałkowe – są mniejsze i montuje się je na jednej śrubie. Do większych mebli stosowane są zwykle uchwyty kuchenne o różnym rozstawie, montowane na dwóch śrubach. Uchwyty listwowe idealnie nadają się z kolei do wnętrz w kuchniach nowoczesnych. Równie ważny jak wybór uchwytów jest ich profesjonalny montaż.

Montaż uchwytów mocowanych na froncie:

Potrzebne narzędzia:

- wiertarko-wkrętarka

- poziomica/poziomica laserowa
- ołówek
- kawałek deski
- szablon do nawierceń pod uchwyty (opcjonalnie)

Sposób wykonania:

Na początku należy ustalić miejsca na wywiercenie otworów na gałki lub uchwyty. W tym celu można wykorzystać poziomicę laserową oraz skorzystać z szablonu do nawierceń pod uchwyty. Dzięki temu w łatwy sposób rozmieścimy uchwyty doskonale prosto – zarówno w poziomie, jak i w pionie. Dla pewności, przed oznaczeniem miejsc, sprawdźmy jeszcze, na którą stronę otwierają się drzwi.

W zaznaczonych ołówkiem miejscach wiercimy otwory. Średnicę wiertła należy dobrać odpowiednio do rozmiaru gwintu. Podobnie z rodzajem wiertła – do drewna, tworzyw sztucznych i metalu używa się różnych wierteł.

Nasze otwory będą przelotowe, dlatego pod obrabianym materiałem należy podłożyć podkładkę w postaci kawałka deski (wylot otworu nie będzie wówczas rozszarpany). Pamiętajmy, aby podczas wiercenia cofać często wiertło, tak aby pył i wióry mogły się wydostać z otworu.

Ostatnim etapem jest montaż uchwytów lub gałek: wkręty umieszczamy w wywierconych i oczyszczonych otworach w szafce, po czym wkrętarką dokręcamy uchwyty.

Data publikacji: 06.03.2014