Bezpieczna łazienka dla dziecka – niezbędne wyposażenie
Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa dziecku w łazience nie należy do najprostszych zadań. Trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy, która są poważnym zagrożeniem dla malucha. O czym nie możemy zapomnieć?
Spis Treści:
Szafki
Wszystkie szafki, a szczególnie te położne niższej, zaopatrzmy w zatrzaski/blokady, dzięki którym dziecko ich nie otworzy. Jest to ważne przede wszystkim wtedy, gdy przechowujemy w nich chemię. Pamiętajmy tu, że butelki z płynami czyszczącymi, z racji kolorowych nalepek, są niezwykle atrakcyjne dla dziecka i mogą kojarzyć mu się z żywnością. Najlepiej więc, żeby wszelkie środki tego typu przechowywać na wysoko zawieszonej półce, dodatkowo zamykanej na klucz.
Co więcej, dobrze jest przymocować szafki do ściany. Miejmy również na uwadze fakt, by miały one zaokrąglone kanty.
Deska
Specjalne blokady przydadzą się nie tylko przy szaflach, ale także na desce wc. Uchroni to malucha przed jej otwieraniem, co może skutkować przytrzaśnięciem palców oraz wkładaniem rąk do wnętrza sedesu. Gdy dziecko wyrośnie już z nocnika, warto zainwestować w nakładkę na deskę, która umożliwi mu bezpieczne korzystanie z wc.
Zamek do drzwi
Wybierając zamek do drzwi w łazience, warto przyjrzeć się modelom, które można otwierać zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Będzie to przydatne chociażby w sytuacji przypadkowego zatrzaśnięcia się malucha w łazience.
Podłoga
Wystarczy kilka kropel wody na podłodze, by posadzka stała się bardzo śliska. Pamiętajmy więc o dywanikach antypoślizgowych, dzięki którym ruchliwe dziecko nie upadnie przy pierwszej możliwej okazji.
Wanna
Wkładki antypoślizgowe to także niezbędne rozwiązanie w wannie. Dzięki nim maluch przy próbie wstawania nie poślizgnie się.
Baterie
Mieszkając z dziećmi pod jednym dachem bardzo dobrym rozwiązaniem są baterie z termostatem. Za ich sprawą unikniemy skoków temperatury w kranach. Zapobiegnie to oparzeniu się dzieci i nas samych.
Plastikowe akcesoria
Wymieńmy wszelkie kubeczki, mydelniczki ceramiczne na ich plastikowe odpowiedniki. Dzięki temu, przy przypadkowym upadnięciu, nie rozpadną się na tysiące małych i ostrych kawałków.