Jak obliczyć zużycie gazu? Jak obliczyć rachunek za gaz?

Z gazu ziemnego korzysta ponad połowa polskich gospodarstw. Niestety, cena za ten surowiec nie jest stała i ulega ciągłym wahaniom. Z naszego poradnika dowiesz się jak obliczyć zużycie gazu. Dzięki zawartym tutaj informacjom zdołasz samodzielnie oszacować rachunek za gaz. Jak obliczyć zużycie? Już wyjaśniamy!

Jak obliczyć zużycie gazu?

Spis treści:

Jak obliczyć zużycie gazu? Znaj swoją grupę taryfową!

Zanim dowiesz się jak obliczyć rachunek za gaz, musisz znać grupę taryfową, do której przynależy Twoje gospodarstwo. Większość odbiorców przydzielonych jest do jednej z dziewięciu grup taryfowych. Oto one:

  • grupa W-1.1 i W-1.2, obejmująca maksymalne zużycie do 3500 kWh rocznie,
  • grupa W-2.1 i W-2.2, obejmująca zużycie powyżej 3500 kWh do 13 350 kWh w ciągu roku,
  • grupa W-3.6 i W-3.9, obejmująca zużycie powyżej 13 350 kWh do 88 900 kWh rocznie,
  • grupa W-4, obejmująca zużycie powyżej 88 900 kWh w ciągu roku.

Do grupy W-1.1 i W-1.2 należą gospodarstwa, które korzystają z gazu ziemnego tylko w celu przygotowywania posiłków na kuchence gazowej. W grupach W-3.6 i W-3.9 są najczęściej właściciele mieszkań i domów ogrzewanych gazem. Informację o tym, do jakiej grupy taryfowej należysz, widnieją na fakturze.

Jak sam widzisz, do wyboru jest kilka grup taryfowych gazu. Od tego, do jakiej grupy przynależysz, uzależnione jest czy rachunki będziesz płacić na podstawie faktury prognozowanej, czy rzeczywistego odczytu. Będąc w grupie W-1.2 lub W-2.2 odczyt rzeczywistego zużycia następuje dwa razy w roku. W grupach W-3.6 i W-3.9 – sześć bądź dziewięć razy w roku. Przynależąc do grup W-1.12T, W-2.12T i W-3.12T kontrola licznika ma miejsce raz w roku, ale co miesiąc trzeba powiadomić dystrybutora o stanie licznika. No więc, jak obliczyć zużycie gazu w domu? To wcale nie jest skomplikowane!

Jak obliczyć rachunek za gaz?

Jak obliczyć zużycie gazu w kilku prostych krokach

Gdy już znasz rodzaj swojej grupy taryfowej, możesz przystąpić do obliczeń rachunku za gaz. Wyniki zużycia gazu podawane są w metrach sześciennych, a na fakturze zużycie jest podawane w kilowatogodzinach. Zamień te wartości za pomocą wzoru:

m³* współczynnik konwersji = ilość energii w kWh

Współczynnik konwersji potrzebny do obliczeń, również znajdziesz na fakturze. 

Następnie sprawdź koszt abonamentu. Stawka za opłatę abonamentową jest przydzielona do konkretnej grupy taryfowej. Cenę za abonament pomnóż przez ilość miesięcy, przez które zużywasz gaz. Dowiedz się również, jaka jest cena dystrybucji stałej i zmiennej gazu w Twoim regionie. Nie jest ona stała dla wszystkich odbiorców – różni się ona od miejsca zamieszkania. Najnowszą stawkę opłaty dystrybucyjnej stałej znajdziesz na stronie dystrybutora.

Na samym końcu zsumuj ze sobą wszystkie podane koszty. Uzyskasz wartość netto. Dodaj do niej VAT (23%). W ten sposób poznasz swój rachunek za gaz. 

Jak obliczyć zużycie gazu do ogrzewania? Podpowiadamy!

W sytuacji ciągłych podwyżek bardzo dużo właścicieli nieruchomości zastanawia się, jak obliczyć zużycie gazu na ogrzewanie domu. Na tej podstawie mogą oszacować, ile przyjdzie im zapłacić do gazowni. 

Co wziąć pod uwagę przy obliczaniu zużyciu gazu do ogrzewania domu?

Aby obliczyć sezonowe bądź roczne zużycie gazu do ogrzewania domu jednorodzinnego, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. 

Liczy się przede wszystkim powierzchnia ogrzewana budynku oraz liczba kondygnacji. To oczywiste, że im większy dom, tym wyższe zużycie gazu. Co więcej, domy parterowe są tańsze w ogrzaniu, niż domy piętrowe. 

Na rachunki za gaz wpływa także zastosowana izolacja termiczna oraz typ instalacji i sprawność kotła grzewczego. Musisz wiedzieć, że nowoczesne kotły konwersyjne zużywają mniej energii, niż modele starszej generacji. Szczelne, trzyszybowe okna oraz dobrej jakości drzwi, zapewniają doskonałą barierę przed ucieczką ciepła. 

Nie bez znaczenia jest również preferencja domowników oraz temperatura, jaka panuje w pomieszczeniach. Niektórzy mogą swobodnie wykonywać domowe czynności, gdy temperatura powietrza w domu oscyluje w granicach 19-20℃. Dla innych to zdecydowanie za mało. 

Kalkulator zużycia gazu w domu jednorodzinnym

Nie wiesz, jak obliczyć zużycie gazu w domu jednorodzinnym? Jeśli ogrzewasz dom dwa lata, rok czy 6 miesięcy, możesz zsumować zużycie gazu z faktur i podzielić je przez liczbę miesięcy, w których ogrzewałeś budynek. W ten prosty sposób poznasz uśrednione miesięczne zużycie gazu na podstawie faktur.

Co, jeśli dopiero planujesz ogrzewać gazem bądź dysponujesz już piecem i czekasz na rozpoczęcie sezonu grzewczego? W internecie dostępne są kalkulatory zużycia gazu. Wystarczy, że wpiszesz metraż budynku, rok budowy i rodzaj ocieplenia. Następnie określisz liczbę domowników i wybierzesz typ kotła grzewczego. Na samym końcu podasz średnią temperaturę panującą we wnętrzu. Na tej podstawie poznasz zużycie gazu w metrach sześciennych (roczne lub miesięczne) oraz szacunkowe koszty. 

Zużycie gazu

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu jednorodzinnego? 

Wspomnieliśmy, że trudno jednoznacznie określić dokładne zapotrzebowanie budynku na gaz ziemny. Jednak na podstawie wielu szacunków eksperci stworzyli przykładowy model średniego rocznego kosztu eksploatacji domu o powierzchni 100 m².

Okazuje się, że dom nieocieplony, tak zwany dom w starym budownictwie, zużywa nawet 200 kWh/m². To naprawdę dużo. Właściciele takich nieruchomości muszą się przygotować na wysokie rachunki za gaz. 

Nawet o połowę mniejszą fakturę mogą otrzymać właściciele domów zbudowanych w tradycyjnej technologii, ale z przeciętną izolacją termiczną. Roczne zapotrzebowanie takiego budynku to 100 kWh/m² gazu ziemnego. Dom energooszczędny wymaga o wiele mniej w granicach 50 – 70 kWh/m², a dom pasywny jedynie 10-20 kWh/m². Oczywiście są to wartości uśrednione, ale możesz się nimi posiłkować, jeśli nie wiesz, jak obliczyć zużycie gazu na ogrzewanie. 

Ogrzewanie mieszkań i domów gazem dominuje wśród instalacji montowanych w polskich nieruchomościach. Kotły są prawie bezobsługowe i zapewniają stałą temperaturę we wnętrzach, a jej zakres można regulować wedle indywidualnych preferencji. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak obliczyć zużycie gazu i rachunek za prąd. To wcale nie jest aż tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. 

 

Data publikacji: 06/05/2024