Jak skutecznie odstraszyć szerszenie, osy i inne owady?

Niestety nie wszystkie robaczki przypominające pszczoły to przyjazne, zapylające owady. Szerszenie i osy to zmora okresu letniego. Nie tylko bywają irytujące, ale również niebezpieczne dla zdrowia, jeśli ktoś jest uczulony na jad. Nie wiesz, co poradzić na te uciążliwe owady? Zobacz nasze różne sposoby na odstraszanie szerszeni. 

Spis treści:

  • Jaka jest rola szerszeni w przyrodzie? 
  • Domowe sposoby na szerszenie – co również odstrasza osy?
  • Gniazdo os lub szerszeni – jak je pokonać?
  • Co wabi szerszenie? Na te zapachy uważaj!
GNIAZDOGNIAZDOGNIAZDOGNIAZDO

Jaka jest rola szerszeni w przyrodzie? 

Większość osób wie, że pszczoły są niezwykle potrzebne do prawidłowego rozwoju naszego ekosystemu. Są one głównymi zapylaczami roślin kwiatowych i owocowych. Bez nich nie byłoby takiej różnorodności biologicznej i ekologicznej, która ma bezpośredni wpływ na zmiany środowiskowe. 

Szerszenie również należą do owadów zapylających, są jednak drapieżnikami, przez co okazują się mniej skuteczne. Przede wszystkim polują na inne, mniejsze owady, takie jak muchy czy gąsienice. Są przez to bardziej agresywne, niż klasyczne osy, które normalnie nie atakują ludzi, chyba że czują się zagrożone.

Coraz częściej mówi się o nich, jako o szkodnikach. Głównie ze względu na sposób, w jaki szerszenie budują swoje gniazda. Z wyglądu przypomina on małą budowlę z papieru i tym w zasadzie jest. Szerszenie do budowy swoich legowisk używają przede wszystkim śliny i drewna, wpływając negatywnie na wzrost lokalnych drzew.

Oczywiście całkowite wyeliminowanie szerszeni nie byłoby korzystne dla środowiska. Stanowią one nieodłączny element przyrody i zwierzęcego łańcucha pokarmowego. 

Różnica między szerszeniami a osami

Szerszenie należą do rodziny osowatych. Dlatego tak często tych dwóch definicji używa się zamiennie. Czy istnieją jakieś konkretne cechy, które pomogą nam je od siebie odróżnić?

Przyjrzyjmy się uważniej wyglądowi szerszeni. Są one większe i dłuższe od klasycznych os. Posiadają również masywniejszą głowę. Co ciekawe, kłują jedynie samice. Samce szerszeni nie posiadają żądeł. 

Pomóc je rozróżnić może również nadzwyczajna aktywność szerszeni. W pobliżu swojego gniazda potrafią być naprawdę agresywne. Często niesprowokowane atakują ludzi i zwierzęta. Należy uważać na nie zwłaszcza przy domowych pupilach i dzieciach. Ukąszenia dla maluchów potrafią być szczególnie irytujące. 

Czy szerszenie są niebezpieczne?

Użądlenia owadów zazwyczaj są dość nieprzyjemne. Ukąszenia szerszeni bywają za to szczególnie bolesne i uciążliwe. Co sprawia, że stają się niebezpieczne? 

Na ukąszenia szczególną uwagę muszą zwracać osoby uczulone na jad. Styknięcie z osą lub szerszeniem może skończyć się poważną i rozległą reakcją alergiczną. Bywają one niezwykle niebezpieczne dla osób uczulonych. 

Ugryzienie szerszenia może być bardzo niebezpieczne również w zależności lokalizacji ukłucia na ciele. Należy uważać na miejsca takie jak buzia i gardło. Nawet u osób odpornych na jad może pojawić się obrzęk, który później utrudni oddychanie. 

Wpływ na reakcję może mieć również ilość użądleń i ich częstotliwość. Osoby ukąszone wielokrotnie zazwyczaj borykają się z intensywniejszymi objawami i puchnięciem podrażnionych miejsc. 

Teoretycznie jad szerszeni nie powinien być uciążliwy dla osób na niego nieuczulonych. Mimo wszystko w obecności takich owadów zalecana jest szczególna ostrożność. Sprowokowane mogą spowodować naprawdę nieprzyjemne użądlenia, które długo się goją. 

Co poradzić na użądlenie os i szerszeni? 

Jest kilka rzeczy, które mogą poprawić stan i samopoczucie ofiary ukąszenia. Przede wszystkim usuń żądło, tak, aby do rany nie dostało się jeszcze więcej jadu. Nie próbuj go wyciskać! Może poskutkować jedynie jego dodatkowym wepchnięciem. 

Na urazy po użądleniach najlepiej zadziała zimny okład. Koniecznie schłódź miejsce ukąszenia, żeby zminimalizować powstały obrzęk i pozbyć się bólu. W razie konkretnych dolegliwości nie bój się wziąć lekarstw, które złagodzą cierpienie. Alergicy w takich przypadkach powinni sięgnąć po preparaty antyhistaminowe, które powstrzymują następujące reakcje.

Co potem? Najlepsze jednak okazują się specjalne preparaty na ukąszenia. Na irytujące i swędzące rany świetnie nadadzą się maści łagodzące świąd. Niestety nic więcej nie będziemy w stanie zrobić. Użądlenia bywają niezwykle drażniące i bolesne. Czasami niestety objawy należy jedynie przeczekać.

Domowe sposoby na szerszenie – co również odstrasza osy?

Jak raz a dobrze odstraszyć osy i szerszenie? Przedstawiamy nasze sprawdzone sposoby!

Naturalne sposoby na osy i szerszenie zazwyczaj obejmują używanie konkretnych roślin i zapachów w celu skutecznego odstraszenia owadów. Niezwykle pożyteczna będzie lawenda, mięta pieprzowa oraz cytryn. Uratować Cię od wizyt szerszeni może jeszcze piołun, tymianek i majeranek. Wbrew pozorom owady te nie przepadają za ziołowymi zapachami. Jeśli więc planujesz posadzić w swoim ogródku zielnik, możesz przy okazji skutecznie pozbyć się tych robaków. 

W sieci z pewnością kupisz specjalne pułapki na szerszenie. Działają one na dwa sposoby. Mogą swoim zapachem odstraszać owady, albo je przyciągać i łapać w lep. Podobną pułapkę na osy możesz zaprojektować również sam, przy pomocy rzeczy, które każdy nas ma w domu. Do plastikowej butelki wrzuć kawałki świeżych, dojrzałych owoców. Szerszenie będą kierowały się zapachem. 

Przygotowujesz się do posiadówki na tarasie? Wystarczy rozstawić na stole kubeczki z przypaloną kawą albo czosnkiem czego nie lubią osy. Te konkretne aromaty działają również odstraszająco na szerszenie i pszczoły. 

Dużo osób decyduje się zakładać na okna i drzwi specjalne moskitiery, których zadaniem jest powstrzymanie owadów przed wlatywaniem na balkon czy do domu. Jest to jeden z najlepszych sposobów na pszczoły czy osy. Nie zadziała on jednak na większej przestrzeni, a niektóre osoby nie przepadają za walorami estetycznymi dobrej jakości siatki. 

GNIAZDOGNIAZDOGNIAZDOGNIAZDO

Gniazdo os lub szerszeni – jak je pokonać?

Szerszenie i osy zakładają gniazda w przeróżnych miejscach. Mogą budować je na przykład w ziemi, zwłaszcza na luźnych i piaszczystych terenach. Często możemy spotkać się z nimi w dziuplach drzew. Owady lubią budować swoje gniazda również wokół ludzkich konstrukcji. Szerszenie zakładają gniazda na przykład pod dachami, różnymi wiatami czy w szczelinach budynków

Jak więc zlikwidować gniazdo os lub szerszeni? Oczywiście, bywają na to pewne domowe sposoby, których w tym przypadku niestety nie polecamy. Szerszenie są najbardziej niebezpieczne z owadów zapylających. Najlepszą metodą na pozbycie się tych uciążliwych robaków jest jednak poproszenie o pomoc fachowców. 

Najczęściej do likwidacji gniazda szerszeni zatrudnia się profesjonalistów. Noszą oni specjalne kombinezony, które chronią przed używanymi chemikaliami i użądleniami. W  krytycznych sytuacjach pomóc mogą również strażacy. Na szczęście usunięcie gniazda nie jest szczególnie kosztowne, a zdecydowanie poprawi jakość Twojego życia. 

Co wabi szerszenie? Na te zapachy uważaj!

Pozbyć się szerszeni to jedno. Latem należy uważać, żeby przez przypadek nie zwabić ich do swojego ogródka ponownie. 

Szerszenie uwielbiają jaskrawe kolory i zapach dojrzałych owoców. Mogą się więc okazać wyjątkowo uciążliwe, kiedy wszystkie Twoje kwiaty zakwitną. Uważaj na swoje bratki i pelargonie. Chociaż istnieją konkretne odmiany tych roślin, które odstraszają owady, w przypadku szerszeni bywa naprawdę różnie. Wieczorami do domu może zwabić je zwykłe światło

W sezonie letnim koniecznie uważaj na rzeczy, które mogą przyciągać szerszenie do swojego ogródka. Zainwestuj w rośliny i preparaty, które pomogą ci je odstraszyć. Jeśli znajdziesz gniazdo gdzieś w pobliżu swojego domu, nie działaj na własną odpowiedzialność. Zadzwoń do specjalistów, którzy szybko i profesjonalnie pozbędą się legowiska. Chwila i bez strachu będziesz mógł znowu cieszyć się zielenią. 

Data Publikacji: 24.06.2024