Jak poprawić żyzność gleby
Marzysz o bujnym ogrodzie pełnym dorodnych plonów? Poznaj 8 sprawdzonych sposobów, na to, jak poprawić żyzność gleby i osiągnąć obfite i zdrowe uprawy. Dowiedz się, o czym powinien wiedzieć każdy ogrodnik!
Dlaczego warto zadbać o jakość gleby w swoim ogrodzie?
Uboga gleba może powodować słabsze plony oraz większą podatność roślin na choroby i szkodniki. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod, na to, jak poprawić żyzność gleby w swoim ogrodzie. Możesz na przykład dodać do niej kompostu lub zastosować zielone nawozy. Warto też praktykować płodozmian. Techniki te poprawiają jakość gleby i wpływają na zdrowy rozwój roślin. Sprawiają, że trafiają do nich składniki odżywcze i zatrzymują wilgoć w glebie.
Jak poprawić żyzność gleby – 8 sposobów
Każdy gatunek wymaga odmiennych warunków glebowych. Dlatego też, aby efektywnie zwiększyć żyzność gleby, konieczne jest dobranie metody do specyficznych potrzeb Twojego ogrodu. Nie istnieje uniwersalna formuła, która działa równie skutecznie dla wszystkich roślin. Zatem jak poprawić jakość gleby w ogrodzie? Oto kilka wskazówek!
1. Stosowanie płodozmianu
Uprawianie tego samego gatunku w tym samym miejscu przez wiele lat może prowadzić do wyczerpania gleby. Różne rośliny mają inne wymagania dotyczące składników odżywczych i struktury gleby, dlatego stosowanie płodozmianu, pozwala na zrównoważone wykorzystanie zasobów glebowych. Na czym polega płodozmian? Jest to cykliczna zmiana rodzajów upraw na danym obszarze. Działanie takie jest korzystne zarówno dla małych ogródków warzywnych, jak i dużych pól uprawnych.
W ramach rotacji upraw można wyróżnić kilka grup roślin:
- Rośliny wzbogacające glebę – to głównie rośliny strączkowe i pastewne wieloletnie, które poprawiają strukturę gleby i wzbogacają ją w azot.
- Rośliny zubożające glebę – kukurydza czy warzywa korzeniowe mogą wyczerpywać składniki mineralne z gleby.
- Rośliny neutralne – zboża i rośliny oleiste mają umiarkowany wpływ na składniki odżywcze w glebie.
Dla optymalnych wyników, na lżejszych glebach zaleca się rotację co najmniej trzech różnych gatunków roślin, a na cięższych — czterech do pięciu.
2. Korekta pH gleby poprzez wapnowanie
Wiele gleb w Polsce charakteryzuje się kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynem, podczas gdy większość roślin preferuje glebę o odczynie obojętnym. Wapnowanie jest jednym ze sposobów, na to, jak poprawić żyzność gleby poprzez zwiększenie jej pH.
Wapno jest dostępne w sieci sklepów Castorama w postaci granulek lub proszku. Należy je równomiernie rozsypać się na powierzchni gleby, a następnie zmieszać je z wierzchnią jej warstwą. Najlepiej przeprowadzić ten zabieg pod koniec jesieni lub na początku wiosny. Przed zastosowaniem wapnowania warto sprawdzić pH gleby. Zabiegu tego nie należy stosować w przypadku roślin kwasolubnych, takich jak borówki, różaneczniki, azalie, czy iglaki.
3. Nawożenie obornikiem
Obornik warto stosować w przypadku roślin jadalnych i ozdobnych. Odkwasza on glebę, poprawia jej strukturę i zwiększa liczbę mikroorganizmów i dżdżownic. Zawiera szereg składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, magnez, cynk, miedź oraz inne substancje, które wzbogacają podłoże i sprawiają, że staje się ono bardziej żyzne.
Obornik można przygotować samodzielnie albo skorzystać z gotowych, granulowanych produktów, które znajdziesz w sklepie Castorama. Substancja ta, nie odznacza się nieprzyjemnym zapachem i wystarczy równomiernie rozsypać ją na powierzchni gleby, a następnie delikatnie wymieszać. Zaleca się powtarzanie tego zabiegu co 2-4 lata, w zależności od stanu i właściwości gleby.
4. Tworzenie kompostu
Poprzez kompostowanie możesz efektywnie wykorzystać resztki i odpady roślinne, takie jak obierki warzyw i owoców, skoszoną trawę, gałązki, a nawet skorupki jaj. Taki organiczny nawóz jest ekologiczny, bezpieczny i skuteczny. Zawiera w sobie cenne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor, wapń, potas oraz próchnicę. To także dobry sposób na to, jak poprawić strukturę gleby piaszczystej.
Aby kompost był gotowy do użycia, zazwyczaj musi minąć sporo czasu. Zwykle jest on gotowy w przeciągu 1 do 2 lat. Można spróbować przyspieszyć ten proces, korzystając ze specjalnych preparatów. Gdy dojrzeje, kompost można stosować jako nawóz do większości roślin, z wyjątkiem tych, które preferują kwaśne podłoże. Dla nich zaleca się przygotowanie tzw. kwaśnego kompostu.
5. Stosowanie nawozów zielonych
Nawozy zielone, to nic innego jak naturalna masa roślinna, którą dodaje się do gleby, aby poprawić jej żyzność. W Castoramie dostępne są różnorodne gatunki, takie jak łubin, owies, słonecznik, koniczyna biała, facelia, a także gotowe mieszanki. Dodając je do gleby, wprowadzisz do niej naturalne składniki odżywcze i poprawisz jej strukturę. Rośliny te można siać jako główny plon, rośliny międzyplonowe lub po zbiorach głównych.
6. Stosowanie kwasów humusowych
Kwasy humusowe to różnorodne substancje, które korzystnie wpływają na zawartość próchnicy w glebie. Ich stosowanie sprzyja lepszemu wzrostowi korzeni roślin. Kwasy humusowe ułatwiają przyswajanie substancji odżywczych, a także zapobiegają nadmiernemu wysychaniu lekkich gleb. Są one skuteczne zarówno na glebach piaszczystych, jak i gliniastych. Wystarczy rozpuścić taki preparat w wodzie i podlać nim podłoże.
7. Gnojówka roślinna z chwastów
Gnojówka roślinna to kolejny ekologiczny sposób na to, jak poprawić jakość gleby w ogrodzie. Proces tworzenia takiego preparatu jest prosty. Wystarczy zalać chwasty wodą i odczekać kilka tygodni. Do przygotowania gnojówki nadają się: mniszek, ogórecznik, pokrzywa, żywokost czy skrzyp. Oprócz wzbogacania podłoża w substancje odżywcze gnojówki mają także działanie profilaktyczne, chronią rośliny przed wieloma chorobami i szkodnikami.
8. Stosowanie gliny lub torfu, czyli jak poprawić jakość gleby piaszczystej
W swoim ogródku masz głównie piasek i zastanawiasz się, jak poprawić strukturę gleby? Spróbuj wzbogacić ją kompostem. Możesz też dodać do niej glinę lub torf. W ten sposób zwiększysz jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych. Pokrywanie gleby warstwą organicznego materiału, takiego jak słoma lub ściółka, pomaga zatrzymać wilgoć w glebie oraz zapobiega erozji. To prosty sposób na to, aby stworzyć korzystne środowisko dla rozwoju roślin.
Jak poprawić żyzność gleby – podsumowanie
Dobra gleba, czyli ta, która daje najlepsze plony, powinna być zasobna w składniki mineralne, mieć odpowiedni odczyn pH i wysoką zawartość próchnicy. Charakteryzować się odpowiednią zawartością mikroorganizmów i wilgotnością. Jeśli chcesz wzbogacić glebę w swoim ogródku, możesz zastosować kompost, obornik, albo odpowiedni nawóz. Wszystkie te produkty znajdziesz w sieci sklepów Castorama.
Odwiedź sklep Castorama i wybierz produkty, które pomogą Ci poprawić żyzność gleby w Twoim ogródku!
Data publikacji: 28.05.2024