Renowacja starych okien i drzwi
Stare okna i drzwi drewniane czy nawet te wykonane z PCV po wielu latach użytkowania tracą swoją wartość estetyczną. Kiedy nie są całkowicie zniszczone, nie musimy się ich jednak pozbywać, wymieniając na nowe. Możemy przeprowadzić wówczas kilka zabiegów renowacyjnych, które znacząco odświeżą wygląd tych elementów, które stanowią w dużej mierze o wizualnej jakości całego budynku. A jakie to zabiegi? Już spieszymy z odpowiedzią.
Spis Treści:
- Usuwanie starych powłok malarskich
- Uzupełnienie ubytków
- Malowanie
- Tapicerowanie
- Renowacja okien i drzwi PCV
Usuwanie starych powłok malarskich
Od tego zadania powinniśmy rozpocząć każdą renowację, jeśli posiadamy okna i drzwi drewniane. Starą i zniszczoną warstwę farby możemy usunąć na dwa sposoby:
Usuwanie mechaniczne – w tym przypadku starych powłok malarskich możemy pozbyć się, używając opalarki i szpachelki. Pierwszym urządzeniem podgrzewamy warstwę wykończeniową, a drugim zdzieramy ją fragment po fragmencie z całej powierzchni. Pamiętajmy o tym, że opalarki nie powinniśmy używać w pobliżu szyb, które mogą popękać. Możemy zastosować również szlifierkę kątową wyposażoną w papier ścierny o grubości ziarna od 15 do 50. Szlifierkę należy prowadzić po powierzchni od góry do dołu, utrzymując jednostajny ruch i dbając o to, by trzymać ją delikatnie pod kątem podczas naciskania na przód tarczy.
Usuwanie chemiczne – starą powłokę malarską możemy także usunąć przy użyciu specjalnych środków chemicznych. Ich zastosowanie jest bardzo proste. Należy nanieść je pędzlem na drewnianą powierzchnię okna lub drzwi i pozostawić na czas wskazany przez producenta danego preparatu. Po tym czasie zauważalne powinno być łuszczenie się starej farby czy lakieru, których podobnie jak w przypadku usuwania mechanicznego, pozbywamy się wówczas przy użyciu szpachelki.
Uzupełnienie ubytków
Po usunięciu starej powłoki malarskiej w oknie lub drzwiach wykonanych z drewna powinniśmy przystąpić do uzupełnienia w ich powierzchni ubytków. Należy tego dokonać, stosując specjalną szpachlę stolarską, która jest przeznaczona do naturalnego drewna. Tego typu produkty posiadają wiele odcieni, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do koloru naszych okien i drzwi. Środek powinniśmy nałożyć na powierzchnię, używając plastikowej szpachelki, i odczekać aż do momentu jej dokładnego wyschnięcia. Gotową szpachlę należy wówczas dobrze przeszlifować. Najlepiej wykorzystać do tego zadania szlifierkę oscylacyjną z tarczą papieru ściernego o gradacji 60. Urządzenie należy prowadzić w różnych kierunkach, wykonując okrągłe ruchy. Na koniec warto zastosować jeszcze specjalną kostkę ścierną o gradacji 80 i ostatecznie wygładzić przy jej użyciu odświeżaną przez nas powierzchnię.
Malowanie
Ostatnim etapem prac w przypadku starych okien i drzwi wykonanych z drewna jest ich pomalowanie. Aby uzyskać zadowalający efekt, powinniśmy zdecydować się na nałożenie dwóch warstw farby: podkładowej oraz dekoracyjnej. Obie warstwy nakładamy na powierzchnię za pomocą pędzla – we wszelkich trudno dostępnych miejscach stosujemy małe pędzle, co pozwoli nam bardziej komfortowo wykonać zadanie. Proces malowania powinniśmy rozpoczynać od skrzydła, kończąc na ościeżnicy. Jeśli zaś skrzydła posiadają szyby, malujemy uprzednio powierzchnie przy ich krawędziach.
Tapicerowanie
Co prawda zabieg ten nie pomoże nam w przypadku okien, ale może okazać się skuteczny, jeśli w grę wchodzi renowacja drzwi drewnianych. Stare i zniszczone skrzydła możemy odświeżyć, nakładając na nie tapicerkę dekoracyjną. Tego rodzaju wykończenie doskonale zamaskuje wszelkie niedoskonałości, których usunięcie jest bardzo trudne lub też całkowicie niemożliwe. Tapicerki drzwiowe doskonale nadają się zarówno do pomieszczeń w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i tych znajdujących się w biurach oraz lokalach użyteczności publicznej. Wykonuje się je ze skaju i wypełnia pianką poliuretanową, dzięki czemu stanowią one dodatkową warstwę izolacyjną – zarówno termiczną, jak i akustyczną – zatrzymując ciepło i wygłuszając wnętrze.
Co więcej, renowacja drzwi przy użyciu tego typu materiałów jest wyjątkowo prosta i również możemy ją zrealizować we własnym zakresie, używając podstawowych narzędzi i akcesoriów montażowych dołączonych do zestawu z zakupioną przez nas tapicerką, takich jak taśma maskująca, gwoździe montażowe i pinezki tapicerskie
Aby zamocować tapicerkę dekoracyjną na naszych drzwiach, należy uprzednio wymontować z nich zamki, okucia oraz wizjer. Konieczne jest też usunięcie ok. 2-3 mm powierzchni drewna przy zawiasach po to, by drzwi mogły swobodnie otwierać się i zamykać po zamocowaniu tapicerki.
Jeśli tapicerka nie posiada przygotowanych otworów na wizjer i okucia, należy je samodzielnie wyciąć. Następnie układamy ją na drzwiach i wstępnie przyczepiamy za pomocą kilku gwoździ montażowych. Potem przybijamy tapicerkę w dolnej części, naciągamy ją i przybijamy u góry, kończąc na bokach.
Po zamocowaniu tapicerki montujemy z powrotem wizjer, okucia i zamki. Pracę kończymy, przybijając pinezkami tapicerskimi taśmę wykończeniową na całym obwodzie skrzydła, pomijając jedynie jego dolną część
Renowacja okien i drzwi PCV
Nie tylko drzwi i okna drewniane możemy poddać renowacji. Dzięki specjalnie dedykowanym PCV farbom możemy łatwo odświeżyć wygląd również elementów wykonanych właśnie z tego niezwykle popularnego materiału. Dzięki temu zyskają one nie tylko nowe życie, ale także zabezpieczenie przed żółknięciem, zarysowaniami, zabrudzeniami oraz destrukcyjnym działaniem środków czyszczących.
Przygotowanie do malowania – aby pomalowanie powierzchni plastikowych było możliwe, musimy je uprzednio dokładnie oczyścić, szczególnie z tłustych plam. Możemy tego łatwo dokonać, stosując dobrej jakości płyn do mycia naczyń lub przy bardziej zaawansowanych zabrudzeniach rozpuszczalnik.
Nie możemy zapominać również o dokładnym zabezpieczeniu szyb, uszczelek znajdujących się pomiędzy ramą a szybą oraz ścian stykających się z ramą skrzydła. Wszystkie te miejsca należy zabezpieczyć papierową lub wykonaną z PCV taśmą malarską.
Malowanie – wpływ na skuteczne malowanie drzwi i okien plastikowych mają w dużej mierze dokładnie wymieszana farba oraz użycie odpowiednich narzędzi malarskich – w tym przypadku możemy skorzystać z pędzla o miękkim włosiu lub wałka gąbkowego, a jeśli mamy taką możliwość, możemy zdecydować się również na malowanie natryskowe. Podobnie jak w przypadku powierzchni drewnianych, i tutaj polecane jest zastosowanie farby podkładowej oraz dekoracyjnej. Do nałożenia drugiej warstwy przystępujemy po dokładnym wyschnięciu pierwszej – dla lepszego efektu warto zaczekać z nałożeniem jej do następnego dnia.
Podczas malowania wykonujemy proste, jednokierunkowe ruchy, rozpoczynając od mniej widocznych miejsc. Ważne, aby nie nakładać farby w nadmiarze i pamiętać o ściągnięciu wszystkich taśm malarskich po każdym skończonym malowaniu.
Data aktualizacji: 15.08.2024