Przejdź do głównej treści

Jak suszyć grzyby

Suszone grzyby mogą być składnikiem wielu potraw. W sklepach dostaniemy je bez większych problemów, ale za wysoką cenę. Tymczasem wystarczy, że w odpowiednim okresie wybierzemy się do lasu, zbierzemy koszyk grzybów, a następnie je ususzymy. Suszenie to bowiem najstarsza i najbardziej znana metoda utrwalania surowców. Suszenie to inaczej odwodnienie surowców. Zapewnia trwałość i żywotność produktów na czas dłuższy w porównaniu z normalnym przechowywaniem.

grzyby

Spis treści:

Jak suszyć grzyby?

Proces nie jest zbyt trudny. Wystarczy przestrzegać pewnych reguł. Ważną informacją jest fakt, że suszyć powinniśmy wyłącznie grzyby świeże oraz zdrowe. Jeśli podczas oczyszczania grzybów zauważymy na ich kapeluszach bądź odnogach ślady pleśni, robaczenia, nadgnicia – wyrzućmy je. Nawet po wykrojeniu zepsutej części takiego grzyba, nie mamy pewności, że po wysuszeniu będzie się nadawał do spożycia. Co więcej, z takiego grzyba najczęściej po jakimś czasie wyłonią się robaki.

Suszyć grzyby możemy na słońcu – szczególnie, jeśli pogoda jeszcze dopisuje – lub w piekarniku.

Jak przygotować grzyby?

Na początek, oczyszczanie. Strzepujemy z grzybów piasek, elementy liści, gałązek. Obieramy te fragmenty, które tego wymagają. Duże grzyby tniemy na mniejsze kawałki, dzięki czemu przyspieszymy proces ich suszenia. Uważajmy jednocześnie, by przygotowane kawałki nie były zbyt małe. Podczas suszenia zmniejszą się przecież kilkukrotnie.

Grzyby suszone na słońcu dobrze jest rozłożyć na większym sicie lub blaszce (na spodzie uprzednio rozłóżmy papier).

Suszenie na słońcu niestety wiąże się z niebezpieczeństwem, że do naszych grzybów dostaną się owady. W celu zabezpieczenia zbiorów przykryjmy je od góry cienką gazą.

Susząc grzyby w domu, zawieśmy je nad źródłem ciepła na sznurach – wystarczy nawlec je na nitkę przy pomocy igły. Po rozwieszeniu przykryjmy je gazą.

Jeśli zdecydujemy się na suszenie grzybów w piekarniku, rozgrzejmy go do 150 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze będziemy trzymać grzyby przez około godzinę. Następnie wyjmijmy je, przewróćmy na drugą stronę i ponownie wstawmy do piekarnika na 60 minut. Czynność powtarzamy tak długo, aż grzyby całkowicie wyschną. Taka metoda jest dosyć kosztowna. Niekiedy grzyby suszone w piekarniku trzeba bowiem przerzucać kilka razy, zanim upewnimy się, że są rzeczywiście suche.

Kiedy grzyby będą już dobrze wysuszone – nieważne, jaką metodę suszenia wybierzemy – przesypmy je do pojemnika z możliwością szczelnego zamknięcia. W ten sposób zabezpieczymy je przed wilgocią.

Suszonych grzybów możemy użyć do potraw świątecznych. Dania nabiorą wówczas smaku i zapachu, który doda naszemu domowi rodzinnej atmosfery.

Data aktualizacji: 19.06.2024

Data aktualizacji: 15.08.2024