Przejdź do głównej treści

Jak prawidłowo kłaść agrowłókninę?

Agrowłóknina to niezastąpiony materiał w rolnictwie i ogrodnictwie. Chroni rośliny przed niskimi temperaturami, szkodnikami i chwastami, jednocześnie przepuszczając powietrze i wodę. Dzisiaj dowiesz się, jak działa agrowłóknina, jak kłaść ten materiał, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju.

Jak prawidłowo kłaść agrowłókninę?

Spis treści:

Czym jest agrowłóknina? Jak kłaść i kiedy ją mocować

Agrowłóknina to syntetyczny materiał wykonany z włókien polipropylenowych. Stosuje się go w rolnictwie i ogrodnictwie do ochrony roślin przed chłodem, szkodnikami i chwastami. Materiał ten umożliwia efektywną cyrkulację powietrza i przepuszcza wodę. Agrowłóknina dostępna jest w różnych rodzajach, które różnią się gramaturą, kolorami oraz przeznaczeniem. Każdy z tych typów spełniania określone funkcje w uprawie i pielęgnacji roślin. Najczęściej spotykane rodzaje to:

  • agrowłóknina termiczna – chroni rośliny przed mrozem,
  • agrowłóknina czarna – ogranicza wzrost chwastów, 
  • oraz agrowłóknina biała – chroni rośliny przed zimnem, ale przepuszcza światło.

Proces rozkładania agrowłókniny jest intuicyjny i nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Z zadaniem tym poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik. Agrowłókninę mocuje się do podłoża za pomocą kołków z tworzywa sztucznego. Jeśli teren przeznaczony jest pod uprawę, należy zrobić w materiale nacięcia o odpowiednich rozmiarach, a w otworach posadzić rośliny.

Agrowłóknina – kiedy kłaść?

Agrowłókninę można stosować o różnych porach roku, w zależności od potrzeb roślin, które uprawiasz. Możesz rozłożyć ją:

  • Wczesną wiosną – to popularny zabieg i sposób na szybsze rozgrzewanie gleby. Agrowłóknina o tej porze roku chroni młode, wczesne sadzonki przed chłodnymi nocami i wiosennymi przymrozkami.
  • Przez cały sezon wegetacyjny – agrowłóknina może służyć do ochrony roślin przed szkodnikami oraz zbyt intensywnym nasłonecznieniem. Stosuje się ją także, aby zatrzymać wilgoć w glebie i ograniczyć wzrost chwastów.
  • Jesienią – użycie agrowłókniny w tym okresie pomaga roślinom przetrwać pierwsze przymrozki i przedłuża okres wegetacyjny. Przygotowuje rośliny do zimowania, szczególnie w przypadku gatunków mniej odpornych na zimno.
  • Zimą – materiał ten chroni rośliny przed mrozem.

Agrowłóknina ten jest wytrzymała, dlatego powinna służyć Ci co najmniej przez kilka lat. Po każdym sezonie warto ocenić jej stan i w razie potrzeby wymienić ją na nową.

Jak kłaść agrowłókninę?

Jak kłaść agrowłókninę?– poradnik krok po kroku

Przed rozłożeniem agrowłókniny,  dokładnie oczyścić glebę rozluźnij ją i wypoziomuj. Jeśli nie masz w tej kwestii doświadczenia, zastanawiasz się pewnie, jak działa agrowłóknina? Którą stroną kłaść ją na glebę? Materiał ten jest dwustronny, dlatego nie ma znaczenia, w którą stronę go kładziesz. Wystarczy wyjąć go z opakowania i rozwinąć na wybranej powierzchni. Praca z agrowłókniną odbywa się według następujących kroków.

  1. Rozwiń rolkę do żądanej długości i przytnij na wymiar.
  2. Przytwierdź agrowłókninę do gruntu – możesz to zrobić za pomocą kołków, kamieni lub cegieł. Rozłóż ją bezpośrednio na oczyszczonym terenie, pozbawionym roślin. 
  3. Połącz poszczególne partie materiału, nakładając je na siebie – najwygodniej zrobisz to za pomocą kołków.
  4. Natnij agrowłókninę w kształt krzyża i posadź rośliny – możesz też przełożyć je przez otwory, jeśli już znajdują się w gruncie. Obszary wokół roślin, gdzie występują duże puste przestrzenie, zabezpiecz dodatkowymi fragmentami materiału.
  5. Na agrowłókninę możesz wysypać ziemię – może to też być warstwa ściółki, na przykład kora.

Agrowłókninę wiosenną układa się na grządki z nasionami lub na obszary z już wykiełkowanymi roślinami tak, aby nie ograniczać ich wzrostu. Brzegi materiału powinny być przytwierdzone. Obsyp je ziemią, a co około metr możesz dodatkowo obciążyć materiał kamieniami lub cegłami, aby zabezpieczyć agrowłókninę przed wiatrem.

Czy agrowłókninę można kłaść na chwasty?

Tak, chociaż najlepiej wcześniej usunąć chwasty. W ten sposób minimalizujesz ryzyko ich przerastania. Najlepszym rodzajem agrowłókniny przeciw chwastom, jest ta o większej gramaturze, np. 100-150 g/m². W walce z chwastami najlepiej sprawdza się agrowłóknina czarna. Którą stroną kłaść taki materiał? Jeśli obie jej strony mają identyczną strukturę, wówczas nie ma to znaczenia. Jeśli jedna z nich jest gładka, to powinna być skierowana ku górze.

Czy agrowłókninę można kłaść na trawę?

Aby ochronić trawę, warto wybrać agrowłókninę o mniejszej gramaturze, np. 50-70 g/m², która pozwoli na swobodny rozwój roślin. Powinna być wykonana z materiałów przepuszczających powietrze i wodę, aby zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Na trawnik wybierz agrowłókninę w kolorze jasnym, który odbija światło słoneczne i nie przyciąga ciepła. Zapobiega to przegrzewaniu się trawy. Gdy warunki pogodowe się ustabilizują, można usunąć taką osłonę.

Czy kłaść agrowłókninę pod korę?

Pod korę nadaje się agrowłóknina o średniej gramaturze, np. 70-100 g/m². Zapewnia ona ochronę przed chwastami i umożliwia przepływ wody do korzeni roślin. Najlepsza będzie ciemna agrowłóknina. Jak kłaść ten materiał? Rozłóż powłokę na oczyszczonym gruncie, tak, aby krawędzie pasów zachodziły na siebie. Przytnij nadmiar tkaniny tak, aby pasował do kształtu obszaru i zabezpiecz go szpilkami. Na koniec pokryj ją warstwą kory.

Czy kłaść agrowłókninę pod tuje?

Jaka powinna być agrowłóknina pod tuje? Jak kłaść ją, aby osiągnąć jak najlepszy rezultat? Wybierz materiał o gramaturze od 50 do 100 g/m². Rozpocznij od dokładnego oczyszczenia terenu z chwastów. Następnie wygładź powierzchnię. Rozłóż równomiernie materiał. Krawędzie powinny nachodzić na siebie na około 20 cm. Przyczep do podłoża za pomocą szpilek lub kołków. W miejscach, gdzie planujesz posadzić tuje, wykonaj nacięcia w kształcie litery X. Delikatnie wystaw przez nie rośliny. 

Agrowłóknina w ogrodzie

Jak kłaść agrowłókninę? – podsumowanie

Wiesz już, jakie właściwości ma agrowłóknina, którą stroną kłaść ten materiał i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Doskonałej jakości agrowłókninę w wielu rodzajach i w różnych rozmiarach znajdziesz w sklepie Castorama. Tutaj dostępne są również inne niezbędne akcesoria ogrodnicze, które przydadzą Ci się do jej rozłożenia, takie jak kołki, czy specjalne noże do cięcia. 

Odwiedź sklep Castorama i wybierz agrowłókninę do Twojego ogrodu!

 

Data publikacji: 06/05/2024