Przejdź do głównej treści

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? 

Kleszcze są nieproszonymi gośćmi w naszych ogrodach, które są niebezpiecznie dla zwierząt i ludzi. Panoszą się wszędzie – w niskiej i wysokiej trawie oraz w zaroślach. Jest ich tak wiele, bowiem w środowisku nie mają prawie żadnych naturalnych wrogów. Jak się pozbyć kleszczy z ogrodu? Podpowiadamy!

kleszczkleszczkleszczkleszcz

Dlaczego kleszcze w ogrodzie są groźne?

Kleszcze to pasożyty wewnętrzne występujące u ssaków na całym świecie. Pladze owych pajęczaków sprzyjają miesiące letnie, choć ich ataki na ludzi i zwierzęta można zaobserwować również późną jesienią i wczesną wiosną. Kleszcze kierują się temperaturą – a nie aktualną porą roku, a jeśli zima jest krótka i ciepła, pojawiają się już pod koniec lutego i na początku marca. Gdy mróz nie nadchodzi, są groźne aż do końca listopada, a nawet do grudnia. 

Co przyciąga kleszcze? Ruch powietrza, ciepło oraz zapach. Pajęczaki bardzo nie lubią gorących i suchych dni, lecz preferują porę wilgotną – tuż po deszczu. Kleszcze to niezwykle odporne zwierzątka bytujące wszędzie, nie tylko w wysokiej trawie. Natknąć się na nich można na brzegach rzek i jezior, w trawnikach, parkach czy skwerach. Niestety spotkać je można również w przydomowych ogródkach i z tym należy walczyć. 

Dlaczego kleszcze w ogrodzie są groźne i należy ich zwalczać? To nosiciele wielu groźnych chorób, które mogą doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. 

Kleszcze występujące w Polsce przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Sporadycznie mogą zarazić człowieka tularemią oraz gorączką Q. Choroby odkleszczowe są narastającym problemem epidemiologicznym. Według statystyk nawet co trzeci kleszcz w naszym kraju może być nosicielem groźnej choroby. Co gorsze, zakażenie boreliozą w pierwszej fazie jest bezobjawowe, podobnie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dopiero z czasem pojawiają się kolejne symptomy – podwyższona temperatura ciała, czy ogólne osłabienie organizmu. 

Warto pozbyć się kleszczy jeszcze z jednego powodu. Są one groźnym pasożytem dla naszych czworonogów. Kleszcze to pajęczaki niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i dla psów i kotów. Zwierzęta podobnie jak ludzie mogą nabawić się boreliozy znanej również pod nazwą krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme.

kleszczkleszczkleszczkleszcz

Sposób na kleszcze – regularne koszenie trawy

Najprostszym sposobem na usunięcie kleszczy z ogrodu jest regularne przycinanie trawnika oraz żywopłotów. Kleszcz pospolity zamieszkuje właśnie duże skupiska gęstych roślin, gdzie jest ciemno i wilgotno. Zanim zastosujesz tam oprysk, możesz przerzedzić gęstwinę lub całkowicie ją usunąć.

Mitem jest to, że pajęczaki mieszkają na drzewach. W rzeczywistości preferują krzewy oraz trawy, bowiem w tak niskich roślin mogą łatwiej przejść na zwierzę lub na człowieka. 

Sadzenie roślin odstraszających kleszcze

Czy wiesz, możesz pozbyć się kleszczy w ogrodzie za pomocą roślin? Tak, to prawda. Istnieją bowiem rośliny, które skutecznie odstraszają kleszcze. Należy do nich między innymi:

  • Czosnek – posadź czosnek wzdłuż ścieżek spacerowych w swoim ogrodzie. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko natknięcia się na kleszcze;
  • Lawenda – nie tylko pięknie pachnie i wygląda, ale również odstrasza kleszcze, mole, komary i muchy. Przyciąga natomiast pożyteczne pszczoły.
  • Rozmaryn – zioło, które odstrasza kleszcze. Jego gałązki możesz wykorzystać w kuchni.
  • Kocimiętka – roślina uwielbiana przez koty, natomiast nietolerowana przez kleszcze. 
  • Mirt czerwony – zawiera naturalne substancje, które odstraszają krwiopijcze pajęczaki. 

Inne rośliny odstraszające kleszcze to jaska, bylica, piołun, wrotycz pospolity i złocień dalmatyński.

Zwróć uwagę również na to, czy w Twoim ogrodzie nie ma roślin, które przyciągają kleszcze. Na liście znajduje się czarny bez, jeżyna, leszczyna czy paprocie. Pozbądź się ich, a problem kleszczy zniknie bądź ich populacja się zmniejszy.

kleszczkleszczkleszczkleszcz

Opryski, czyli ochrona przed kleszczami

Na rynku istnieją specjalne i skuteczne środki na kleszcze. To preparaty trujące kleszcze, lecz bezpieczne dla roślin, ludzi i innych zwierząt. 

Opryski na kleszcze mogą bazować na środkach chemicznych bądź ekologicznych. W zależności od danego preparatu mogą niszczyć zarówno dorosłe kleszcze jak i ich larwy oraz złożone jaja. 

Abyś mógł przeprowadzić oprysk potrzebny Ci będzie opryskiwacz, rękawice i okulary ochronne, a także preparat do oprysków. Przygotuj oprysk zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu i rozpyl go w miejscach, w których występują kleszcze. Wysokie trawy, gęste zarośla, a nawet pryzmy liści i drewno składowane bezpośrednio na gruncie – pokryj je obfitą warstwą roztworu. 

Środki chemiczne na kleszcze zawierają najczęściej takie substancje jak cypermetryna, permetryna, tetrametryna i deltametryna. Oprysk wykonuj najlepiej wczesnym rankiem, bądź bardzo późnym wieczorem. Miej na uwadze to, że za dnia w Twoim ogrodzie bytują również inne pożyteczne owady jak trzmiele i pszczoły. Chroń je przed substancjami zawartymi w preparacie. Unikaj również kierowania dyszy z opryskiem na kwiaty miododajne. 

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak pozbyć się kleszczy z ogrodu. Na początku walki z tymi pasożytami zadbaj o porządek na działce, usuwając zarośla i wysokie trawy. Następnie posadź rośliny, które odstraszają kleszcze i komary. Jeśli to nie pomoże, zastosuj środek owadobójczy przeciw kleszczom. Insekty powinny zniknąć na dobre. 

Data Publikacji: 31.05.2024