Przejdź do głównej treści

Jak wymienić silikon wokół wanny i brodzika?

Wymiana silikonu w łazience, w okolicach wanny, zlewu czy brodzika jest czynnością, z którą z pewnością poradzimy sobie samodzielnie. Przydadzą się nam odpowiednie narzędzia, silikon, nieco dokładności i cierpliwość – oto kolejność czynności, które należy wykonać.

wanna

Spis treści:

Kiedy pojawiły się ciemne wykwity w rogach wanny czy brodzika, a doraźne środki do ich usunięcia nie skutkują – trzeba działać. Usunięcie w tym wypadku, wymaga całość silikonu. Wybór nowego środka do uszczelnienia nie będzie stanowił problemu, pamiętajmy jedynie, że dla wanien czy brodzika z tworzywa sztucznego bardziej odpowiedni będzie neutralny silikon sanitarny niż wytworzony na bazie octu. Ten preparat nie będzie też powodował korodowania metalu, a jego aplikowaniu nie będzie towarzyszył mocny zapach octu. Jeśli nie chcemy, aby rzucał się w oczy, do najbliższego otoczenia z chromu lub szkła wybierzmy bezbarwny, w przypadku akrylu i PCV lepszy okaże się kolor biały.

Jak usunąć stare uszczelnienie silikonowe z powierzchni płytek i brodzika?

Pierwszą czynnością, jaką będziemy wykonywać, jest usunięcie starego uszczelnienia – dokonamy tego za pomocą ostrego noża. Tu przyda się delikatność w operowaniu narzędziem, aby nie uszkodzić powierzchni płytek czy brodzika. Z tej racji, że silikon jest bardzo wytrzymały, możemy napotkać trudności w pozbyciu się całej jego warstwy. Na resztki, które trwale przylgnęły do powierzchni, najlepszy będzie specjalny preparat do usuwania silikonu – jednak przed jego zastosowaniem już teraz przyda się taśma malarska, którą zamaskować można powierzchnie akrylowe i z tworzywa sztucznego – dzięki temu unikniemy groźby ich zmatowienia. Preparat nakładamy pędzelkiem i po przewidzianym przez producenta czasie wraz z silikonem usuwamy za pomocą szpachelki.

Wydrążoną w ten sposób rynienkę musimy teraz oczyścić z resztek starego uszczelnienia – tu sprawdzi się pędzel o twardym włosiu, którym wymieść możemy pozostałości. Dla uzyskania pewności możemy użyć odkurzacza. Powierzchnie, na które nałożymy silikon, trzeba następnie umyć, wysuszyć i odtłuścić. Po ponownym naklejeniu taśmy malarskiej możemy przystąpić do pracy z wybranym przez nas silikonem sanitarnym.

Plastikową końcówkę tuby odcinamy tak, aby szerokość otworu nie była większa niż wymagana przez nas warstwa silikonu przy wannie czy brodziku. Unikniemy w ten sposób zbierania nadmiaru preparatu. Za pomocą specjalnego pistoletu nanosimy równomiernie warstwę silikonu, a następnie wygładzamy jego powierzchnię plastikową lub gumową szpachelką. Staramy się, by po pierwsze usunąć nadmiar silikonu, a po drugie – nie spowodować zagłębień w jego powierzchni. Jest to o tyle ważne, że jeśli zbierałaby się w nich woda, po jakimś czasie wypłukałaby ona z wierzchniej warstwy silikonu grzybobójcze substancje. Woda powinna ściekać w dół bez możliwości gromadzenia się na silikonie.

remont wanny

Jak prawidłowo wykończyć uszczelnianie silikonem i uniknąć błędów?

Zaraz po wygładzeniu powierzchni należy usunąć taśmę malarską. Jeśli zrobimy to po związaniu się warstwy silikonu, uszkodzimy linię jego ścisłego przylegania do ściany. Dla pewności miejsce styku uszczelniacza i glazury łazienkowej możemy delikatnie docisnąć palcem zmoczonym w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Teraz niezbędne będzie działanie czasu, w jakim silikon utwardzi się – dopiero wtedy możemy korzystać z wanny czy brodzika, teraz już odpowiednio uszczelnionych i zabezpieczonych przed pojawieniem się niepożądanych w łazience gości.

 

Data publikacji: 04.11.2014

Data aktualizacji: 02.09.2024