Jak prać firanki, żeby były białe? Skuteczne metody
Śnieżnobiałe firanki mogą stać się prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Niestety, pył, kurz i inne zanieczyszczenia zza okna i z samego wnętrza wpływają negatywnie na ich wygląd. Jak zadbać o firanki, aby na długo zachowały swą świeżość i biel? Z tego artykułu dowiesz się, jak prać firanki w prawidłowy sposób.
Spis Treści:
- Jak prać firanki w pralce, żeby były białe – sprawdzone sposoby
- Białe firanki – jak prać? Zacznij od namoczenia
- Delikatny cykl prania
- Jak prać firanki domowymi sposobami – soda oczyszczona i proszek do pieczenia
- Jak prać firanki sposobami domowymi – sól kuchenna, ocet i sok z cytryny
- Jak prać firanki w zależności od rodzaju materiału?
Jak prać firanki w pralce, żeby były białe – sprawdzone sposoby
Firanki pełnią zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną funkcję, np. zabezpieczają pokój przed nadmiarem promieni słonecznych, wiatrem czy owadami. Zapewniają intymność i pozwalają delikatnie odgrodzić się od otoczenia, co jest szczególnie ważne, gdy mieszkanie znajduje się w pobliżu ciągu pieszego. Lekka, zwiewna firanka stanowi też dekoracyjny element aranżacji wnętrza, dodający klasy i szyku pomieszczeniu.
Utrzymanie estetycznego wyglądu firany nie jest jednak łatwe. Niewłaściwie pielęgnowane firanki mogą stać się siedliskiem kurzu, sadzy i innych zanieczyszczeń z powietrza. Z łatwością chłoną też nieprzyjemne zapachy. To wszystko sprawia, że ich materiał staje się żółty, zabrudzony, a nawet zniszczony.
Na szczęście możesz temu zapobiec. Prawidłowe pranie firanek pozwoli Ci znów cieszyć się ich śnieżnobiałym kolorem i eleganckim wyglądem. Jak prać firanki, żeby były białe? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów.
Białe firanki – jak prać? Zacznij od namoczenia
Jeśli Twoje białe firanki są brudne i mocno zakurzone, przed praniem dobrze jest je namoczyć. Najpierw oczyść je na sucho z zanieczyszczeń, a później włóż do dużej miski albo wanny z chłodną wodą. Pozostaw je w niej na kilka godzin. Pamiętaj, że im dłużej tkanina pozostanie w wodzie, tym łatwiej pozbędziesz się plam z materiału.
Dla wzmocnienia efektu możesz już na etapie namaczania dolać do wody delikatny detergent z dodatkiem wybielacza. Jeśli na firankach są tłuste plamy, dolej do cieczy kilka kropel płynu do mycia naczyń. Z kolei, gdy masz problem z odbarwieniem (zazwyczaj na kolor żółty) firanki, namocz ją w misce z wodą i sodą oczyszczoną.
Delikatny cykl prania
Po namoczeniu możesz wrzucić białe firanki do bębna pralki, najlepiej w torbie przeznaczonej do prania delikatnych ubrań. Jeśli takowej nie posiadasz, możesz użyć dużej poszewki na poduszkę. Przed włożeniem firan do torby, złóż je w kostkę. Jeśli zastanawiasz się, jak prać białe firanki w pralce, musisz wiedzieć, że najlepiej wykorzystać do tego zadania dedykowane środki: proszek, płyn albo kapsułki do prania delikatnych tkanin białych lub firanek. Akcesoria te można prać w pralce, ale w niskiej, wynoszącej maksymalnie 30-40°C temperaturze.
Nigdy nie decyduj się na odwirowywanie firanek na wysokich obrotach. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie programu do delikatnych tkanin – zazwyczaj są one oznaczone jako „pranie ręczne” bądź „pranie delikatne”. Niektóre modele pralek mają nawet specjalne programy do czyszczenia firanek. Możesz też dodać płyn do płukania tkanin, który dodatkowo zmiękczy materiał i zadziała antyelektrostatycznie, dzięki czemu tkaniny nie będą się elektryzować i ładnie ułożą się w oknie.
Jak prać firanki domowymi sposobami – soda oczyszczona i proszek do pieczenia
Cykl prania to niejedyna metoda przywrócenia bieli firankom. Istnieje też kilka domowych sposobów na to, jak prać firanki. Możesz zatem dodać łyżeczkę sody oczyszczonej do wody w misce bądź wannie (w przypadku prania ręcznego) lub do bębna (przy praniu w pralce). Delikatnie żrąca formuła tych środków skutecznie czyści tkaniny z trwałych zabrudzeń i przywraca im biel, nie niszcząc przy tym materiału.
Alternatywą dla sody jest proszek do pieczenia. Przygotuj roztwór w proporcjach 1 torebka proszku do pieczenia na 5 litrów wody i wlej go do miski bądź wanny z wodą. Mocz firanki przez 15-20 minut, a następnie wypierz je ręcznie. Możesz też wsypać proszek do pieczenia do pralki i wymieszać go z preparatem przeznaczonym do prania białych tkanin.
Jak prać firanki sposobami domowymi – sól kuchenna, ocet i sok z cytryny
Skutecznym sposobem na przywrócenie bieli firankom jest wypranie ich w soli kuchennej. Po zasadniczym praniu namocz suche firanki w roztworze wody z solą, w proporcjach 5 litrów do 130 gramów.
Kolejną efektywną metodą jest użycie octu – pół szklanki płynu wlej do wody z proszkiem. To sposób, który sprawdzi się zwłaszcza w przypadku tkanin sztucznych, ponieważ ocet powoduje sztywnienie wypranego materiału.
Do wybielania firanek z lnu bądź bawełny przyda się też sok z cytryny albo kwasek cytrynowy. Dodaj go do miski z wodą, w której namoczysz tkaniny. Im więcej dodasz preparatu, tym lepszy efekt uzyskasz. Namaczaj firanki przez 20-30 minut, a później wrzuć je do bębna i wykonaj pranie.
Jak prać firanki w zależności od rodzaju materiału?
Firany są często wykonane z delikatnych, bogato zdobionych tkanin, co zwiększa ich podatność na uszkodzenia. To sprawia, że wiele osób obawia się prać je w pralce. Słusznie – niektórych z materiałów nie zaleca się wkładać do bębna. Białe firanki z materiałów syntetycznych często można bez obaw prać w pralce w niskiej temperaturze.
Firanki z bawełny, tiulu i lnu, a także tkaniny haftowane lepiej jednak trzymać z daleka od tego urządzenia. Zamiast prania w pralce postaw na czyszczenie ręczne. W tym celu przygotuj dużą miską lub wannę i nalej do środka ciepłej (ale nie gorącej) wody z mydłem. Po rozpuszczeniu preparatu zanurz w roztworze firanki.
Jak prać firanki z woalu? Również w tym przypadku zaleca się pranie ręczne. Przed praniem dobrze jest namoczyć je w mieszance wody, soli do firanek i proszku do prania, a później dopiero wyprać ręcznie w chłodnej wodzie z dodatkiem płynu do płukania.
Jeśli nie jesteś pewny, czy Twoje firany nadają się do czyszczenia w pralce, dla bezpieczeństwa postaw na pranie ręczne. Stosuj delikatne detergenty, najlepiej przeznaczone do prania firan.
Data publikacji: 09.02.2015
Data aktualizacji: 14.10.2024