Jak sadzić zioła na balkonie? Aranżacje i ich uprawa

Zioła to dość łatwe w uprawie, szybko rosnące rośliny, które nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Idealnie nadają się do przydomowych ogródków. Można posadzić je również w donicach, na przykład na tarasie. To najlepszy sposób na stały dostęp do świeżych, różnych ziół. Zobacz, jakie roślinki warto uprawiać na balkonie i co zrobić, żeby nasz mały ogródek okazał się wieloletni. 

ziołaziołaziołazioła

Uprawa ziół na balkonie – wybór pojemnika i doniczki na zioła

Od czego zacząć swoją przygodę z sadzeniem? Najlepiej od wyboru odpowiedniego pojemnika, który zapewni naszym roślinkom odpowiednią przestrzeń, drenaż i zadba o ich bujny wzrost. 

Na balkonach najczęściej widuje się zioła w doniczkach. Mogą być posadzone obok siebie w specjalnych drewnianych skrzynkach ogrodowych albo przeniesione do pojedynczych, wolnostojących doniczek balkonowych. Wszystko zależy od wielkości posiadanego obszaru i rodzaju roślin, na jakich uprawę się zdecydujemy. 

Jakie donice na zioła mamy do wyboru? Dużo osób lubi korzystać z wytworów z tworzywa sztucznego. W sieci i sklepach stacjonarnych otrzymasz je w przeróżnych wzorach i kolorach. Bywają naprawdę przyjemne dla oka. Są również praktyczne. Nie przepuszczają na zewnątrz wilgoci, sprawiając, że gleba zawsze pozostaje lekko wilgotna. Pamiętaj o tym, że pojemniki do uprawy roślin zawsze muszą mieć otwory na dnie, które gwarantują dobry drenaż odprowadzający nadmiar wody. 

Dobrą alternatywą do plastikowych doniczek będą donice gliniane. Zazwyczaj są cięższe i wyglądają porządniej. Nie powinien przewrócić ich nawet najsilniejszy podmuch wiatru. Zapewniają one znacznie lepszą przepuszczalność. Dzięki nim niwelujemy kwestię przelanych roślin i gnijących korzeni. W niektórych wypadkach otwory na dole doniczki może zastąpić keramzyt. Jest to specjalny materiał, który ma przeróżne zastosowania w ogrodnictwie. 

Jeśli zależy Ci na budowie odpowiedzialnego, wieloletniego ogródka, zwróć uwagę na donice i osłonki zimoodporne. Twoje rośliny muszą przetrwać jesienne przymrozki, zanim zdecydujesz się na postawienie ich w domu czy zainwestowanie w balkonową szklarnię.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Wielkość doniczek do ziół! Każda roślinka ma swoje konkretne wymagania glebowe. Zioła na balkonie najlepiej sadzić w odrobinę większych pojemniczkach. Jeśli nie odpowiadają one wielkościom doniczek, które posiadasz, nowe pojemniki zawsze możesz wykonać z plastikowych butelek! Dużo osób decyduje się na taki krok, zwłaszcza jeśli zioła, które hodują, okazują się roślinami jednorocznymi. 

ziołaziołaziołazioła

Jak uprawiać zioła na balkonie? Wybór podłoża i sianie 

Mamy już odpowiednią doniczkę. Pora dowiedzieć się czegoś więcej o ziemi! 

Wybór podłoża będzie uwarunkowany przede wszystkim potrzebami Twoich sadzonek. Ziemia powinna być dopasowana indywidualnie do każdej roślinki. Niestety klasyczna gleba uniwersalna, której używamy do hodowli roślin domowych, nie będzie nadawała się do uprawy większości gatunków ziół w doniczkach. Poszukaj za to podłoża o lekko zasadowym odczynie. Nie musi posiadać wielu składników odżywczych. W sklepach coraz częściej możemy spotkać się z glebami stworzonymi specjalnie pod potrzeby świeżych ziół. Będą one dobrym podłożem zarówno pod zioła jednoroczne, jak i zioła wieloletnie. 

Jak przygotować ziemię do zasadzenia? Nie trzeba robić nic specjalnego. Wystarczy, żeby gleba była żyzna i lekko wilgotna. Wypełni doniczkę do 2/3 wysokości i wsadź swoją roślinkę. Przysyp ją dodatkowo od góry i delikatnie przyklep. Nie zapomnij o jej podlaniu.

Pamiętaj o tym, że zioła należy sadzić w pewnej odległości od siebie! Jeśli decydujesz się na umieszczenie różnych gatunków w jednej skrzyni, koniecznie zadbaj o to, żeby znajdowały się w osobnych pojemnikach. Niektóre zioła bywają silniejsze od innych. Mogą szybko przejąć panowanie nad całą uprawą. 

To przede wszystkim od zastosowanej ziemi w doniczkach zależy wzrost nowych liści. Przed wyborem roślin sprawdź więc ich potrzeby glebowe i na tej podstawie zdecyduj, które z nich dopasują się do Twoich umiejętności ogrodniczych. 

Jakie zioła można uprawiać na balkonie? Zielnik jednoroczny

Przejdźmy w końcu do roślin. To one tutaj grają główną rolę! Zobacz nasz szeroki wybór aromatycznych ziół! 

Zacznijmy od roślin jednorocznych. To od nich najlepiej zacząć swoją przygodę z zielarstwem. Niezwykle powszechnym, ale jakże przydatnym w kuchni ziołem jest bazylia. Należy ją regularnie podlewać i przycinać. Może to wspomóc tempo jej wzrostu i pobudzić produkcję liści. Niestety nie będzie ona zimować na balkonie. Pod koniec sezonu warto przechowywać ją w zamkniętym pomieszczeniu dla zabezpieczenia przed mrozem. 

Co jeszcze nadaje się do uprawy na balkonie? Koper. Jest on niezwykle prosty w zasianiu. Szybko rośnie i jest niezwykle łatwy w pielęgnacji. Powinien bez większego problemu poradzić sobie wiosną i latem na naszym balkonie. Zwłaszcza jeśli taras ma bezpośredni dostęp do światła. 

Kolendra jako jeden z niewielu jednorocznych kwiatów toleruje również lekki cień. Możesz ustawić ją więc w bardziej schowanym miejscu na balkonie lub tarasie. Nie odsuwaj jej jednak za daleko od innych doniczek z ziołami. Kolendra będzie potrzebowała odrobinę więcej pielęgnacji. Warto nawozić ją raz, co miesiąc, żeby utrzymać jej bujny wzrost. 

Niestety większość ziół jednorocznych nie przeżyje więcej niż nadchodzący sezon. Stąd ich nazwa. Wypróbuj na nich swoje siły, a jeśli obudzisz w sobie małego ogrodnika, rozważ założenie wieloletniego zielnika. 

ziołaziołaziołazioła

Wieloletnie aranżacje i kompozycje na balkonie czy tarasie

Rośliny wieloletnie wcale nie są mniej aromatyczne. Należy poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Zapewniamy jednak, że są tego warte. 

Jakie wieloletnie zioła najlepiej posadzić na balkonie? Klasyczną odpowiedzią będzie mięta. Jest to bardzo trwała i przydatna roślina. Kto czasami nie marzy o świeżym listku mięty do wody lub herbaty? Jest to roślina dość łatwa w pielęgnacji. Może być jednak trudna w okiełznaniu. Mięta ma ogromne tendencje do rozprzestrzeniania się. Warto więc regularnie usuwać nachalne pędy. 

Dwie podobne do siebie rośliny, które również nadadzą się na balkon, to rozmaryn i tymianek. Mają podobne wymagania, dlatego dużo osób decyduje się na umieszczanie ich w podobnym miejscu do uprawy. Obie te roślinki nie wymagają intensywnego nawadniania. Nie przepadają również za nadmiernym nawożeniem. 

Kolejna roślina wieloletnia? Lawenda. Przepadają za nią zwłaszcza panie, które przekonuje piękny zapach i intensywny, fioletowy kolor. Nie potrzebuje intensywnego podlewania i nawozu. Warto jednak schować ją w domu, kiedy zaczyna się jesień. Lawenda nie lubi mrozów i może szybko zacząć obumierać przy niższych temperaturach. 

Jesteś chętny na jeszcze więcej roślinek? Sprawdź w internecie, jakie wymagania mają inne wieloletnie zioła na przykład estragon, szałwia i oregano.

Jakie sadzić zioła na balkonie? Uprawa i pielęgnacja

Oczywiście, o zioła na balkonie należy dbać. Są to jednak mało wymagające rośliny, które często wybaczają nasz brak umiejętności. Oto kilka dodatkowych rad i ciekawostek, które ułatwią Ci prowadzenie własnego zielnika. 

Kiedy na balkonie możemy uprawiać zioła? Najlepszy okres na zasiew ziół, to czas pomiędzy kwietniem a czerwcem. Optymalna okazuje się połowa maja.

Na co zwrócić uwagę przy ich pielęgnacji? Większość z nich mają podobne wymagania co do nasłonecznienia. Zioła lubią słoneczne dni. Należy jednak uważać na nie w pełnym słońcu. Ich listki są bardzo aromatyczne, ale też delikatne. Za duża ilość promieni może je nawet przysuszyć.

Kwiatom należy zapewnić dodatkową ochronę od wiatru. Możesz do tego wykorzystać niskie płoty osłonowe. Ważne jednak, żeby nie pozbawiały roślin dostępu do światła i promieni słonecznych.

Hodując tak wrażliwe rośliny, koniecznie ubezpiecz się w specjalne środki na szkodniki i preparaty do ochrony roślin. Bez nich sadzone warzywa i zioła mogą zapaść na różne choroby, które uniemożliwią późniejsze ich zjedzenie. 

Wybierając zioła na balkon, zastanów się nad swoimi potrzebami i wymaganiami roślin. Nie warto hodować rodzajów, które nie przydadzą Ci się w kuchni. Upewnij się, że wybierasz jedynie takie kwiaty, które z chęcią będziesz później dodawać do potraw!

Data publikacji: 31.05.2024