Konserwacja drzwi zewnętrznych drewnianych – jak to robić?

Systematycznie przeprowadzana konserwacja drzwi zewnętrznych drewnianych zapobiega uszkodzeniu ich powłoki, zamka, okuć i uszczelek. Dodatkowo zapewnia ich doskonały wygląd. Z naszego artykułu dowiesz się, jak ją przeprowadzić, aby cieszyć się estetycznym efektem przez długi czas. Zapraszamy!

konserwacja drzwi drewnianych

Spis treści:

Konserwacja drzwi drewnianych wewnętrznych

Drzwi drewniane wewnętrzne zabezpieczone przeciwwilgociowo (impregnowane, malowane, lakierowane, olejowane) nie wymagają skomplikowanych zabiegów – do niewielkich zabrudzeń można użyć wilgotnej szmatki z dodatkiem delikatnego detergentu bez amoniaku. Po wyczyszczeniu powierzchni skrzydła drzwiowego nakładamy gąbką lub miękką ściereczką mleczko przeznaczone do konserwacji powłok meblowych. Następnie przechodzimy do konserwacji okuć, czyli zabezpieczenia ich wazeliną, olejem maszynowym lub smarem grafitowym (zapobiegają one korozji i mechanicznym uszkodzeniom w czasie potencjalnego tarcia oraz eliminują skrzypienie).

Konserwacja drzwi zewnętrznych drewnianych

Drzwi drewniane zewnętrzne, w przeciwieństwie to drzwi wewnętrznych dodatkowo narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, dlatego nie należy umieszczać źródła ciepła blisko wewnętrznej strony skrzydła drzwiowego (może to spowodować wypaczenie skrzydła drzwi). Z kolei z powodu niskiej temperatury na zewnątrz na skrzydle drzwiowym osadza się woda, która może wnikać w mikrouszkodzenia powłoki lakierniczej i osłabiać konstrukcję skrzydła (w zimę może zamarzać).

Na uszkodzenia szczególnie narażony jest dół skrzydła i ościeżnicy. Z tego powodu warto systematycznie sprawdzać stan powłoki lakierniczej. Sprawdzamy również połączenia stolarskie przy ramiakach skrzydła i ościeżnicy oraz w miejscach łączących się ze szkłem. Wszelkie mikropęknięcia i uszkodzenia mechaniczne należy naprawić (ubytki uzupełniamy szpachlówką). 

Uszczelki teflonowe i elastomerowe wymagają konserwacji raz na pół roku (służą do tego: smar silikonowy lub wazelina techniczna). Dzięki temu utrzymamy właściwą elastyczność uszczelki, zapobiegniemy jej pękaniu, a tym samym zadbamy o właściwą szczelność drzwi. Jeśli zachodzi taka potrzeba, regulujemy też zawiasy. Trzeba to zrobić przed zimą – regulacja w mroźnej aurze może uszkodzić skrzydło drzwi.

Jest wiele sposobów na to, aby zabezpieczyć powierzchnię drewnianych drzwi zewnętrznych przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych. Odpowiedni środek do konserwacji drzwi drewnianych nie tylko ochroni je przed wilgocią, czy promieniowaniem UV, ale także podkreśli naturalne piękno tego materiału. Oto najpopularniejsze z nich:

Lakier do drewna

Na powierzchni tworzy przezroczystą, trwałą powłokę, która stanowi mocną barierę ochronną. Lakier zabezpiecza drewno przed wilgocią i blaknięciem. Zwiększa jego odporność na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Bejca do drewna

To barwiący preparat, który nadaje drewnu głęboki, jednolity kolor. Jednocześnie pozwala na zachowanie widocznej struktury i usłojenia drewna. To dobry wybór, gdy zastanawiasz się czym pomalować drzwi sosnowe surowe. W przeciwieństwie do farby bejca wnika w drewno, barwiąc je od wewnątrz. Dlatego kolor jest bardziej naturalny i trwały. 

Lakierobejca

Ten środek do konserwacji drzwi drewnianych łączy w sobie właściwości lakieru i bejcy. Jednocześnie barwi i chroni drewno. Lakierobejca tworzy na powierzchni drewna trwałą, odporną na wilgoć i promieniowanie powłokę i nadaje mu piękny kolor. O tym, jak stosować ten uniwersalny środek, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Olejowanie drzwi zewnętrznych

Olej do drewna to naturalny preparat, który wnika głęboko w strukturę drewna. Odżywia je i chroni przed wysychaniem oraz pękaniem. Olej nie tworzy na powierzchni twardej powłoki, lecz penetruje drewno, pozwala mu oddychać, a jednocześnie zapewnia ochronę przed wilgocią i podkreśla usłojenie. 

Impregnat do drzwi zewnętrznych 

Ten środek głęboko penetruje drewno i chroni je przed grzybami, pleśnią i insektami. Impregnacja drzwi drewnianych zewnętrznych stanowi podkład pod inne środki ochronne, takie jak lakier czy farba.

Wosk do drewna

Wosk do drewna to naturalny środek, który nadaje drewnu satynowe, lekko błyszczące wykończenie, chroniąc je jednocześnie przed wilgocią i zabrudzeniami. Wosk tworzy na powierzchni cienką, elastyczną warstwę, która odpycha wodę i brud.

Farba do drewna 

Farba do drewna tworzy kolorową powłokę ochronną, skutecznie chroniąc drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi. Takie wykończenie nadaje powierzchni jednolity kolor, który może całkowicie zakryć naturalne usłojenie. 

malowanie drzwi

Konserwacja drzwi drewnianych lakierobejcą – w kilku krokach

Jeśli zaobserwowaliśmy pęknięcia w powłoce lakierniczej, miejscowe przebarwienia lub mechaniczne uszkodzenia, powinniśmy przemalować skrzydło drzwiowe. Niewielkie uszkodzenia możemy naprawić lakierem przeznaczonym do miejscowych napraw.

Potrzebne nam będą do tego:

- rękawiczki,
- drobnoziarnisty papier ścierny/gąbka,
- pędzel z naturalnego włosia,
- wałek moherowy z krótkim włosiem,
- lakierobejca.

Krok 1 – demontaż drzwi 

Przed malowaniem powierzchnię należy odpowiednio przygotować. Renowację całych drzwi zaczynamy od demontażu wszystkich elementów: zdejmujemy skrzydło drzwiowe z ościeżnicy, odkręcamy klamkę i zamek.

Krok 2 – przygotowanie powierzchni

Powierzchnię wcześniej malowaną oczyszczamy z farby – można użyć preparatu do usuwania powłok malarskich. Skrzydło drzwiowe, które nie było dotąd malowane, wystarczy delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Po zakończeniu pracy należy dokładnie oczyścić powierzchnię.

Krok 3 – nakładanie lakierobejcy

Lakierobejcę dokładnie mieszamy. Nanosimy ją pędzlem lub wałkiem. Czekamy minutę i rozcieramy lakierobejcę prawie suchym pędzlem (wzdłuż słojów drewna). Przy malowaniu dużej powierzchni trzeba zwrócić uwagę na łączenie wszystkich części – mamy na to maksymalnie 5 minut. Całość będzie schła 12 godzin. Po takim czasie należy zrobić ponowne szlifowanie (międzywarstwowe). I tak jak wcześniej, po skończonym procesie, oczyszczamy powierzchnię, nanosimy kolejną warstwę lakierobejcy i po minucie rozcieramy ją pędzlem. Czekamy kolejne 12 godzin. Proces powtarzamy średnio co 5 lat.

Konserwacja drzwi zewnętrznych drewnianych. Podsumowanie

Aby Twoje drewniane drzwi wytrzymały trudy użytkowania i pięknie prezentowały się przez wiele lat, należy o nie odpowiednio zadbać. Szeroki wybór środków, takich jak np. doskonałej jakości impregnat do drzwi drewnianych, lakierobejca, olej lub wosk w szerokim wyborze znajdziesz w sieci sklepów Castorama. 

Odwiedź nas już dzisiaj i wybierz środek do konserwacji Twoich drzwi drewnianych!

Data aktualizacji: 04.10.2024