Blat kuchenny z laminatu – jak go prawidłowo zamontować?
Blat kuchenny wykańcza górną powierzchnię stojących mebli kuchennych i tworzy płaszczyznę roboczą, na której przygotowujemy posiłki. Przy odrobinie wysiłku możemy sami go zamontować. Jak? Montaż blatu można wykonać samodzielnie. Wystarczy zapoznać się z kilkoma wskazówkami i zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.
Spis treści:
- Potrzebne narzędzia:
- Krok 1 – przygotowanie miejsca pracy
- Krok 2 – docinanie blatu
- Krok 3 – łączenie blatów
- Krok 4 – przykręcenie blatu do szafek
- Krok 5 – uszczelnienie blatu
Potrzebne narzędzia:
- szlifierka kątowa
- wkrętarka
- wyrzynarka do drewna
- wiertarka i wiertła do drewna
- silikon sanitarny
- kątowniki i wkręty do drewna
- miarka
- poziomica
Krok 1 – przygotowanie miejsca pracy
Na początku sprawdzamy, czy ściany przy blacie są równe i czy w każdym rogu jest zachowany kąt prosty (w razie potrzeby trzeba dociąć blat). Z tego powodu warto zamówić blat nieco większy niż to wynika ze zdjętego wymiaru. Zanim zaczniemy pracę należy sprawdzić, czy szafki są równo złożone. Weryfikujemy to za pomocą poziomicy – ustawiamy ją na przedniej krawędzi szafek, a następnie na tylnej. Sprawdzamy również, czy wszystkie krawędzie szafek równo się schodzą.
Krok 2 – docinanie blatu
Układamy blat na szafkach, żeby zobaczyć, czy ma on odpowiedni wymiar i czy potrzebne będzie docięcie. Jeśli w miejscu montażu blatu przechodzą rury, trzeba dokładnie wymierzyć wielkość potrzebnego otworu i wyrzynarką wyciąć blat tak, by pasował do nietypowej przestrzeni. Kolejnym krokiem jest wycięcie otworu na zlew i ewentualnie na płytę grzewczą. Sprawdzamy w jakiej odległości od początku blatu ma znaleźć się zlew czy płyta grzewcza, następnie rysujemy na blacie kształt odpowiadający elementowi, po czym przy użyciu wyrzynarki wykonujemy otwór. W zestawie z niektórymi sprzętami są gotowe szablony służące do oznaczenia krawędzi potrzebnego otworu. Po docięciu blatów z płyt laminowanych wyrównujemy powierzchnię za pomocą szlifierki lub papieru ściernego, uważając, by nie uszkodzić warstwy laminatu. Miejsca cięcia blatu musimy dokładnie zabezpieczyć przed wilgocią silikonem sanitarnym.
Krok 3 – łączenie blatów
Gdy już mamy gotowe wszystkie potrzebne otwory, możemy zająć się łączeniem blatów (szczególną uwagę trzeba zwrócić na łączenie blatów narożnych). Miejsca styku dwóch blatów należy dokładnie zaizolować przed wilgocią silikonem sanitarnym. Do łączenia blatów służą specjalne listwy. Do jednej części blatu przykręcamy przy użyciu wkrętów listwę, a następnie dosuwamy drugi blat. Kiedy upewnimy się, że blaty dobrze pasują do szafek, dokręcamy drugą część blatu.
Krok 4 – przykręcenie blatu do szafek
Korzystając z kątowników i wkrętów do drewna, przykręcamy blaty do korpusu szafek. Zapewni to stabilność całej konstrukcji. W sprzedaży są również dostępne blaty, które przykleja się na korpusie szafki – jeśli takie właśnie mamy, to na tym etapie przyklejamy blat (klej nanosimy na korpus szafek i nakładamy blat, potem czekamy przynajmniej 30 minut aż klej wyschnie; konkretny czas powinien być podany na opakowaniu kleju).
Krok 5 – uszczelnienie blatu
Należy pamiętać również o uszczelnieniu szczeliny między ścianą a blatem. Jeśli blat „wchodzi” pod płytki ceramiczne, to najlepiej jest zastosować silikon sanitarny. Przed nałożeniem silikonu warto zabezpieczyć blat i płytki taśmą malarską (zostawiamy tylko tyle miejsca, ile potrzebujemy do położenia silikonu). Przygotowujemy pojemnik z wodą i z płynem do mycia naczyń lub z płynem do mycia szyb. Na tak wyznaczoną powierzchnię nanosimy silikon (pamiętajmy o dopasowaniu kolorystycznym silikonu do blatu i płytek). Następnie zanurzamy palec w wodzie z dodatkiem płynu i wygładzamy warstwę silikonu. Zanim silikon wyschnie, usuwamy taśmę malarską.
Jeśli płytki ceramiczne schodzą poniżej blatu, to pozostaje nam zastosować listwę maskującą. Listwę przycinamy do długości blatu. Wiercimy wiertarką otwory w miejscu montażu listwy. Jej dolną część przykręcamy wkrętami, wciskamy w nią górną część, na koniec wsadzamy elementy narożne i zabezpieczenia końców listew. Jeśli narożniki znajdują się w miejscach narażonych na działanie wody, to warto zabezpieczyć je dodatkowo silikonem sanitarnym.
Data aktualizacji: 18.06.2024