Boksy na odpady – gdzie je ulokować i jak wykończyć?
Gdy zakończymy budowę naszego wymarzonego domu, pozostaje jeszcze kwestia zaaranżowania przestrzeni dookoła niego. Jednym z najważniejszych elementów, który będziemy musieli uwzględnić, jest miejsce, w którym ulokujemy pojemniki na odpady. Lokalizacja boksów, w których staną, jest bowiem sprawą istotną z punktu widzenia prawa oraz wygody.
Co stanowi prawo?
Ustawienie pojemników na śmieci powinno spełniać nie tylko zasady funkcjonalności, ale także określone jest przepisami prawa. Wg przepisów, śmietniki powinni stanąć w odległości minimum 10 m od budynku oraz 3 m od granicy z sąsiednią działką. Tej ostatniej odległości nie będziemy zmuszeni przestrzegać, jeśli pojemniki znajdujące się na sąsiednich posesjach stykają się ze sobą.
W takim wypadku również my powinnyśmy usytuować nasz boks tuż obok boksu sąsiada. Jeśli natomiast jego śmietnik znajduje się w oddaleniu od granic posesji, będziemy musieli postąpić podobnie. Dowolność mamy jedynie wówczas, gdy sąsiednie działki nie są zabudowane i jesteśmy pierwszymi w okolicy lokatorami. Wtedy to my decydujemy, gdzie najwygodniej będzie nam umieścić pojemniki na odpady, a po zaakceptowaniu naszej decyzji przez urząd, możemy przystąpić do jej realizacji.
Funkcjonalność
Boks na odpady powinien przede wszystkim być funkcjonalny i zapewniać wygodny oraz bezproblemowy dostęp zarówno dla mieszkańców domu, jak i służb wywożących odpady. Dojazd do niego musi być utwardzony. Najlepiej, by boksy na odpady były elementami ogrodzenia i znajdowały się na obrzeżach działki lub chociażby w pewnym oddaleniu od furtki prowadzącej na naszą posesję. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych zapachów witających nas w progu posesji. Niestety, nie zawsze jest to możliwe – w wielu sytuacjach taka lokalizacja boksów jest jedynym możliwym wyjściem. Warto również pamiętać o tym, by zaplanowany boks był na tyle duży, aby z łatwością pomieścił wszystkie pojemniki przeznaczone do segregowania odpadów. W ten sposób w jednym miejscu ukryjemy wszelkie niezbędne do odprowadzania odpadów elementy, co będzie nie tylko wygodne dla nas, ale i dla firm wywożących odpady.
Jak wykończyć boks na odpady?
Jeśli wiemy już, gdzie umieścimy boks na odpady, pozostaje nam wykonanie projektu i jego realizacja. Pamiętajmy, że jako obiekty małej architektury boksy wymagają pozwolenia na budowę. O co warto zadbać, by miejsce na odpady było nie tylko funkcjonalne, ale także by prezentowało się estetycznie?
Boks powinien być przede wszystkim dostępny zarówno z naszej posesji, jak i z ulicy. W obu przypadkach powinniśmy wyposażyć go w furtki. Uniemożliwią one podrzucanie odpadków do naszych śmietników, a także nie pozwolą na dostęp do nich zwierząt domowych i dzieci. Z drugiej strony, będziemy mogli komfortowo z nich korzystać, nie wychodząc poza obręb własnej posesji.
Boks zaopatrzmy również w daszek – zapewni ochronę przed opadami atmosferycznymi, a także nadmiernym działaniem słońca. Jego ściany warto pokryć materiałami zmywalnymi, które w razie potrzeby będziemy mogli łatwo doprowadzić do czystości. Co więcej, warto dostosować je wyglądem i stylistyką do architektury naszego domu. W ten sposób uczynimy miejsce mniej widocznym i dobrze skomponujemy je z całą działką. Zamiast konstrukcji murowanej warto rozważyć otoczenie boksu słupami wspierającymi drewniane lub metalowe ściany.
Warto również zadbać o to, by nasze pojemniki stały na utwardzonym podłożu, np. betonowym, co pomoże w utrzymaniu czystości i ułatwi wytaczanie śmietnika z boksu.
Możemy również obsadzić je szybko rosnącymi pnączami, krzewami lub wysokimi trawami – zakryją przed wzrokiem niezbyt atrakcyjną zawartość śmietnika i pozwolą nam odpoczywać w ogrodzie bez konieczności oglądania pojemników na odpadki.