Praktyczne i nietypowe zastosowanie tkanin

Tkaniny są nieodłącznym elementem większości mieszkań czy domów. Koce, firanki, pościele, narzuty, dywany i poszewki – z tym głównie nam się kojarzą. Tymczasem możemy wykorzystać je również na inne sposoby. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Spis treści:

  • Ciekawe zastosowania tkanin
  • Tkaniny zamiast tapety
  • Tkanina zamiast drzwi
  • Tkanina zamiast ścian
  • Dekoracje z tkanin
tkaninatkaninatkaninatkanina

Ciekawe zastosowania tkanin

Mając do dyspozycji rozmaite tkaniny – duże fragmenty, jak również niewielkie skrawki – możemy całkowicie odmienić charakter naszego wnętrza. Uczynimy to albo za sprawą detali, albo dzięki użyciu przyciągających wzrok, dużych dekoracji.

Tkaniny zamiast tapety

Nawet zwykła tkaninę, którą kupimy w sklepie na metry, możemy wykorzystać w roli tapety, mając dodatkowo pewność, że trudno będzie znaleźć podobną dekorację u naszych znajomych. Wystarczy zaopatrzyć się w materiał o odpowiednich rozmiarach – reszta to już czysta przyjemność. Nowoczesny system montażu oparty o specjalne profile umożliwia stabilne zamocowanie tkaniny w wybranym miejscu. Nie korzystamy tu z kleju, nie potrzebujemy żadnych narzędzi, a co więcej, dekorację tego typu możemy w każdej chwili usunąć lub wymienić na inny rodzaj materiału. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku ścian zaniedbanych i podniszczonych, jak i w mieszkaniach świeżo wybudowanych czy wyremontowanych.

Tkanina zamiast drzwi

Otwarta przestrzeń wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych jest w modzie. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z nas potrzebuje czasem intymności i spokoju – miejsca odgrodzonego od pozostałej części mieszkania. Wszelkie otwory drzwiowe, które łączą pomieszczenia, ale w których nie chcemy montować tradycyjnych drzwi, możemy wykończyć właśnie za pomocą tkaniny. Od tego, jaki materiał i wzór wybierzemy, będzie zależało, na ile skutecznie odizolujemy się od pozostałych domowników. Takie nietypowe drzwi w każdej chwili możemy usunąć na stałe lub wymienić na inny model niewielkim kosztem. Do montażu możemy użyć tradycyjnego karnisza, na którym zawiesimy naszą przegrodę.

tkaninatkaninatkaninatkanina

Tkanina zamiast ścian

Popularnym ostatnio trendem w aranżacji wnętrz jest wykorzystywanie tkanin w roli ruchomych ścian wyznaczających przeważnie przestrzeń na sypialnię. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Zaciągnięte zasłony skutecznie chronią miejsce naszego snu przed oczami gości, dzieląc mieszkanie na strefy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie w przypadku niewielkich kawalerek, gdzie nie wystarczyło miejsca na wydzielenie osobnego pomieszczenia tradycyjnymi ścianami. Do montażu zasłon wystarczają tradycyjne karnisze bądź szyny. Dzięki taki ścianom uzyskujemy podział przestrzeni niewielkim kosztem i nakładem sił, a przy tym bez konieczności gruntownego remontu oraz utraty przestronności wnętrza.

Dekoracje z tkanin

Jeśli brak nam pomysłu na oryginalne dekoracje, z pomocą znów przychodzą tkaniny. Możemy zastosować je w roli obrazów: wystarczy, że przytniemy materiał do odpowiednich rozmiarów i oprawimy w ramkę. Poszczególne elementy widniejące na naszej tkaninie możemy także wyciąć i przyozdobić nimi chociażby świeczniki, lampiony czy abażury. Większe fragmenty posłużą do wykończenia powierzchni wiader, pojemników czy koszy, które przydadzą się w domu nie tylko jako elementy dekoracyjne, ale także jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Z niewielkich fragmentów tkanin uszyjemy także osłonki na świeczniki czy doniczki, a także wykonamy gustowną ozdobę dla domowych słoiczków z konfiturami.

Jak widać, tkaniny mogą posłużyć jako coś więcej, niż tylko tradycyjnie spotykane w oknach zasłony, zdobiące kanapy narzuty i ocieplające posadzkę dywany. W dodatku ich wykorzystanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim tkaniny w każdej chwili możemy wyprać – łatwo utrzymamy je więc w czystości i świeżości. Po drugie, za ich pomocą w niezwykle łatwy sposób odmienimy wnętrze, tym bardziej że możemy zaopatrzyć się w kilka materiałów o różnych barwach, wzorach i fakturze i dowolnie je wymieniać. Tkaniny nie ingerują także w konstrukcję budynku – dzielą przestrzeń, dając jednocześnie możliwość ponownego jej połączenia – dosłownie za jednym pociągnięciem.

Data aktualizacji: 20.06.2024

tkaninatkaninatkaninatkanina