Jak prawidłowo podłączyć pralkę?
Pralka jest standardowym i niezbędnym elementem wyposażeniem naszego mieszkania. Do przeszłości odeszło pranie ubrań w rękach, a pralnię chemiczną odwiedzamy sezonowo. Samo podłączenie pralki nie jest niczym trudnym, jednak warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
Spis Treści:
Recepta na pranie
W domach jednorodzinnych często decydujemy się na wydzielenie osobnej pralni. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce w łazience i unikamy hałasu spowodowanego działaniem pralki. Jest to rozwiązanie funkcjonalne, bowiem w pralni możemy również trzymać zabrudzone ubrania i tam też namaczać je przed włożeniem do pralki. W blokach mieszkalnych nie mamy aż tak dużego pola manewru – pralki montujemy zazwyczaj w łazience lub kuchni, często w zabudowie. Niezależnie od umiejscowienia pralki, musimy pamiętać o przyłączeniu do wody i zapewnieniu odpowiedniego odpływu.
Podłączenie pralki krok po kroku
Standardowo pralki podłącza się do zimnej wody, jednak coraz częściej wykorzystuje się również przyłącza wody ciepłej. Dzięki temu skracamy nieco czas prania, a pobór energii jest mniejszy. W większości mieszkań przewidziane jest już do pralki osobne przyłącze, najczęściej z zaworem odcinającym dopływ wody. Jeżeli w pomieszczeniu brakuje takiego złącza, to pralkę możemy też podłączyć do baterii wannowej lub umywalkowej za pomocą specjalnego zaworu. Powinny to być rozwiązania tymczasowe, z tego względu, że nie są one estetyczne i praktyczne w użytkowaniu.
Jeżeli pralka stoi już na swoim miejscu i zabieramy się za jej podłączenie, to na początku powinniśmy się upewnić czy przewód elektryczny oraz rury – odpływowa i doprowadzająca są odpowiednio długie. Na czas podłączania urządzenia należy również zakręcić centralny zawór wody w mieszkaniu. Aby podłączyć pralkę do rury doprowadzającej wodę, wystarczy założyć gumowy wąż (dołączony do urządzenia) na zamontowany w ścianie zawór i zacisnąć go metalowym pierścieniem. Podczas podłączania należy pamiętać, aby nie wyginać zbytnio węża – może to doprowadzić w przyszłości do jego zapychania.
W dalszej kolejności podłączamy pralkę do odpływu brudnej wody. Podejście powinno mieć średnicę co najmniej 40 milimetrów. Wąż odpływowy z pralki wsuwamy w końcówkę rury kanalizacyjnej i dokładnie przymocowujemy tak, aby nie wypadł. Jeżeli nie mamy osobnego odpływu, to brudną wodę wypuszczamy bezpośrednio do toalety, wanny lub umywalki. Jeżeli stosujemy takie rozwiązania, to warto dokupić specjalne uchwyty do węża, które utrzymują go na miejscu i uniemożliwią jego przemieszczanie się. Dzięki temu unikniemy niespodziewanego wylania się wody na podłogę.
Data aktualizacji: 26.08.2024