10 narzędzi niezbędnych w ogródku
Niezależnie od tego, czy nasz ogród jest duży, czy mały, jego pielęgnacja wymagać od nas będzie nieco wysiłku. W planowanych porządkach pomogą nam odpowiednie narzędzia.
Najważniejszy jest dobór odpowiedniego zestawu – nie kupujmy od razu tego, co ma sąsiad, narzędzia i sprzęt należy dopasować do rodzaju ogrodu. Zakupy zacznijmy od narzędzi niezbędnych, które zwykle nie kosztują zbyt wiele – drogie kosiarki, specjalistyczne sekatory czy wycinarki do chwastów można zostawić na później. Jakie przybory powinniśmy kupić w pierwszej kolejności?
1. Szpadel
Podstawa w każdym ogrodzie. Ten rodzaj łopaty posłuży nam do kopania i usuwania nadmiernej ilości ziemi, dzięki czemu zwiększymy jej żyzność. Przy zakupie należy zwrócić uwagę szczególnie na ciężar szpadla oraz długość trzonka. Szpadel powinien mieć też ostre ostrze. Przy okazji warto wyposażyć się w rękawice ochronne – unikniemy w ten sposób odcisków.
2. Grabie
Te z miękkimi i metalowymi prętami (miotło-grabie) nadają się do grabienia liści lub wyrwanych wcześniej chwastów. Bardziej uniwersalne są grabie z twardą końcówką – wyrównamy nimi ziemię, rozbijemy większe grudy i zbierzemy śmieci z ogrodu.
Przeczytaj także: Co to jest wertykulator? Do czego służy?
3. Motyka
Narzędzie przydatne szczególnie do usuwania większych chwastów, dlatego tak ważny jest rodzaj trzonka (do wyboru mamy drewniany, aluminiowy, profilowany stalowy), który zagwarantuje odpowiednią wytrzymałość. Motyki w całości wykonane ze stali są odporne nawet na najsilniejszy nacisk, z kolei aluminiowe często dodatkowo posiadają miękkie uchwyty, co przekłada się na komfort pracy. W małych ogródkach i do rabat kwiatowych zamiast klasycznej motyki warto wybrać ogrodniczą – jest znacznie mniejsza.
4. Konewka
Solidne i metalowe wersje wcale nie muszą być lepsze od tanich i plastikowych – te pierwsze często rdzewieją. Pamiętajmy też o rozmiarze – do podlewania dużych ogrodów lepiej sprawdzi się wąż ogrodowy, w mniejszych najlepiej wybrać poręczną konewkę, która po napełnieniu nie będzie dla nas dużym ciężarem.
5. Sekator ręczny
Jeżeli w naszym ogrodzie nie trzeba usuwać grubych gałęzi lub przycinać żywopłotu – w zupełności wystarczy nam sekator, który można obsługiwać jedną ręką. Warto zwrócić uwagę na ostrza – jeśli posiadają zabezpieczającą powłokę, to łatwiej będzie je konserwować i czyścić.
6. Taczka
Taczka przyda się do wywiezienia ziemi, liści, śmieci i skoszonej trawy. Taczkę należy dobrać do postury, zaś materiał, z którego jest wykonana, powinien odpowiadać naszym potrzebom. Pamiętajmy, że kupując tańszą taczkę plastikową, nie można będzie wywieźć kamieni lub innych ciężkich rzeczy. Ponadto warto zwrócić uwagę na uchwyty – gumowe rączki znacznie poprawią komfort pracy.
Sprawdź też: Jaka siekiera wybrać do prac leśnych i ogrodowych – poradnik dla początkujących
7. Wiadro
Pamiętajmy, że wiadro może nam posłużyć również jako schowek na drobne narzędzia. Na rynku dostępne są wiadra z nadrukami, które dodatkowo mogą ozdobić nasz ogród.
8. Siekiera
Do drobnych prac w ogrodzie wystarczy siekiera jednoręczna. Warto zdecydować się na model z młotem i trzonkiem z wytrzymałego włókna szklanego. Zwróćmy uwagę na rękojeść – nie może ślizgać się w dłoni.
9. Piła
Kabłąkowa, z hartowanym ostrzem – będzie idealna do ścinania małych drzewek i gałęzi, w mniejszych ogródkach sprawdzi się zwykła piła ogrodowa. Przed zakupem sprawdźmy, czy piła dobrze leży w dłoni.
10. Kosiarka
Na model spalinowy warto zdecydować się szczególnie w przypadku dużych powierzchni do koszenia. W innym wypadku wystarczy nam kosiarka elektryczna – pamiętajmy jednak, że ogranicza nas wówczas długość kabla. Alternatywą mogą być kosiarki z akumulatorem – są ciche i nie potrzebują dodatkowego źródła prądu, po naładowaniu akumulatorów pracują zwykle ok. 40-50 minut.