Drewniana altana w ogrodzie – jak zrobić? Pomysły na altany
Nowoczesne altany ogrodowe pozwalają spędzać czas na relaksie i odpoczynku. Altany sprawdzą się również jako rekreacyjna część ogrodu, w której niezależnie od pogody można grillować i świetnie spędzać wolny czas. Sprawdź, jaka altana komponuje się z przydomowym ogrodem.
Spis Treści:
- Drewniana altana kontra ogród – jak zbudować bez pozwolenia na budowę?
- Aranżacja nowoczesnej altany ogrodowej – jak pomieścić dużą altanę na działce?
- Altanka w ogrodzie – o czym pamiętać w przypadku altan, budując miejsce do wypoczynku?
- Altana a kwestie prawne
Drewniana altana kontra ogród – jak zbudować bez pozwolenia na budowę?
Altana ogrodowa może być znakomitym miejscem do biesiadowania z bliskimi i spotkań z przyjaciółmi. Można w niej nie tylko biesiadować, ale również odpoczywać w pojedynkę i oderwać się od codzienności. Jeśli architektura działki pozwala Ci wygospodarować na nią miejsce, warto postawić altanę.
strong>Czasem wystarczy wiata w nowoczesnym stylu, pod którą stanie np. grill. Nie można zapominać jednak o tym, że każdy preferuje inną formę spędzania wolnego czasu w ogrodzie. Warto więc zadbać o przestrzeń wokół i ustawić m.in. wygodny leżak, stół, drewniane ogrodowe krzesła, bujany fotel czy parasol ogrodowy chroniący przed słońcem. Duża altana pozwoli pomieścić wiele ciekawych dodatków do aranżacji, dzięki którym miejsce stanie się jeszcze przytulniejsze.
Aranżacja nowoczesnej altany ogrodowej – jak pomieścić dużą altanę na działce?
Zbudowanie altanki do ogrodu umożliwia stworzenie fantastycznej strefy do wypoczynku. Nie wystarczy jednak wstawić mebli ogrodowych, ale skonstruować solidny pawilon. Trzeba go również zabudować, aby zapewnić osłonę strefy wypoczynkowej. Odpowiednio wykonana altana drewniana da schronienie w upalne dni. Będzie też w stanie przetrwać silne opady i porywiste wiatry. W przypadku takich altan warto wiedzieć, jak ją samodzielnie zbudować. Projektowanie małej architektury nie jest najprostsze, ale altanę można zrobić zupełnie samemu. Wybrać można w zasadzie między trzema opcjami:
- Kupno gotowej altany, która będzie już złożona. Można też kupić gotową wiatę i zapłacić za jej montaż na działce.
- Zakup gotowego projektu altany z elementami konstrukcji, a następnie samodzielne złożenie jej od podstaw.
- Stworzenie własnego projektu, kupno potrzebnych materiałów i złożenie w całość.
Bardzo ważny jest wybór materiałów na altanę – muszą mieć odpowiednie właściwości. Dach altany musi się dobrze trzymać np. zostać wsparty na słupach. Musi również wytrzymać ekspozycję w różnych warunkach pogodowych. Ogród przed domem może znakomicie prezentować się z altaną, jednak istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo takiego obiektu. Jeśli marzy Ci się duża altana ogrodowa, mimo wszystko dobrze zlecić jej budowę specjalistom.
Altanka w ogrodzie – o czym pamiętać w przypadku altan, budując miejsce do wypoczynku?
Jeśli nie chcesz postawić na gotowy produkt, a samodzielnie stworzyć altanę, najpierw musisz skupić się na projekcie. Obejmuje on nie tylko rodzaj materiałów, których należy użyć do budowy nowego elementu architektury ogrodowej. Należy pamiętać o ich wyglądzie, przeznaczeniu i trwałości, zwłaszcza jeśli altanka ogrodowa ma posłużyć przez dłuższy czas. Zanim wiata czy altan stanie w Twoim ogrodzie, starannie zaplanuj jej:
- Kształt – altana może przybrać formę prostokąta, kwadratu czy koła. Kształt należy dopasować do miejsca. Jeśli masz duży ogród, znacznie prościej będzie wpasować w niego altanę w dowolnej formie.
- Dach – może być zarówno stały, jak i np. doczepiany. Wszystko zależy od preferencji i miejsca w ogrodzie.
- Wymiary– przy domach jednorodzinnych i działkach najczęściej stawia się niewielką altanę. Jeśli chcesz wybudować większą niż 35 m2, musisz pamiętać o tym, że stoi na przeszkodzie… pozwolenie. Powinieneś się o takie postarać.
- Podłoże– altana może mieć podłogę, ale wcale nie musi. Jeśli się na nią zdecydujesz, warto pamiętać o dobrej jakości materiałach. Doskonale sprawdza się kostka brukowa, kamień naturalny i odpowiednio zaimpregnowane deski drewniane.
Nie można też zapominać o lokalizacji. Postawienie altany wymaga perfekcyjnego zagospodarowania przestrzennego i planu. Drewniana altana umieszczona w ogrodzie wymaga doskonałego miejsca, aby przetrwać każde warunki atmosferyczne (np. dać schronienie przed deszczem).
Altana a kwestie prawne
Altana wciąż jest obiektem budowlanym, który podlega przepisom prawa budowlanego. Jeśli planujesz jej postawienie w ogrodzie, powinieneś najpierw sprawdzić wszystkie wymogi i restrykcje związane z jej budową. Musisz mieć pewność, czy na pewno możesz zbudować ją bez pozwolenia na budowę
Uważaj też, bo altana może być… nielegalna. Czasem plan zagospodarowania przestrzennego może zabraniać budowy tego typu obiektów. Jeśli altana zostanie uznana za nielegalną i nie da się jej pomyślnie zalegalizować, konieczna może być rozbiórka.
Data Publikacji: 24.06.2024