Ile trawy na 10 arów? Stwórz idealny trawnik – uniwersalny poradnik

Chcesz stworzyć trawnik od zera? Nie wiesz jednak, jak się do takiego zadania zabrać? Z naszego poradnika dowiesz się, jak przygotować podłoże, wybrać trawę i przeprowadzić prawidłowy wysiew. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć przydomowym ogrodem w kolorze pięknej i uspokajającej zieleni. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  • Jak zakładać trawnik? Wybór podłoża
  • Sekrety założenia trawnika – praktyczne porad
  • Ile trawy potrzeba trawy na m2?
  • Stwórz swój trawnik. Kilka słów na koniec
trawatrawatrawatrawa

Jak zakładać trawnik? Wybór podłoża

Proces zakładania trawnika rozpoczyna się od wyboru podłoża. Duże znaczenie ma jakość gleby, jej skład i struktura. Do tego cel możesz użyć testera pH. Trawa lubi lekko zasadowe środowisko, czyli z pH od 6,0 do 7,5. Oczywiście każdy gatunek ma własne preferencje, które warto sprawdzić przed wyborem nasion.

Ważna jest także struktura gleby. Powinna ona być zdolna do utrzymania wilgoci, ale nie mokra. Musi także pozwalać na docieranie powietrza do systemu korzeniowego. Jeżeli w Twoim ogrodzie występuje podłoże gliniaste, czyli zbite i ciężkie, to konieczne jest dodanie do niego piasku lub kompostu. Dzięki temu darń będzie napowietrzona.

W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie wertykulacji. Jest to technika polegająca na pionowym nacinaniu gleby. Ma to na celu przerwanie warstwy martwej trawy oraz innych zanieczyszczeń organicznych, tak zwanego filcu. Dzięki temu Twój ogrodowy trawnik będzie oddychał, poprawi się wnikanie wody oraz składniki pokarmowe będą docierać do korzeni. Wertykulację dobrze przeprowadzać wczesną jesienią lub wiosną, kiedy trawa jest w fazie aktywnego wzrostu.

Kolejną czynnością, którą możesz wykonać, jest aeracja podłoża. Jest to uniwersalny sposób na dostarczenie powietrza w głębsze rejony podłoża. Polega on na wykonywaniu małych otworów w glebie za pomocą specjalnego urządzenia. Zabieg taki powinieneś przeprowadzać w regularnych odstępach czasu, co najmniej dwa razy w roku.

Regularne przeprowadzanie tych zabiegów pozwali Ci stworzyć warunki dla wzrostu trawy, co jest fundamentem każdego trawnika. Pamiętaj, aby dostosować częstotliwość tych zabiegów do rodzaju gleby oraz specyficznych potrzeb Twojego trawnika.

trawatrawatrawatrawa

Sekrety założenia trawnika – praktyczne porad

Założenie trawnika to nie tylko rozrzucenie nasion traw lub rozwiniecie rolki z trawą. Żeby powstał ogrodowy trawnik zachwycający soczystą zielenią i gęstą murawą, konieczna jest często ciężka praca. Nie martw się, ponieważ poniżej znajdziesz kilka porad, jak sobie z tym zadaniem poradzić.

Przygotowanie gleby

Przygotowanie terenu polega nie tylko na wyborze odpowiedniego miejsca, gdzie chcesz posadzić trawę. Zanim skupisz się na wysiewie trawy, podłoże pod trawnik oczyść z wszelkich kamieni, korzeni, chwastów, oraz innych zanieczyszczeń. Możesz także przekopać ziemię, by nasiona się zakorzeniły. Jest to sprawdzona metoda na uzyskanie przydomowego trawnika o żywym kolorze i dużej objętości.

Wybór rodzaju trawy

Możesz zdecydować się na zakładanie trawnika z siewu lub ułożenie trawy z rolki. Oba sposoby mają swoje wady i zalety, żaden z nich nie jest uniwersalny. To, na który z nich się zdecydujesz, zależy m.in. od rodzaju gleby czy wielkości planowanego trawnika.

Duże znaczenie ma także gatunek trawy. Na rynku dostępne jest wiele mieszanek, dzięki któremu murawa będzie przystosowana czy to do rekreacji, sportu czy też stworzenia łąki. Jeżeli nie wiesz, na jaki rodzaj się zdecydować, optymalnym wyborem będzie trawa uniwersalna na przykład życica. Sprawdź tylko, czy dana mieszanka ma świadectwo kwalifikacji nasion. Dzięki temu wiesz, że nowy trawnik jest bezpieczna.

Wysiewanie trawy

Do wysiewania trawy nadaje się późna wiosna, czyli przełom kwietnia i maja oraz wczesna jesień. Taki termin siewy zapewnia optymalne warunku wzrostu. Najtańsza metoda na uzyskanie przydomowego trawnika to ręczne sadzenie. Jednak w ten sposób możesz sprawić, że zbyt mała ilość nasion trafi we wskazane miejsce. W wyniku tego trawnik będzie rzadki i nieestetyczny.

Zadbany trawnik uzyskasz, używając siewnika. Zapewnia on równomierny siew. Najpierw poruszaj się wzdłuż, a potem w poprzek obsiewanego terenu. Pamiętaj, że nasiona nie powinny leżeć na ziemi, dlatego po wysianiu należy je lekko przekopać lub przewalcować. Jeśli chcesz, możesz rozsypać nawóz, co pomoże we wzroście trawy i zapewni odpowiednie substancje odżywcze.

Podlewanie

Zarówno trawnik z rolki, jak i ten wysiany z nasion wymaga regularnego podlewania. Obecność wilgoci pomaga rozwinąć się młodym roślinom. Podlewanie trawy nie może jednak być zbyt obfite, gdyż nasiona mogą zgnić lub spłynąć razem z wodą. Gdy pojawią się pierwsze źdźbła, zmniejsz częstotliwość podlewania, ale zwiększ ilość wody, aby wspierać głębszy wzrost korzeni.

Pierwsze koszenie

W większości gatunków pierwsze koszenie wykonuj, gdy trawa osiągnie wysokość od 8 do 10 cm. Nie ścinaj jej jedna zbyt krótko, maksymalnie 1/3 długości źdźbła. To, po jakim czasie Twój trawnik osiągnie taki rozmiar, zależy od jego gatunku, warunków pogodowych oraz rodzaju podłoża. Przeważnie jest to około 4-6 tygodni od momentu, w którym nastąpił wysiew nasion.

Ile trawy potrzeba trawy na m2? 

Ilość trawy potrzebna do wysiania na jeden metr kwadratowy trawnika zależy od kilku czynników takich jak rodzaj trawy, jakość gleby i zamierzony efekt. Na ogół, dla większości mieszkań traw, zalecana ilość nasion wynosi od 20 do 40 gramów na metr kwadratowy. A jak to przekłada to się na kilogramy? Oto proste wyliczenia:

W przypadku gdy zdecydujesz się zakładać trawnik o powierzchni 100 m2, to przy założeniu zużycia 20 gramów na 1 m2 trawnika należy wysiać: 2 kg nasion. Wynika to z równania: 100 m² x 20 g = 2000 gramów. A gdy będzie to bardziej gesty siew, czyli 40 gramów, musisz zaopatrzyć się w co najmniej 4 kg trawy. Na opakowaniach często podana jest ilość trawy na 1 ar, to inaczej 100 m².

Jeśli twój ogród jest mniejszy, na przykład 30-40 m2 potrzebować będziesz od 0,6 do 1,2 kg. Nie stanowi to dużego problemu, gdyż na rynku dostępne są opakowania o różnych rozmiarach, takich jak 0,5 kg, 1 kg, 2 kg, 5 kg na nawet 25 kg.

trawatrawatrawatrawa

Stwórz swój trawnik. Kilka słów na koniec

Stworzenie trawnika wymaga czasu, cierpliwości i stosowania odpowiednich technik. Dzięki naszemu przewodnikowi krok po kroku z łatwością osiągniesz zamierzony efekt. Pamiętaj, że regularna pielęgnacja to klucz do utrzymania zdrowego i estetycznego trawnika. Regularne koszenie, nawożenie i nawadnianie to czynności, które zapewnią Twojemu trawnikowi siłę i bujność przez całe lata.

Zacznij już dziś, a wkrótce będziesz mógł cieszyć się perfekcyjnym zielonym zakątkiem na własnym podwórku!

Data Publikacji: 31.05.2024