Czy znasz sposoby i pomysły na zbieranie deszczówki?

Ważne jest dla Ciebie życie w zgodzie ze środowiskiem, a jednocześnie chcesz oszczędzić trochę pieniędzy? Dobrym rozwiązaniem będzie podlewanie kwiatów wodą z opadów. Podpowiemy, jak wybrać zbiornik na deszczówkę i w jaki sposób ją wykorzystywać.

Spis treści:

  • Deszczówka – dlaczego warto ją zbierać?
  • Na co zwrócić uwagę, wybierając zbiornik na deszczówkę?
  • Jak wykorzystać deszczówkę w domu i ogrodzie?
  • Możesz uzyskać dofinansowanie, aby zbierać deszczówkę
deszczówkadeszczówkadeszczówkadeszczówka

Deszczówka – dlaczego warto ją zbierać?

Zbieranie deszczówki pozwala nie tylko chronić środowisko i zmniejszyć zużycie wody pitnej, ale przełoży się również na oszczędności finansowe. Na początek możesz zebrać wodę deszczową do wiaderka, jednak w dłuższej perspektywie może się okazać, że będzie to rozwiązanie niewygodne. Co więcej, takie wiadro łatwo przewrócić, jak również mogą do niego wpaść różne śmieci. Dlatego warto zainwestować w specjalne zbiorniki na wodę opadową.

Zanim jednak dokonasz takiego zakupu, powinieneś mieć świadomość, co zyskasz dzięki takiej decyzji:

  • Mniejsze zużycie wody pitnej, czyli mniejsze rachunki za wodę;
  • Woda z deszczówki posiada odczyn kwaśny, który jest korzystniejszy dla niektórych roślin, np. wrzosowatych. Do tego jest bogatsza w minerały i składniki naturalne;
  • Pojemniki gromadzące deszczówkę zapobiegają gwałtownemu podniesieniu poziomu wód w rzekach;
  • Masz zapewnioną wodę w razie suszy.
deszczówkadeszczówkadeszczówkadeszczówka

Na co zwrócić uwagę, wybierając zbiornik na deszczówkę?

Zbieranie wody deszczowej zyskuje coraz więcej zwolenników. Jeśli chcesz dołączyć do tej grupy, musisz wiedzieć, że taki zbiornik powinien być dopasowany do Twoich potrzeb, jak i możliwości. Powinien być również szczelny i pozwalać na podłączenie pompy albo węża ogrodowego, które pomogą odprowadzić wodę.

Jeśli posiadasz dużą działkę, możesz zdecydować się na postawienie mauzerów, których pojemność dochodzi nawet do 1000 litrów. Stosowanie ich jest bardzo proste, ponieważ w górnej części mają otwór, a w dolnej kran umożliwiający korzystanie ze zgromadzonej wody.

Inną propozycją może być również zbiornik podziemny, do którego będą podłączone rury spustowe z rynny. Wówczas deszczówka będzie spływać prosto do zbiornika, jednak w tym przypadku, konieczne będzie zamontowanie pompy do jej wydobycia.

Oczywiście wielkość zbiornika, w którym chcesz zbierać deszczówkę, powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Przy mniejszej działce wystarczająca może się okazać beczka mieszcząca między 100 a 250 litrów. Ciekawą propozycją na taras czy balkon mogą być również zbiorniki ozdobne mające różne kształty. Nie tylko pozwolą gromadzić deszczówkę, ale również będą stanowiły ozdobę posesji.

Decydując się na wykorzystanie systemu rynnowego podłączonego do zbiornika, możesz w łatwy sposób gromadzić wodę, która spływa z dachu. Powinieneś wówczas zadbać o instalację zaworu, który będzie kontrolował ilość wody w zbiorniku – gdy będzie jej za dużo, zacznie odprowadzać ją do kanałów kanalizacji. Przydatne może się również okazać założenie filtra, który będzie zatrzymywał zabrudzenia. Pamiętaj jednak o regularnym czyszczeniu rur, aby woda nie była zanieczyszczona.

Jak wykorzystać deszczówkę w domu i ogrodzie?

Wiesz już jakie rozwiązanie na gromadzenie wody opadowej będzie odpowiednie dla Twojego gospodarstwa domowego? Czas, abyś dowiedział się, w jaki sposób możesz wykorzystać zebraną wodę, tak aby działać proekologicznie i oszczędnie.

Możesz korzystać z deszczówki do domu, chociażby przy takich czynnościach, jak np.:

  • Spłukiwanie toalety – co pozwoli każdego dnia zaoszczędzić nawet kilka litrów wody;
  • Prace porządkowe – po przefiltrowaniu deszczówkę z rynien możesz wykorzystać do mycia podłóg, okien, kotłowni czy piwnicy;
  • Pranie – jakość wody magazynowanej w zbiornikach pozwala na wykorzystanie jej również do prania, ale warto pamiętać, że deszczówka nie nadaje się do mycia naczyń.

Jeśli chodzi o wykorzystanie deszczówki w ogrodzie, sprawdzi się podczas:

  • Podlewania roślin w ogrodzie – wystarczy podłączyć ją do systemu nawadniania albo nabierać do pistoletów zraszających;
  • Mycia samochodu, motocykla, mebli ogrodowych, elewacji czy podjazdu – wystarczy podpiąć wąż od myjki ciśnieniowej do beczki, w której zbierasz deszczówkę z rynny.
deszczówkadeszczówkadeszczówkadeszczówka

Możesz uzyskać dofinansowanie, aby zbierać deszczówkę

Jeżeli chcesz mieć ekologiczne gospodarstwo domowe, możesz zdecydować się na działania, które pomogą zbierać deszczówkę w ogrodzie. Na początek może się to wiązać z koniecznością wydania sporej kwoty, na zakupienie i montaż niezbędnych pojemników naziemnych czy podziemnych.

Takie działanie proekologiczne, nie tylko pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy w domowym budżecie, ale również przyczynia się do dbania o środowisko.

Data Publikacji:31.05.2024