Przejdź do głównej treści

Deszczówka w ogrodzie, czyli ekologiczne podlewanie

Zazwyczaj wiemy, jak podlewać nasz ogród. Jeśli zależy nam na rozwiązaniu korzystnym dla roślin, środowiska, a także dla naszego portfela, najlepszym sposobem jest deszczówka.

Zalety wykorzystania wody deszczowej

1. Oszczędność

Deszczówka doskonale sprawdza się zwłaszcza latem, gdy konieczne jest częste podlewanie ogrodu. Jeśli zamierzamy nawodniać nie tylko rośliny doniczkowe i rabaty, lecz także większe powierzchnie, np. trawniki, zastosowanie deszczówki będzie dla nas dużą oszczędnością. Odzyskaną wodę deszczową możemy też z powodzeniem wykorzystać np. do mycia samochodu, a to wiąże się z kolejnymi zaoszczędzonymi litrami i z niższymi rachunkami.

Deszczówka w ogrodzie, czyli ekologiczne podlewanieDeszczówka w ogrodzie, czyli ekologiczne podlewanieDeszczówka w ogrodzie, czyli ekologiczne podlewanieDeszczówka w ogrodzie, czyli ekologiczne podlewanie

2. Ekologia

Używanie deszczówki to ekologiczne rozwiązanie. W ten sposób odzyskujemy, magazynujemy i zagospodarowujemy wartościową wodę deszczową, której nadmiar dotychczas spływał do studzienek. W naszym ogrodzie nic się nie marnuje, a podlewane rośliny nie dostają wraz z wodą porcji chloru, który zazwyczaj znajduje się w wodzie z tradycyjnego ujęcia.

3. Korzyści dla roślin

Myli się ten, kto sądzi, że stosowanie deszczówki to oszczędzanie kosztem jakości wody używanej do podlewania. Wspomniany już brak chloru to bowiem nie jedyna zaleta deszczówki. Woda deszczowa jest także miękka, lekko kwaśna i bogata w substancje odżywcze, a tym samym − dobra dla roślin, szczególnie różaneczników czy azalii.

Przeczytaj także: Jak naprawić przeciekający zbiornik na wodę pitną

Zbieranie deszczówki

Najprostszą metodą zbierania wody deszczowej jest pobieranie jej z rynny. Co ważne, rozwiązania tego nie należy stosować w przypadku dachu pokrytego azbestem albo papą, ponieważ wpływają one negatywnie na jakość wody.

 

1. Zbiorniki naziemne

Deszczówkę możemy gromadzić w pojemnikach ustawianych bezpośrednio pod rynną albo w większych, specjalnie do tego przeznaczonych beczkach lub innych zbiornikach. Skierowanie do nich wody z dachu jest możliwe dzięki zamontowaniu przy rynnie złączki (zbieracza) umożliwiającej odprowadzanie deszczówki, np. przez dodatkowe korytko (w dowolnym kierunku). Aby w przechowywanej wodzie nie zdążyły rozwinąć się glony, zbiornik musi być zamykany i nieprzezroczysty (nie może przepuszczać światła).

2. Instalacja podziemna

Jeżeli zależy nam na zbieraniu deszczówki na dużą skalę i magazynowaniu jej, warto zdecydować się na instalację podziemną. Wówczas woda ze wszystkich rynien odprowadzana jest do głównego zbiornika znajdującego się pod poziomem gruntu. Instalacja podziemna jest co prawda droższa, ale daje więcej możliwości − dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań (pomp, filtrów) można używać zgromadzoną wodę deszczową nie tylko do podlewania ogrodu, lecz także do spłukiwania toalety czy do prac porządkowych wokół domu. Więcej informacji o odzyskiwaniu wody deszczowej znajdziesz w tym artykule.

Zobacz też: Jak wykonać ogrodowy podgrzewacz wody?

Deszczówka w ogrodzie, czyli ekologiczne podlewanie

Uwaga! Przed przystąpieniem do montażu instalacji podziemnej koniecznie sprawdźmy poziom wód gruntowych. Wykonanie instalacji na terenie charakteryzującym się wysokim poziomem wód gruntowych jest możliwe, ale wymaga zastosowania specjalnego zbiornika.