Przejdź do głównej treści

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej w domu?

Każdemu z nas zależy na czystym i zdrowym powietrzu w domu. Jednym ze sposobów na skuteczną jego wymianę jest wentylacja mechaniczna. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zaplanować taki system i jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej w swoim domu.

Kanały wentylacji

Spis treści:

Co to jest wentylacja mechaniczna? Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna polega na cyklicznej wymianie powietrza w pomieszczeniu. System zasysa zanieczyszczone powietrze, a na jego miejsce wtłaczane jest świeże z zewnątrz. Jest ono czyste, dzięki zainstalowanym filtrom, przez które przechodzi, zanim trafi do wnętrza Twojego domu. Jeśli chcesz, by system odzyskiwał ciepło z usuwanego powietrza, trzeba pomyśleć o rekuperacji. Dzięki niej możliwe jest chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim oraz ogrzewanie zimą.

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jakie rury do rekuperacji, poznaj jej najważniejsze zalety: 

  • Pełna kontrola wymienianego powietrza – masz wpływ na jego temperaturę, ilość powietrza, które trafia do pomieszczenia oraz na innego jego parametry.
  • Filtracja powietrza z zewnątrz – wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, alergeny oraz inne drobnoustroje zatrzymywane są przez system filtracji.
  • Oszczędności – prawidłowo zainstalowany i wykorzystywany system wentylacji mechanicznej, jest w stanie obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 50%.

Niestety ma także wady, takie jak:

  • Skomplikowany montaż – zwłaszcza w istniejących już budynkach może wymagać poważnej ingerencji w konstrukcje budowli.
  • Koszt instalacji – zakup oraz montaż to spora inwestycja. Jednak z biegiem lat zwraca się on w postaci niskich rachunków za ogrzewanie.

Wentylacja mechaniczna – budowa

Głównym elementem systemu wentylacyjnego jest rekuperator, czyli wymiennik ciepła. To on odpowiada za cyrkulację powietrza, nagrzewanie lub chłodzenie. Drugim istotnym elementem są kanały wentylacyjne. Dzielimy je na dwa rodzaje: główne – pionowe oraz rozdzielające. To za ich pomocą powietrze rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń. Jakie rury do wentylacji mechanicznej wybrać do swojej instalacji? Dostępne są:

  • Stalowe izolowane kanały do rekuperacji – wykonane ze stali ocynkowanej, często izolowane wełną. Izolacja ogranicza straty ciepła oraz zmniejsza hałas. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wytrzymałe i stosunkowo tanie. Jednak ich montaż jest skomplikowany i wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego rzadko wykorzystywane są w instalacjach w domach prywatnych, częściej w instytucjach i przemyśle.
  • Elastyczne kanały z tworzywa sztucznego – wykonane są z wysokiej jakości polietylenu, który odznacza się bardzo dużą wytrzymałością. Pomimo tego charakteryzują się dużą elastycznością. Montaż tego rodzaju kanałów jest prosty i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Ze względu na małe średnice, można je ukryć w stropie, w posadzce betonowej, lub pod sufitami podwieszanymi

Do tego na system wentylacji mechanicznej składają się:

  • Nagrzewnica kanałowa – chroni rekuperator przed zamarznięciem podczas mrozów.
  • Skrzynki rozdzielcze – to od nich rozchodzą się wszystkie kanały po całym budynku.
  • Anemostaty – odpowiedzialne są za rozprowadzenie po pomieszczeniu powietrza doprowadzanego kanałem. Zazwyczaj mają możliwość regulacji nawiewanego powietrza i dzięki nim można lepiej sterować zrównoważonym działaniem systemu wentylacji.
  • Czerpnia powietrza – służy do pobierania powietrza z zewnątrz budynku. Następnie przesyła je do rekuperatora. Elementy te mogą znajdować się na dachu budynku lub jego ścianie.
  • Wyrzutnia powietrza – za jej pośrednictwem zużyte powietrze wydalane jest na zewnątrz budynku. Powinna ona być umieszczona w pewnej odległości od czerpni. W takim przypadku zużyte powietrze nie będzie z powrotem zasysane do systemu. Elementy te najczęściej montowane są na dachu.
Kanały wentylacji mechanicznej

Kanały do rekuperacji – prawidłowe rozplanowanie

Rozplanowanie rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych ma decydujące znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu. W domach z kilkoma piętrami rekuperator umieszczony jest zazwyczaj na strychu lub poddaszu. Kanały wentylacyjne nawiewające świeże powietrze doprowadzone powinny być do pomieszczeń takich jak sypialnia czy salon. Natomiast kanały wywiewne, czyli odprowadzające zużyte powietrze na zewnątrz, najczęściej montuje się w łazience.

W nowych budynkach położenie przewodów wentylacyjnych uwzględnia się na poziomie projektu. Niestety w przypadku domów już istniejących konieczne jest dopasowanie instalacji do zastanych warunków. W takim wypadku kanały do rekuperacji prowadzi się na podłogach wyższej kondygnacji, na strychu lub w piwnicy. Jeśli wysokość pomieszczeń jest odpowiednia, to można też umieszczać kanały pod stropem i przykryć je sufitem podwieszanym.

Jak poprowadzić kanały do rekuperacji?

Kanały główne mają za zadanie transportować powietrze od rekuperatora do kanałów rozdzielających oraz elementów pobierających powietrze z zewnątrz. Najlepiej poprowadzić je w miejscach niewidocznych. Doskonale nadają się do tego wszelkiego typu pomieszczenia gospodarcze, rogi pomieszczeń, czy też podwieszane sufity. Jakie rury do rekuperacji wybrać do kanałów głównych? Najczęściej są to metalowe rury o średnicy od 160 mm do 250 mm.

W przypadku kanałów rozdzielających w istniejących już budynkach montaż wymaga sporo pracy. Ukrywa się je w suficie podwieszanym, w przestrzeniach izolacyjnych, jeśli takie są. Można je także ukryć w stopie lub ścianach, wykonując wcześniej odpowiednio głębokie bruzdy.

Ważna jest także odpowiednia izolacja wszystkich kanałów wentylacyjnych. Często kanały rozdzielające prowadzą przez nieogrzewane pomieszczenia. Może tak być w przypadku gdy planowana jest wentylacja w suficie na strych. Dlatego powinny one być odpowiednio izolowane, by zimą nie tracić ciepła, a latem zbyt mocno nie ogrzewać powietrza.

Jak prowadzić kanały wentylacji?

Jakie rury do rekuperacji wybrać? Teraz już wiesz!

Wentylacja mechaniczna to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz cieszyć się klimatyzowanym i filtrowanym powietrzem w Twoim domu. Prawidłowe prowadzenie kanałów wentylacyjnych ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Jeżeli poszukujesz odpowiednich elementów oraz narzędzi, zapraszamy do odwiedzenia sklepów sieci Castorama. Znajdziesz u nas produkty wysokiej jakości oraz specjalistów, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Data publikacji: 16.08.2024