Jak naostrzyć sekator i nożyce do żywopłotu?
Ostre narzędzia ogrodnicze to podstawa zadbanego i estetycznego żywopłotu. Dlatego, jeżeli dbasz o swój ogród i chcesz, żeby zawsze elegancko się prezentował, zadbaj także o stan techniczny narzędzi. Dzisiaj dowiesz się jak naostrzyć sekator oraz nożyce do żywopłotu, oraz dlaczego przycinanie żywopłotu jest takie ważne.
Przejdź do następnych akapitów:
-
Cięcie żywopłotu – wszystko, co powinieneś wiedzieć
-
Jak naostrzyć sekator?
-
Jak naostrzyć nożyce do żywopłotu?
-
Ostrzenie sekatora – to jest proste
Przycinanie żywopłotu to nie tylko zabieg estetyczny, pozwala on także na pielęgnację krzewów oraz ich kształtowanie. Z tego też względu narzędzia, jakimi się posługujesz, powinny być zawsze ostre i utrzymywane w jak najlepszym stanie. Nożyce i sekatory można bardzo łatwo naostrzyć, jednak trzeba wiedzieć o kilku ważnych kwestiach.
Cięcie żywopłotu – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Przycinanie krzewów tworzących żywopłot zawsze wykonuj ostrymi, czystymi i sterylnymi narzędziami. Dzięki temu delikatne pędy nie zostaną uszkodzone ani narażone na rozwój choroby. Wybór narzędzia do cięcia także nie powinien być przypadkowy. Dobierz je do rodzaju krzewów, jakie Tworzą Twój żywopłot. Oto co masz do wyboru:
-
sekator – to najprostsze narzędzie do przycinania, nadaje się do cięcia roślin zimozielonych o dużych liściach oraz kwitnących,
-
nożyce ręczne – doskonale sprawdzą się w przypadku niskich żywopłotów stworzonych z krzewinek lub bylin,
-
nożyce elektryczne – używaj ich do cięcia żywopłotów z roślin zimozielonych, drzew liściastych, ligustru oraz iglaków.
Za przycinanie żywopłotu zawsze bierz się w słoneczne i suche dni. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawienie się grzybów czy też wystąpienia infekcji w przeciętych pędach. Uważaj także, by nie szarpać pędów, cięcia powinny być zdecydowane. Jeśli jednak zdarzy Ci się nadszarpnąć jaką gałąź możesz zastosować maść antyfungicydową. Zadziała ona odkażająco i przeciwgrzybicznie.
Przed przystąpieniem do pracy dokładnie zmierz rośliny i zaplanuj przycinanie. Jeżeli Twój żywopłot ma nieregularny kształt, możesz wykorzystać sznurek i paliki do wyznaczenia strefy cięcia. Dzięki temu uzyskasz lepszy efekt i nie będziesz miał problemu z kształtowaniem żywopłotu w przyszłości.
Jak naostrzyć sekator?
Jeżeli Twój sekator ma za sobą już kilka sezonów, całkiem możliwe, że nie jest już tak ostry, jak kiedyś. A gdy kilka razy zapomniałeś go schować przed deszczem, mogą na nim prędzej czy później pojawić się ogniska rdzy. Bez względu na to, jakim typem sekatora dysponujesz, możesz go szybko doprowadzić do stanu używalności. Oto poradnik jak przeprowadzić ostrzenie sekatora, by ten był znowu ostry jak brzytwa.
-
Zidentyfikuj tym sekatora – na rynku spotkasz dwa rodzaje tych urządzeń: z ostrzem mijającym i kowadełkowy. Pierwszy rodzaj ostrzy się tylko z jednej strony. Sekator kowadełkowy należy ostrzyć z dwóch stron.
-
Przygotuj potrzebne narzędzia – potrzebować będziesz szpachelki, pilnika, śrubokręta, klucza francuskiego oraz oczywiście kamiennej osełki.
-
Wyczyść sekator – z pomocą wody, mydła i szczotki dokładnie usuń wszelkie zabrudzenia z powierzchni narzędzia. Jeżeli masz do czynienia z dość opornymi zanieczyszczeniami, użyj pilnika lub szpachelki.
-
Rozłóż sekator na części – dzięki temu ostrzenie poszczególnych elementów będzie wygodniejsze. Zanim jednak się do tego się zabierzesz, dobrze jest zrobić zdjęcia, które pomogą Ci prawidłowo złożyć sekator po jego naostrzeniu.
-
Naostrz narzędzie – ostrzałka do sekatora powinna być skierowana pod kątem 45 °, w stosunku do ostrzonego elementu. Dzięki temu uzyskasz najlepszy efekt. Ostrzenie wykonuj tylko w jedną stronę, od ostrza na zewnątrz. W innym przypadku ostrze będzie poszarpane i nierówne. W zależności od wielkości sekatora i jego stępienia cały proces może zająć od kilkunastu aż do kilkudziesięciu minut.
-
Złóż sekator – gdy uznasz już, że ostrze nadaje się do pracy, złóż sekator. Jeśli będzie taka potrzeba, skorzystaj ze zdjęć, które zrobiłeś wcześniej.
-
Przetestuj narzędzie – by przekonać się, czy sekator jest ostry, po prostu go wypróbuj. Jeżeli doskonale radzi sobie z pękami, gałązkami i grubszymi konarami, oznacza to, że udało Ci się doskonale naostrzyć sekator!
Jak widzisz, ostrzenie sekatora nie jest trudne i każdy może sobie z nim poradzić. Wystarczy odrobina czasu i możesz doprowadzić narzędzie do stanu, w jakim je kupiłeś. Dlatego, zanim wyrzucisz swój egzemplarz, zastanów się, czy nie wystarczy tylko go wyczyścić i naostrzyć.
Jak naostrzyć nożyce do żywopłotu?
Ostrzenie nożyc do żywopłotu jest bardzo podobne do czynności opisanej wyżej, są jednak pewne znaczące różnice. Oto instrukcja krok po kroku, jak ostrzyć nożyce do żywopłotu.
-
Wyczyść nożyce – tak jak w przypadku sekatora na nożycach mogą osadzać się zabrudzenia, rdza czy też resztki przycinanych roślin. Dlatego, zanim przystąpisz do ich ostrzenia, warto je wyczyścić. Ciepła woda z mydłem oraz szorstka szczotka powinny poradzić sobie ze wszystkimi nieczystościami. W przypadku trudnych do usunięcia plam z żywicy możesz użyć papieru ściernego o drobnej gradacji.
-
Unieruchom nożyce – w przypadku nożyc, nie musisz ich rozkręcać. Otwierają się one na tyle mocno, że bez problemu dostaniesz się do każdego miejsca na ostrzu. Żeby było Ci wygodnie, unieruchom narzędzie w imadle lub innym uchwycie. Dzięki temu będziesz miał wolne obie ręce.
-
Wybierz sposób ostrzenia – podobnie jak z sekatorem, do ostrzenia najlepsza będzie ostrzałka do segregatorów. Jeżeli jej nie masz, możesz wykorzystać pilnik do metalu. Jednak najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy zastosujesz szlifierkę kątową z tarczą do metalu.
-
Rozpocznij ostrzenie nożyc – element ostrzący przyłóż pod kątem 45° w stosunku do ostrza nożyczek. Bez względu na to, którym sposobem zdecydowałeś się ostrzyc, ruchy zawsze wykonuj od ostrza na zewnątrz. Skoncentruj się tylko na zewnętrznej stronie ostrza.
-
Nasmaruj ostrza – gdy już skończysz ostrzenie, warto naoliwić całe narzędzie. Zwłaszcza w okolicy śruby łączącej obie części nożyc. Możesz w tym celu użyć dowolnego preparatu, ważne, by był on przeznaczony do maszyn. Natomiast, gdy zauważysz, że nożyce ciężko pracują, możesz przy okazji zastosować WD-40.
-
Wypróbuj swoje nożyce – o tym, czy narzędzie zostało dostatecznie naostrzone, możesz przekonać się tylko w jeden sposób – testując je. Jeżeli nie będziesz miał problemu z przycinaniem gałęzi, to oznacza, że udało Ci się naostrzyć nożyce do żywopłotu.
Ostrzenie sekatora – to jest proste
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika nie będziesz miał problemów z odnowieniem swoich sekatorów czy też nożyc do żywopłotu. Jak widzisz, nie jest to zadanie trudne czy wymagające specjalistycznej wiedzy. W ciągu kilkunastu minut jesteś w stanie przywrócić świetność nawet całkowicie tępym narzędziom.
Wszystkie potrzebne materiały do ostrzenia znajdziesz w sklepach sieci Castorama. Także w przypadku, gdy sekator nie nadaje się już do pracy, możesz u nas znaleźć nowe wytrzymałe modele, dzięki którym zapanujesz nad każdym nawet najbardziej bujnym żywopłotem.